100-rokov stará rada od záhradkára, ktorú na jar vyvážite zlatom: Len oprite o strom bielu palicu, túto fintu by mal poznať každý, kto chce úrodu ovocia!

Skúsený záhradkár má pre vás skvelú radu, pre zvýšenie úrody ovocných stromov!

December a január, to sú mesiace v roku, kedy ovocné stromy odpočívajú, ale práve v tomto období môžete rozhodnúť o tom, ako sa im bude dariť na budúcu sezónu. Tuhé mrazy, škodcovia, choroby a teplotné rozdiely či prudké slnko. To všetko môže stromy poškodiť a zároveň vytvoriť ideálne podmienky pre šírenie chorôb a škodcov, ktorí sa ukrývajú pod kôrou. Opýtali sme sa záhradkára s 50-ročnou praxou, Jara a on má na všetky tieto problémy jedno riešenie, ktoré sa mu počas rokov osvedčilo najviac – bielenie stromov. Musíte však vedieť ako na to a najmä kedy začať. Nakoniec nám Jaro poradil aj starý trik svojho deda, ktorý vašim stromom môže pomôcť viac, ako si myslíte!

Viete namiešať správne mlieko?

Nechráni len pred mrazmi: Toto je dôležitý dôvod, prečo vaše stromy musíte na jar natrieť vápnom

Pozor, pretože ak v tomto kroku pochybíte, stromy môžete spáliť. Na správnu koncentráciu sa odporúča 20% vápenatý roztok – 2 kilogramov páleného vápna rozmiešame v 10 litrov vody.

December a január sú ideálne, pretože teploty by mali byť okolo 0-5 stupňov. Všetko, čo musíte urobiť, je očistiť kmene od machov a lyšajníkov a natriť kmeň aj spodok koruny. Zdá sa, že nejde o žiadnu špeciálnu pomoc, ale to vôbec nie je pravda, ide o úkon, ktorý vám môže zabezpečiť kilogrami ovocia, ktoré by ste inak nemali.

Čo dokáže bielenie?

– kôra stromov nepraskne vplyvom striedania teplôt

– stromy nevymrznú

– zničíte škodcov s minimálnymi nákladmin, škodcov vápenatý roztok zničí

– ochrana pred lesnou zverou

– biela odráža ostré lúče slnka, ktoré môžu kôru najmä na jar poškodiť

100- rokov starý trik  záhradkára pre ochranu pred teplotnými rozdielmi

Tento starý trik používal už Jarov dedko. Ak sa nerozhodnete bieliť, či chrániť stromy inak, použite aspoň starý trik skúsených záhradkárov, ktorý ochráni pred výkyvmi teplôt. Len oprite bielu palicu, alebo ešte lepšie dosku dosku o strom z juhozápadnej strany. Tá dokáže zmierniť výkyvy teploty počas  až o 10°C. Hlavne na jar sa vám tento trik bude veľmi hodiť, aby sa stromy nepoškodili!

Jaro H.

Dnes najobľúbenejšie