zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Keď KAŠEĽ „reže ako nôž“, vždy pomôže tento OBKLAD, učila nás starká: Odskúšaný recept na škaredý kašeľ, zápal a hlien v pľúcach!

Kašeľ a zápaly dýchacích ciest v zimných mesiacoch pomerne bežné.

V tomto čase tižto trávime veľa času v uzavretých priestoroch, takže prenos vírusov a baktérii je jednoduchší.

 

 

Keď sme mali ako deti problémy s dýchaním kašľom a zápalom dýchacích ciest, babička vždy siahla po tomto recepte.

Rýchlo dokáže utíšiť kašeľ a pomáha s vykašliavaním hlienu z pľúc a priedušiek.

 

 

 

Tiež pomáha pri liečbe zápalu a ja mám s ním takú skúsenosť, že naozaj spoľahlivo pomáha aj pri silných záchvatoch kašľa.

Uľahčuje dýchanie a rýchlo rozpúšťa nahromadené hlieny.

Potrebujeme:

 

Tvaroh (100 g)

Med (1 lyžica)

Plienku alebo bavlnenú utierku

Postup:

Obe prísady jednoducho zmiešame, aby sme získali jednodutnú zmes.

 

 

 

Prirpavíme si čistú plienku alebo bavlnenú látku.

Zmes naneste na tkaninu.

 

 

Priložte na hrudník.

Ja zvyknem ešte zafixovať pomocou fólie.

 

 

Necháme pôsobiť asi 15 minút, prípadne podľa potreby aj dlhšie.

 

Cukrový zábal na suchý aj vlhký kašeľ

 

Či už máte suchý, alebo vlhký kašeľ, jedno majú spoločné. Oba druhy kašľa sú nepríjemné a únavné.

Preto vám dnes prinášame tip na účinný zábal proti kašľu podľa Janky.

 

 

Potrebujeme:

250 ml vodky

250 g kryštálového cukru

Postup:

Vodku nalejeme do hrnca, pridáme cukor a privedieme do varu na slabom ohni za stáleho miešania.

Prelejeme do misky a do tejto zmesi namočíme utierku.

Dávajte pozor, zmes je horúca!

Vyžmýkame, rozprestrieme, prikryjeme papierom na pečenie (alebo fóliou) a uterákom.

 

 

Obklad znesiteľnej teploty priložíme chorému na hruď a presne taký istý aj na chrbát. Previažeme, aby obklady držali a je vhodné, aby si chorý obliekol hrubšie bavlnené tričko.

Obklady necháme pôsobiť 2 – 3 hodiny.

Tento liečivý zábal je veľmi účinný a zmes sa dá skladovať, takže ju máte stále po ruke. Opakujte podľa potreby, až kým kašeľ úplne nezmizne.

Základný zábal na zrazenie teploty

 

 

Zábaly pomáhajú telu bojovať s nadmernou telesnou teplotou, ktorú je potrebné znížiť rýchlo tak, aby nezanechala na zdraví negatívne stopy. Znižovať teplotu takýmto spôsobom je potrebné vtedy, keď teplota dosiahne 39 – 39,5 stupňov Celzia a nemôžeme čakať na účinok liekov na zrazenie teploty.

Stačí vám plachta, plienka alebo obyčajný tenší uterák. Tkaninu namočíme do vlažnej (nikdy nie ľadovej vody). Optimálna teplota by mala byť asi 22 stupňov Celzia. Tkaninu vyžmýkame a obtočíme okolo trupu, slabín alebo stehien či ramien. Zábal prekryjeme len veľmi tenkou prikrývkou, je potrebné, aby mohlo teplo voľne sálať z rozhorúčeného organizmu. Zábal necháme pôsobiť 10 minút a opakovať podľa potreby, kým teplota neklesne. Zábaly je potrebné kombinovať s liekmi na zrazenie teploty.Rovnako pomáha prikladanie zábalov na čelo, ktoré sa kombinuje s telovými zábalmi. Tiež necháme pôsobiť 10 minút.

Ďalšie zábaly

Veľmi účinný medový zábal

 

 

Tí, ktorí zábal vyskúšali, nedajú naň dopustiť. Účinkuje veľmi rýchlo. Táto prírodná „medicína“ je vhodná tak pre deti, ako aj pre dospelých. Účinkuje rýchlo a pri zápaloch priedušiek a kašli je to veľká pomoc.

Ako pripraviť medový zábal?

Potrebujeme na to med, múku (alebo zemiakový škrob) a rastlinný olej. Okrem toho ešte budeme potrebovať  gázu alebo bavlnenú plienku a leukoplast.

Zmiešajte si múku s trochou medu a k zmesi pridáme aj rastlinný olej – vytvoríme jednotnú zmes. Keď je zmes hladká, no nie lepkavá, pridáme znovu múku. Množstvá dávajte podľa vlastného odhadu, mala by vám vzniknúť hmota podobná masti, ktorú potom nanesieme na gázu a zabalíme.

