Je vedecky podložené, že striedanie plodín na tom istom mieste v záhrade v istom časovom odstupe, má veľmi priaznivý vplyv nielen na kvalitu pôdy, ale aj na množstvo úrody.
Nie je však jedno kam, ktoré plodiny vysádzate ani to, ako často plodiny na tom istom mieste meníte.
Zatiaľ čo na veľkých poliach sa rotácia odporúča každé 4 roky, na obmedzenom priestore malých záhrad sa odporúča rotovať rastliny každý rok.
Každá pôda sa vyčerpá!
Malí záhradkári si často myslia, že striedanie plodín sa týka len obrovských polí, ale nie je to tak.
Na malej záhradke má rovnaký význam ako na obrovskom poli.
Ak chcete získať maximum plodov a pritom nechcete využívať chemické hnojivá a ochranu proti škodcom, rotácia plodín je zásadou, ktorú jednoducho musíte poznať.
Koľko rokov môžeme pestovať plodinu na rovnakom mieste?
To závisí na predovšetkým na koreňovom systéme rastliny, presnejšie na koreňových sekrétoch, ktoré rastliny do pôdy produkujú.
Existujú plodiny, ktoré obsahujú toxické látky a tie inhibujú koreňový systém rastlín rovnakého druhu. Veľmi citlivé sú predovšetkým špenát a repa.
Niektoré rastliny sú odolnejšie – napríklad tekvica, kapusta, reďkovky, hrášok aj mrkva – tie vydržia na jednom mieste aj viac rokov.
Najodolnejšie sú kukurica, hrášok a pór (kukurica však pôdu najviac vyčerpáva).
Tento fenomén má súvislosť s javom, ktorý sa často stáva najmä v malých záhradách a to je sebintoxikácia – to znamená uhynutie väčšiny druhu a prežitie a obmedzené plodenie len najsilnejších jedincov.
Stromy
Drvivá väčšina stromov produkuje látky, ktoré môžu poškodiť susedné stromy rovnakého druhu.
Preto sa na malých záhradách neodporúča pestovať stromy blízko vedľa seba, ako aj nevysádzať mladé stromy veľmi blízko ku starším.
Okrem toho je nutné myslieť na to, že rovnaký druh má rovnakých škodcov, rovnaké patogény a náchylnosť na rovnaké choroby.
V dlhodobo patogénnom prostredí sa môžu vytvoriť veľmi odolné druhy plesní a chorôb, ktoré sa objavujú opakovane každý rok.
Najviac na nedodržiavanie rotácie plodín doplatia kapusta, mrkva a cibuľoviny.
Čo treba vedieť:
Tam, kde ste minulý rok pestovali kapustu, tento rok určite nedávajte reďkovku a kvaku.
Ak sa však objavila nádorovosť kapustovitých plodín, kapustu sa na tomto mieste neodporúča pestovať ďalších 6 rokov.
Plodiny z rovnakej rastlinnej rodiny majú rovnaké, alebo veľmi podobné nároky na výživu z pôdy.
Opakované vysádzanie týchto plodín na rovnakom mieste spôsobuje jednostranné vyčerpanie pôdy.
Napríklad ovocné plodiny sú veľmi náročné na fosfor, listová zelenina na dusík a koreňová na draslík.
Strukoviny na druhej strane pôdu vyživujú – fazule, hrach, sója – z kyslíka čerpajú dusík a vydávajú ho do pôdy cez svoje korene.
Viacročné strukoviny majú dobre vyvinutý koreňový systém a dokážu dobre distribuovať dusík do vrchnejších vrstiev pôdy, teda, tam, kde je najviac potrebný.
Ako urobiť rotáciu plodín v praxi?
Na začiatok je potrebné rozdeliť pole do 4 častí.
Tam, kde chcete pestovať plodiny náročné na dusík (najmä kapustu, šalát, špenát a listovú zeleninu) je potrebné najskôr dodať dávku hnojiva alebo kompostu (na meter štvorcový asi 20-25 kg).
Pôda bude po zbere úrody ochudobnená o dusík, ale ostane v nej dostatok fosforu a draslíka.
Na budúci rok na tomto mieste vysaďte plodiny náročné na tieto látky – paradajky, papriku, baklažán, cuketu, kukuricu, tekvicu, kukuricu. Dávka hnojiva alebo kompostu je v prípade týchto plodín polovičná.
V treťom roku na tomto miesto vysadíme rastliny, ktoré potrebujú draslík – patrí medzi ne cibuľa, zemiaky, mrkva, zeler, cesnak, reďkovky a repa. Vo štvrtom roku vysaďte na toto miesto strukoviny, ktoré vrátia do pôdy dusík a živiny.
Čo s jahodami?
Toto je priaznivý 4-ročný cyklus a je najlepším riešením pre väčšinu zeleninových záhrad.
Čo ak pestujete aj jahody? V tom prípade je potrebné pri plánovaní záhrady myslieť nie na 4 ale na 5 sekcií.
Jahody môžu ostať na jednom mieste 3-4 roky a potom je najlepšie premiestniť ich na miesto, kde bola predtým koreňová zelenina.
Po jahodách môžeme na toto miesto vysadiť listovú zeleninu.
Hoci dodržiavanie rotačného plánu môže byť náročné, potrebné je vždy pracovať s plodinami rovnakého druhu – alebo z rovnakej rodiny rastlín (tiež myslite na to, že paradajky, a zemiaky sú príbuzní – pretože majú náchylnosť na podobné choroby aj výživu z pôdy.
Platí, že nevysádzame zemiaky tam, kde rok predtým rástli paradajky.
Radšej ich vysaďte tam, kde rástli uhorky, cukina alebo tekvica.