Cibuľa je kráľovná prírodných liekov. Patrí medzi základné suroviny každej správnej gazdinky a preto máte tento účinný liek vždy poruke. Ako uvádza portál remedii-naturiste, cibuľa vám pomôže pri rôznych zdravotných ťažkostiach.
Cibuľa je potravinou, ktorá by nemala chýbať na našom každodennom jedálnom lístku. Môže sa jesť surová, varená, pečená, pražená alebo dokonca sušená. Avšak vzhľadom k tomu, že tepelná úprava ničí jej liečivé vlastnosti, odporúča sa jesť predovšetkým v surovom stave.
Cibuľa má však aj úžasné liečivé vlastnosti a môže nahradiť množstvo liekov. Hlavnými zložkami sú vitamíny C, E, B6, draslík, fosfor a vápnik, sodík, železo, síra, jód, kremík atď. Okrem toho je nízkokalorická (100 g = 38 kcal) a pomáha spaľovať tuky. Tí, ktorí ju jedia, sú menej vystavení srdcovým chorobám, prechladnutiu alebo reumatizmu.
Ako a najmä s čím všetkým môže pomôcť?
- Stopne kašeľ. Stačí užiť magický sirupový recept, ktorý si ľudia odovzdávali z generácie na generáciu. Stredne veľkú cibuľu nadrobno pokrájame a pridáme dve polievkové lyžice medu. Zmes necháme odstáť, až kým sa z nej nevylúhuje šťava. Tú treba užiť dvakrát denne.
- Hrdlo už nebude bolieť. Cibuľu uvarte a pravidelne kloktajte.
- Horúčka zmizne. Zaručený starý domáci recept vraví, že cibuľové kolieska treba priložiť na chodidlá a potrieť makovým olejom. Aby nám na nohách držali, obuť si treba hrubé ponožky a za noc je teplota fuč.
- Odstraňuje z pľúc prebytočný hlien. Stačí cibuľu rozmixovať a zmiešať s kokosovým olejom. Zmes následne nanesiete na hruď, prikryjete uterákom a cez póry v pokožke vám pomôže.
- Kolika ustúpi. Pripravte cibuľový čaj a keď voda trochu vychladne, dávajte svojmu dieťaťu každú hodinu jednu kávovú lyžičku.
- Vybuduje imunitu. Ak tento “detský” čajík dochutíte vzácnym včelím medom a budete ho pravidelne piť, posilníte si svoj organizmus.
- Zbaví vás infekcie v uchu. Už naše staré matere vedeli, že ak cibuľu nakrájame nadrobno, zabalíme do bavlnenej látky a priložíme na ucho, zbavíme sa neduhov súvisiacich so sluchom.
- Zastaví vypadávanie vlasov. Nakrájať, uvariť, nechať vychladnúť a aplikovať na hlavu. Proces opakujte niekoľkokrát a zaručene časom uvidíte výsledky.
- Na drobné rany a štípance. Možno si aj vy z detstva pamätáte, že keď vás bodla včela, prikladali vám rodičia na boľavé miesto koliesko obyčajnej cibule. Tá zmierni bolesť dokonca aj vtedy, keď sa porežete pri krájaní či niekde odriete. Má totiž výnimočne antiseptické účinky.
- Urýchľuje metabolizmus. Trocha cibuľky – či už surovej alebo dozlatista upraženej – vaše črevá rozhýbe a odľahčí.
- Postráži vám váhu. Mnoho ľudí zahusťuje omáčku múkou. Ak však zvolíte cibuľovú kašičku, poďakuje sa vám aj vaše telo. Navyše, cibuľa dodá jedlu jedinečnú chuť.
Recepty z cibule
Cibuľový zábal
Je výborný pri angíne, bolesti v krku a pri bolestivom prehĺtaní. Cibuľa má silné protizápalové účinky a ak nemáte v obľube cibuľový sirup, vyskúšajte aspoň tento zábal. Stačí, ak očistíte cibuľu, nakrájate ju na kolieska a uložíte vedľa seba na textilnú vreckovku. Priložíme (cibuľou nadol) na hrdlo a prípadne aj priedušky natreté husím sadlom. Prikryjeme uterákom alebo plienkou a obalíme šálom. Necháme pôsobiť celú noc, alebo aspoň 2-3 hodiny.
Starý recept na cibuľový sirup
Potrebujeme:
2 cibule
Vodu
Voliteľné:
Škorica, zázvor, med,klinčeky, citrón – moja babička dávala aj trošku masla
Postup:
Dve olšúpané cibule pokrájame a dáme do kastrólika. Zalejeme 500 ml vody a privedieme k varu. Na miernom plameni varíme 10-15 minút. Potom scedíme, cibuľový vývar osladíme medom alebo cukrom. Keď deťom čaj nechutí, pridajte počas varenia nakrájané jabĺčko a škoricu. Tie prekryjú cibuľovú chuť.
Ja mám skúsenosť, že pri prechladnutí mám po takomto čaji pokoj o 2 dni. :-)
Cibuľová šťava s mliekom
Mlieko s cibuľovou šťavou je známe ako účinný pomocník pri astme. Prípravok eliminuje pocit dusenia a zabraňuje spastickej kontrakcii dýchacích ciest. Do horúceho mlieka pridajte lyžičku cibuľovej šťavy a pár kvapiek cesnakovej šťavy. Tento liek podávajte denne až kým ťažkosti neustúpia.
Polievka
Cibuľa má antibiotické a protivírusové účinky, rozpúšťa hlieny a čistí priedušky. Pri chrípke, nachladnutí a angíne je okrem chleba s maslom a cibuľou výborná tiež cibuľová polievka.
Cibuľa v ponožkách
Odborníci skúmali aj nočné pôsobenie cibule na chodidlá, čo je jeden z babských receptov. Cibuľu nakrájajte, môžete ju nahriať v látke položenej na obrátenú pokrievku hrnca s horúcou vodou. Potom priložte priamo na chodidlá, navlečte na to ponožky a choďte spať. Ráno nohy umyte. Vraj by to naozaj mohlo fungovať proti teplote a chrípkovým ochoreniam.
Prvá pomoc pri prvých príznakoch od Pani Silvie
„Pri prvých príznakoch sopľov a akejkoľvek chronty robím bleskový cibuľový med alebo sirup. Pokrájam cibuľu nadrobno, zalejem 2-3 PL medu a preložím na radiátor (keď nekúria, tak niekde k sporáku, kde sa varí). Do 20 minút cibuľa pustí šťavu do medu a toto treba papať po lyžiciach. Samozrejme, sú aj krajšie verzie – naložiť to pekne do fľaše s cukrom, pridať citrón kvôli vitamínu C a podobne, prípadne variť cibuľový čaj – ale toto je jedna z najrýchlejších a najúčinnejších variant.“