zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Toto by mal vedieť každý majiteľ psíka: Natrite mu ešte dnes lapky obyčajnou vazelínou, dôvod je veľmi dôležitý!

Zima je tu a práve v týchto dňoch sa objavil sneh aj v našom hlavnom meste. Ak máte psíka, toto si určite prečítajte.

Zima je tu a práve v týchto dňoch sa objavil sneh aj v našom hlavnom meste. Ak máte psíka, toto si určite prečítajte.

Urobte pre svojho psíka veľkú láskavosť

Na Slovensko dorazila zima. Mnohých výhľad na zasneženú krajinu určite teší a ešte viac zimné radovánky, ktoré takéto počasie ponúka. Korčuľovanie, lyžovačka alebo stavanie snehuliakov – to všetko pratí k zime. Mali by ste však vedieť, že práve zima prináša jednu z najväčších hrozieb pre vášho domáceho miláčika – posypovú soľ na cestách. Rovnako, ako pre človeka, aj pre psíka je táto látka veľmi nebezpečná.

Strašiak menom posypová soľ

Zima sama o sebe pre psíka nie je nebezpečná – napokon, sami viete, ako pobyt vonku váš pes znáša a ak ide o odolné plemeno, dokáže pokojne prečkať celú zimu vonku. Skutočnú hrozbu však predstavuje posypová soľ, ktorá sa vo veľkom začne dávkovať na naše cestné komunikácie s prvými snehovými vločkami. Psy majú na labkách vankúšiky, ktoré ich chránia pred chladom alebo teplom. Pri kontakte s posypovou soľou sa táto dostáva nielen medzi tieto vankúšiky, ale aj do srsti a na ďalšie miesta na tele psíka. Najviac ohrozené sú však práve labky, keď sa psík špriabe, alebo v pelechu si labky olizuje, dostáva sa mu táto soľ priamo do tela. Asi vám nemusíme vysvetľovať, že ide o skutočne nebezpečnú látku.  Ak sa teda chystáte so psíkom ešte dnes, spravte to pred odchodom na vychádzku.

Prvé príznaky prichádzajú po 72 hodinách

Soľ v tele a najmä jej predávkovanie môže mať veľmi vážne, dokonca až smrteľné následky. Fatálne následky môže mať pre malého psíka už množstvo medzi 1,9 a 3,7 gramami posypovej soli. Ťažkosti, ako sú vracanie, hnačka alebo neurologické problémy, sa môžu vyskytnúť až po 72 hodinách po prehltnutí, čo sťažuje majiteľom psov možnosť nájsť pravú príčinu. Túto nebezpečnú situáciu je možné jednoducho eliminovať tak, že labky psíka potriete špeciálnym balzamom, alebo kozmetickou vazelínou predtým, ako pôjdete na prechádzku. Labky je dobré po prechádzke umyť vlažnou vodou. Podeľte sa po túto informáciu aj s vašimi priateľmi!

zdroj: tipsenweetjes

Najlepšie tipy pre zdravie