zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Terapeut ukázal najúčinnejšie cviky na uvoľnenie krku a šije: Okamžitá úľava od bolesti – skúste to hneď!

Cervikálna osteochondróza je ochorenie, ktorým čoraz viac trpia aj mladí ľudia. Nedostatočná fyzická aktivita, nesprávna výživa a spomalený metabolizmus v kombinácii so sedavým zamestnaním, môžu mať za následok vznik tejto choroby.

Cervikálna osteochondróza je ochorenie, ktorým čoraz viac trpia aj mladí ľudia. Nedostatočná fyzická aktivita, nesprávna výživa a spomalený metabolizmus v kombinácii so sedavým zamestnaním, môžu mať za následok vznik tejto choroby. Samozrejme nie je možné sledovať všetky signály nášho tela, ale ak trpíte dlhodobými bolesťami chrbta, ktoré postupom času silnejú, mali by ste byť v pozore. Ak sa pridá aj slabosť, únava a závraty, môže to byť začiatok tohto ochorenia. Terapeut ukázal cviky, ktoré posilňujú a uvoľňujú chrbtové svalstvo a zbavia vás tak bolesti.

Krčná gymnastika

Hlavným cieľom tohto cvičenia je zlepšenie pohyblivosti krčnej chrbtice a zmiernenie kŕčov, ktoré zvierajú svaly krku. Všetky cvičenia by ste mali vykonávať hladko a v žiadnom prípade nerobiť prudké a nepríjemné pohyby.

1. Nakláňanie hlavy nadol. Nakláňajte hlavu nadol smerom k hrudníku a potom ju vráťte do východiskovej polohy. Hlavou pohybujte pomaly a plynulo. Opakujte najmenej 6-7-krát.


2. Otáčanie hlavy do strán. Otočte hlavu najskôr jemne do ľavej strany, na chvíľu zadržte a potom sa vráťte do východiskovej polohy. To isté urobte opačným smerom. Cvičenie opakujte 6-7-krát.

3. Otáčanie hlavy do boku a dolu. Cvičenie je podobné predchádzajúcemu, ale teraz v bode, kedy je hlava čo najviac vytočená do strany, na konci sklopíte hlavu nadol. Vykonajte aj na druhú stranu a opakujte aspoň 5-6-krát. Pri správnom cvičení prvých cvikov by ste mali cítiť mierne napätie v svaloch krku, ale nie bolesť.

4. Sklopenie hlavy do strany. Sklopte hlavu do strany až kým nedosiahnete čo najnižší bod. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a sklopte hlavu do druhej strany. Počas cvičenia sa pokúste udržať telo nehybné.

5. Dlane na temene hlavy. Položte si dlane na temeno hlavy a sklopte hlavu nadol. Teraz jemne napnite svaly krku a pritom držte hlavu v dlaniach. Vydržte v tejto polohe aspoň 7 sekúnd. Uvoľnite, ale dlane držte na temene ešte ďalších 7 sekúnd. Cvičenie zopakujte 3-4-krát.

6. Úklon hlavy za pomoci ruky. Položte si dlaň na opačnú stranu hlavy a mierne ťahajte hlavu do boku. Svaly krku sa mierne naťahujú, pohyb musí byť plynulý. Vydržte v polohe 7 sekúnd a potom krk uvoľnite v naklonenej polohe bez toho, aby ste dali preč ruku. Vydržte ďalších 7 sekúnd. Cvičenie zopakujte 3-4-krát. Následne vykonajte cvik aj na druhú stranu.


Tieto cvičenia sú potrebné na uvoľnenie svalov krku a zmiernenie kŕčov. Pomôžu zmierniť bolesť krčnej chrbtice. Treba sa však vyhnúť ostrej rotácii hlavy, pretože to poškodzuje krčné stavce. Ak cítite pri cvičení nepríjemnú bolesť, okamžite s cvičením prestaňte.

Zdroj: takprosto.cc

Najlepšie tipy pre zdravie