zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Geniálna vec proti chrípke a prechladnutiu: Táto šipková medicína je dar z prírody, ktorý dokonale posilní imunitu a ochráni vás pred chorobami!

Tento tip od našej čitateľky pani Zuzany K. si nemôžeme nechať pre seba. Je to fantastická vec na posilnenie imunity, ktorá vás v chladnom období ochráni pred chrípkou a prechladnutím. Takúto šípkovú pastu si vyrobíte skoro zadarmo a je nabitá vitamínmi!

Keď vyskúšate túto prírodnú medicínu, zaručene si ju budete pripravovať každý rok a preto si recept určite nechajte po ruke. Nepridáva sa do nej žiadny cukor a šípky si zachovajú všetok vitamín C, pretože sa tepelne neupravuje. Toho majú michodom viac, ako citróny či pomaranče!

Potrebujeme:

2 hrste sušených šípok

cca 1/4 pohára 100% jablkovej šťavy (najlepšie čerstvo pripravenej)

Postup:

Každú šípku prekrojte na polovicu a opatrne vyberte jadierka. Ak sú plody surové, nechajte ich niekoľko týždňov sušiť, kým sa z nich nebude dať pripraviť prášok. Po odstránení semienok zo šípok ich pomeľte mlynčekom na kávu.

Získate tak jemný prášok. Ten nasypte do misky a zalejte trochou jablčného muštu tak, aby ste získali konzistenciu podobnú paste. Nechajte odstáť asi 5 minút, v prípade potreby pridajte viac tekutiny.

Ak je šípková pasta kyslá a chcete, aby bola sladšia, pridajte trochu medu. Do tejto pasty môžete podľa chuti pridať aj ďalšie prísady, napríklad škoricu, klinčeky, rakytník, zázvorový prášok alebo kurkumu.

Výslednú pastu preložte do sterilizovaného skleneného pohára a odložte do chladničky. Bez problémov vydrží aj 2 týždne a môžete ju aj mraziť!

Túto šípkovú pastu môžete natierať na chlieb, sušienky alebo konzumovať niekoľko lyžičiek denne. Je to veľmi jednoduchý spôsob, ako posilniť imunitu a chrániť seba, aj rodinu pred chorobami.

Je vhodná aj pre deti od 2 rokov a obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ktorý pôsobí v tele ako silný antioxidant.

Okrem vitamínu C sú šípky bohaté aj na vitamíny A, E, K a vitamíny B-komplexu. Takisto sú bohaté na minerály ako vápnik, železo, fosfor a kremík.

Konzumácia šípok je najčastejšie spojená s prevenciou chrípky a prechladnutia.

Ako zberať a sušiť šípky?

Šípky sa zberajú na jeseň, keď majú žiarivo červenú alebo intenzívne oranžovú farbu.

Po prvom mraze sú šípky sladšie, ale existuje riziko rýchleho znehodnotenia v dôsledku chladu. Zberajte ich za suchého počasia a sušte rozložené v jednej vrstve na liste papiera v dobre vetranej miestnosti.

Mali by byť chránené pred priamym slnečným žiarením. Nechajte ich sušiť asi 1 – 2 týždne, kým úplne nevyschnú.

Obracajte ich minimálne 1-krát denne a sušené šípky uložte do papierových vrecúšok alebo suchých sklenených nádob.

Prajeme veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie