zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Naučte sa, ako rozpoznať rakovinu kože a ako jej predísť!

Stačí, keď sa naučíte abecedu varovných signálov rakoviny kože. Keď ju budete vedieť identifikovať, môžete si tým zachrániť život.

Koža je najväčším orgánom nášho tela, niekedy jej však, paradoxne, venujeme najmenšiu pozornosť. Zdá byť veľmi odolná, znesie pľuzgiere, odreniny aj popáleniny, keď sa  porežeme, čoskoro sa zahojí. Na nás však je, aby sme jej to oplatili. Ak máte aj vy na tele nejaké znamienka, rozhodne by ste ich nemali prehliadať. Môže vám to aj zachrániť život.

Lekári bijú na poplach

Nadácia rakoviny kože varuje, že malígny melanóm, teda zhubný nádor kože, každých 54 minút pripraví o život jedného človeka, situácia je teda náramne vážna. Ide azda o najnebezpečnejšiu formu rakoviny, ktorá sa dokáže šíriť veľmi rýchlo. O to dôležitejšie je rozpoznať ju včas. Problematické môžu byť najmä tmavé znamienka, no aj tie, ktoré majú nepravidelný tvar alebo sa menia. Riziko rakoviny sa zdvojnásobuje aj vtedy, ak vám slnko spálilo kožu viac ako 5-krát.

Urobte si kontrolu

Toto je abeceda rakoviny kože a varovných signálov, ktorú uviedol portál Little Things. Podľa nej dokážete rozpoznať príznaky rakoviny kože. Ak máte niektoré z tých znamienok aj vy, mali by ste spozornieť!

A – asymetria

Asymetrické znamienko.
Asymetrické znamienko. Foto: reprofoto/onlinedermclinic/littlethings

Normálne materské znamienko by malo mať pravidelný symetrický tvar. Ak si na tele nájdete asymetrické znamienka, mal by ich skontrolovať lekár.

B – borders, teda okraje

Nepravidelne ohraničené znamienko.
Nepravidelne ohraničené znamienko. Foto: reprofoto/skincheck

Znamienka, ktoré vás neohrozujú, majú očividné okraje, ktoré sú rovnomerné a tvar znamienka je nimi jasne ohraničený. Naproti tomu nebezpečné znamienka majú nerovnomerné, ako keby rozmazané a nejasné okraje.

C – color, farba

Znamienko s nerovnomerným sfarbením.
Znamienko s nerovnomerným sfarbením. Foto: reprofoto/MichiganFootCare

Neškodné znamienka sú zväčša hnedej farby a pôsobia celistvo. Ak však na znamienku vidíte viacero farieb či odtieňov, môže ísť o začínajúcu rakovinu. Pozor si dajte najmä na čierne znamienka, ale aj tie, ktoré sú červené alebo im chýba pigment.

D – diameter, priemer

Znamienko s veľkým priemerom.
Znamienko s veľkým priemerom. Foto: reprofoto/WberMD

Dôležitý je aj rozmer znamienok. Ak máte znamienka, ktoré majú väčší priemer ako 5 či 6 milimetrov, mal by ho vidieť lekár.

E – evolution, vývoj

Znamienka, ktoré menia svoju štruktúru.
Znamienka, ktoré menia svoju štruktúru. Foto: reprofoto/doctorpulse/littlethings

Ak ste si všimli, že nejaké znamienko sa vyvíja, zmenilo tvar, veľkosť či farbu, môže ísť o príznak melanómu.

Ako sa chrániť?

V tomto smere je prevencia mimoriadne dôležitá a ľudia si ani neuvedomujú, čo by im rizikové znamienko mohlo spôsobiť. Znamienka by ste si mali pravidelne kontrolovať a preskúmajte pri tom každý centimeter svojho tela, pretože znamienka môžu byť kdekoľvek. Ak objavíte niečo podozrivé, s návštevou lekára zbytočne neotáľajte. To, či máte na tele nebezpečné znamienka, najlepšie posúdi kožný lekár, ktorý ich dokáže precízne skontrolovať pod dermatoskopom.

Pomôže aj to, ak sa budete každý deň natierať opaľovacím krémom s ochranným faktorom, pretože znamienka najčastejšie vznikajú na miestach, ktoré nechránené vystavujeme slnku. Kožu počas letných mesiacov chráňte nielen vtedy, keď sa chystáte opaľovať, ale aj pri bežnej ceste do mesta. K problémom však môže viesť aj časté navštevovanie solária.

Najlepšie tipy pre zdravie