zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zázračné polievkové korenie našich babičiek: 10 nevídaných vecí, ktoré dokáže ligurček s vašim telom a zdravie!

Ligurček alebo babičkino tajné korenie. Táto bylinka patrí do rodiny odolných bylín a korenín, ktoré sa pestujú jednoducho, s minimálnou starostlivosťou a ich využitie je skutočne všestranné.

Ligurček je známy aj ako rastlina mnohých chutí s nezameniteľnou vôňou. Na začiatku chutí sladkasto a ku koncu získava horkasté tóny. Práve preto ju naše babičky mali stále poruke a príprava obľúbených pokrmov sa bez neho nemohla zaobísť. Jednoducho ním môžete nahradiť napríklad polievkové korenie z obchodu. To však ani zďaleka nie je všetko!

Ligurček pre zdravie

Nejde len o koreninu, ktorá dochutí vaše pokrmy, ale aj o veľmi užitočnú rastlinku pre naše zdravie. Má priaznivé účinky na močové cesty – pomáha pri bolestivých zápaloch, je močopudný. Okrem toho podporuje tvorbu taviacich enzýmov, čím uľahčuje trávenie a zrýchľuje metabolizmus. Silná chuť a výrazná vôňa pôsobia aj proti nadúvaniu a plynatosti.

Ligurček dokáže chrániť telo pred zápalmi, ktoré spôsobujú ochorenia kĺbov. Okrem priaznivých účinkov na močové cesty je vynikajúcim pomocníkom aj pri zväčšenej prostate.Jeho aróma pôsobí uvoľňujúci na napätú a stresom zmietanú psychiku. Pripravovali sa z neho rôzne aromatické odvary, obklady a dokonca sa pridával aj do kúpeľa. Tiež zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reume a žlčníkových komplikáciách.

10 blahodárnych účinkov ligurčeka na vaše telo a zdravie:

  • Podporuje trávenie, ak chudnete, ide o toho najlepšieho pomocníka,
  • Urýchľuje metabolizmus,
  • Podporuje vylučovanie žlče – výborná prevencia ochorení žlčníka,
  • Odstraňuje plynatosť a nafukovanie,
  • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam, čistí krv aj cievy,
  • Močopudné účinky – je výborný pre ľudí, ktorí trpia častými zápalmi močového mechúra, obličiek a vylučovacej sústavy,
  • Odstraňuje nadbytočnú vodu z organizmu, ak veľa solíte, ligurček vám vyčistí telo od nadbytočného sodíka,
  • Prečisťuje dýchacie cesty – zbavuje hlienu a uľahčuje dýchanie,
  • Výluhom z ligurčeka môžete úspešne liečiť ochorenia kĺbov, akými je reuma, artróza alebo dna. Môžete vyvariť všetky časti rastliny, najvýraznejší účinok má však koreň. Čaj z koreňa ligurčeka niekoľkokrát denne dokáže účinne zmierniť veľa zdravotných ťažkostí.
  • Výborný počas chrípky – ligurček je nielen skvelou prevenciu, ale pomôže vám aj rýchlejšie sa opäť vyzdravieť.

Ligurček v domácnosti

Babičky používali ligurček nielen do omáčok, polievok alebo k mäsku. Jeho lístky – sušené alebo čerstvé sa ukladali do skríň a potravinových komôr, kde pôsobili ako odpudzovač škodcov.

Využite všetky časti

Korene ligurčeka môžete usušiť, pomlieť a použiť ako korenie do jedál. Listy a stonky môžete pridávať do vývarov, šalátov a omáčok. Mladé listy dávajú jedlám aromatickú vôňu zeleru. Listy môžete sušiť a vyrábať z nich rôzne domáce korenia, ochutené soli alebo domáce náhrady vegety. Listy môžete zbierať počas celej sezóny. Koreň ligurčeka zbierame až v treťom rokom po lete. Koreň usušíme a zomelieme na korenie.

Ako ho pestovať?

Do jednej domácnosti ho vôbec netreba veľa, stačí vám 1-2 rastliny, ktoré sa veľmi rýchlo rozrastajú.

V marci, najneskôr v apríli je ideálny čas na vysievanie ligurčeka u vás v záhrade. Semienka na priamu sejbu nájdete v každom záhradkárstve alebo supermarkete. Druhou možnosťou je rozmnožovanie z odrezkov (odrezky jednoducho zapichnete do pôdy a necháte zakoreniť). Prípadne, si môžete kúpiť priesady a tie vysadiť v záhrade – to je zároveň najjednoduchšia možnosť.

Ligurček je veľmi odolný a preto nemá problém prezimovať v záhrade. Vyhovuje mu stanovisko v polotieni a dostatkom vlahy – na tú nezabúdajte najmä počas horúcich letných dní.

Liečivý čaj z ligurčeka:

1 lyžička nasekaných listov sa povarí v 250 ml vody po dobu 10 minút. Tento recept pôsobí priaznivo pri zápaloch močových ciest a zároveň ako detoxikácia po nadmernom požití alkoholu či nikotínu.

Domáce tekuté korenie do polievky

Potrebujeme:

Ligurček aj so stonkami (použijeme toľko ligurčeka, koľko korenia chceme robiť, u mňa platí, že čím viac, tým lepšie)

400 ml vody

1 lyžičku soli

1 lyžičku čerstvej majoránky (ak nie ej tak aj sušenej)

2 lyžice slnečnicového oleja (alebo podľa potreby)

Postup:

Ligurček poriadne osprchujeme a pomelieme na mäsovom mlynčeku. Dáme do hrnca, pridáme vodu a varíme 15 minút. Zmes scedíme cez biele plátno, poriadne vyžmýkame

Do tekutej zmesi pridáme soľ, 2 lyžice oleja a majoránku a varíme tak dlho, až výluh zredukujeme na polovicu. Nalejeme do pohárov a obrátime hore dnom.

Vzniknutý koncentrát môžeme pridávať do polievok a podľa chuti aj do do omáčok.

zdroj: diabetika, redakcia

Najlepšie tipy pre zdravie