Teraz už ostáva len jediné – pripravený liečivý zábal pripevníme pomocou leukoplastu na priedušky (na oblasť nad srdcom. Dieťaťu oblečte tielko alebo bavlnené tričko a až na to pyžamko, lebo zábal zvlhne.

Deťom zábal nenechávajte priložený dlhšie ako 2 – 3 hodiny, u dospelých môže pôsobiť aj celú noc, resp. celý deň, podľa toho, kedy si ho priložíte. Medový zábal možno aplikovať deťom od šiestich mesiacov, u menších ho nepoužívajte.

Pripravte sa na to, že po  zábalu sa dieťa bude viac potiť, najmä po prvýkrát. Ak sa vám aj bude zdať, že kašeľ ustáva a hlienov je tiež menej, vhodné je zopakovať ho viackrát. Ak sa ale pridruží aj teplota, či iné komplikácie, neváhajte vyhľadať lekára.

Zábal s olivovým olejom

 

Na začiatok budete potrebovať olivový olej, kokosový olej a včelí vosk približne v rovnakom pomere (zhruba po 0,5 dcl).

Všetky suroviny vložte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby. Tú potom ponorte na 10 minút do vriacej vody, aby sa včelí vosk roztopil.

Následne do toho nakvapkajte pár kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja. Všetko dobre zatraste a nechajte vychladnúť.

Túto zmes si potom naneste na hrudník v oblasti priedušiek a na to položte bavlnenú látku. Zábal nechajte pôsobiť niekoľko desiatok minút.

Zázvorový zábal na uvoľnenie dutín

 

V miske zmiešame 1 lyžičku sušeného zázvoru a 1 lyžicu hladkej múky, pridáme vodu tak, aby vznikla hustá kaša. Tú nanesieme na kúsok tkaniny a prikladáme na oblasť priedušiek aj na čelo a necháme pôsobiť vždy 30 minút. Zábal je dobré prikryť plienkou a zabaliť do starého vlneného šálu.

Chrenový zábal

 

Chrenový zábal je veľkým pomocníkom aj pri reume, ochoreniach kĺbov a svalov. Chren nastrúhame na gázu alebo plátno, priložíme na konkrétne oblasti kĺbov či svalov, ktoré nám spôsobujú bolesť a prekryjeme fóliou. Tento obklad je nielen liečivý, ale pomôže aj uľaviť od bolesti. Chrenový obklad priložený na priedušky, pomôže pri zápaloch a kašli.

Druhý typ chrenového zábalu na zápal pľúc a priedušiek

 

Tento zábal aplikujte ako podpornú liečbu. Nastrúhame 2 surové zemiaky a zmiešame s jednou lyžičkou nastrúhaného chrenu. Hrudník natrieme nahriatou bravčovou masťou a nanesieme naň túto zmes. Prikryjeme fóliou, obtočíme šálom a prekryjeme dekou. Necháme pôsobiť 20 minút.

Cibuľový zábal

Je výborný pri angíne, bolesti v krku a pri bolestivom prehĺtaní. Cibuľa má silné protizápalové účinky a ak nemáte v obľube cibuľový sirup, vyskúšajte aspoň tento zábal. Stačí, ak očistíte cibuľu, nakrájate ju na kolieska a uložíte vedľa seba na textilnú vreckovku. Priložíme (cibuľou nadol) na hrdlo a prípadne aj priedušky natreté husím sadlom.  Prikryjeme uterákom alebo plienkou a obalíme šálom. Necháme pôsobiť celú noc, alebo aspoň 2-3 hodiny.

Tvarohový zábal

 

Pôsobí proti boľavom hrdle a angíne. Na textilnú vreckovku alebo plienku nanesieme vrstvu tvarohu a priložíme na krk. Zabalíme šálom a necháme pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.

Octový zábal na zníženie horúčky (od Mirky)

Najviac nám pri vysokej teplote zabrali octové zábaly. Ponožky namočíme do octovej vody, dáme na nohy, zabalíme ich do uteráka a do hodiny by mala byť teplota zrazená. Robí sa to však len vtedy, keď je teplota nad 39, čiže pri horúčkach.

Bravčová masť (Janka)

Na hrudník dávam deťom  zábal z bravčovej masti. Masť je dobré trochu nahriať, prípadne sa dá použiť aj nahriaty olej, ale masť je jednoznačne lepšia. Prikladáme na hrudník, zabalíme a necháme pôsobiť pár hodín, alebo aj cez noc.

Maslový zábal na uvoľnenie hlienov (majka)

Proti kašľu odporúčam domáci cibuľový sirup, ktorý uvoľňuje hlieny a maslový zábal – rozotrieme maslo na obrúsok, priložíme na priedušky, preložíme igelitovým sáčkom, dáme uteráčik, previažeme plienkou, aby to u dieťaťa držalo, alebo dáme na noc body.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: tjn
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie