Aj keď kúpeľňu dôsledne umývame, čistíme a dezinfikujeme, miesta a veci, ktoré sú v skutočnosti najviac znečistené, úspešne unikajú našej pozornosti. Prezradíme vám, na čo by ste pri čistení kúpeľne nemali rozhodne zabúdať a poradíme, ako tieto veci a miesta skutočne dôkladne vyčistiť.
Zubná kefka a stojan na zubné kefky
Po čistení kúpeľne máme pocit, že všetko je perfektne čisté a dezinfikované, avšak opak je pravdou. Napadlo by vám, že jedným z najšpinavších miest v tejto miestnosti je stojan na zubné kefky ako aj samotné kefky? Presne tak, na zubných kefkách sa nachádza množstvo baktérií a mikroorganizmov, ktoré neodstránime tým, že kefku jednoducho umyjeme. Najjednoduchšou formou dezinfekcie je namočiť kefky do 1 šálky bieleho octu na 30 minút. Máte istotu, že baktérie a mikroorganizmy sú účinné zničené.
Poznámka: nezabúdajte si kefku meniť každé 3-4 mesiace
Na vyčistenie stojanu na zubné kefky použite horúcu vodu, saponát, handričku a stojan poriadne vydrhnite. Nezabúdajte, že najviac baktérií je na najťažšie dostupných miestach – teda v spodnej časti stojana.
Sprchová hubka na umývanie
Skvelá vec, ktorou sa počas sprchovania dôkladne umyjeme. Myslíte však aj na to, že je potrebné umyť a vyčistiť aj samotnú hubku? Na hubke sa zachytávajú zvyšky pokožky, prach a ďalšie nečistoty, ktoré tvoria živnú pôdu pre baktérie. Čistenie a účinná dezinfekcia hubky je pritom veľmi jednoduchá. Opäť vám postačí obyčajný biely ocot, ktorý zmiešate s horúcou vodou v pomere 1:1. Ponorte hubku do roztoku a nechajte pôsobiť 30 minút. Táto metóda je vynikajúca aj na iné sprchovacie pomôcky, akými sú napríklad špongie či čistiace kefy.
Holiaci strojček
Samozrejme, veľmi dobre vieme, že holiaci strojček je potrebné po každom použití vyčistiť. Väčšina z nás na to používa obyčajnú tečúcu vodu, ktorou strojček jednoducho prepláchne. To samozrejme vyčistí strojček len naoko a keď ho navyše necháte mokrý vo vlhkom prostredí kúpeľne, veľmi jednoducho môže zhrdzavieť. Najlepšie je vyčistiť strojček vatovým tampónom s alkoholom (denaturovaným liehom) a ubezpečiť sa, že je v čo najsuchšom prostredí.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
WC kefa
Spolu so stojanom sú tieto dve veci jednoznačnými víťazmi v súťaži o najšpinavšie miesto vo vašej kúpeľni. Je to doslva liaheň baktérií a mikroorganizmov, ktorým sa v tomto prostredí obzvlášť darí. Ako kefu správne vyčistiť? Po čistení toalety ju postriekajte alkoholom (denaturovaným liehom) a nechajte v znázornenej polohe 10 minút. Následne opláchnite čo najhorúcejšou vodou a nechajte uschnúť opäť v znázornenej polohe.
Rovnako vyčistite alkoholom aj stojan na na kefu. Nikdy nedávajte kefu do stojanu, kým je ešte mokrá.
WC zvon
Rovnako, ako v prípade kefy, aj zvon je potrebné pravidelne udržiavať. Najlepšie je vydezinfikovať ho opäť použitím alkoholu a nechať uschnúť. Nie je dobré pokladať po použití vlhký zvon na podlahu, pretože to vedie k rozširovaniu baktérií z toalety. Vydezinfikujte ho a nechajte uschnúť vonku, alebo ho položte na jednorázovú podložku.