Úplne jednoduchý trik, vďaka ktorému som minulý rok oživila moje ríbezle a mali tie najväčšie bobule!

Moje ríbezle už dlhé roky veľmi málo rodili a keď som sa konečne dočkala úrody, na kríkoch boli len veľmi malé bobuľky, ktoré sa napokon ani nikomu nechceli zbierať. Tento jednoduchý trik vrátil moje ríbezle späť do života.
[mashshare]

Moje ríbezle už dlhé roky veľmi málo rodili a keď som sa konečne dočkala úrody, na kríkoch boli len veľmi malé bobuľky, ktoré sa napokon ani nikomu nechceli zbierať. Minulý rok na jar som vyskúšala postup, ktorému som síce veľmi neverila, ale povedala som si, že nemám čo stratiť.

Všetko, čo potrebujete je horúca voda

Je to veľmi jednoduché – horúca voda v kontraste s nízkymi jarnými teplotami vzduchu pôsobí ako životobudič. Posilňuje imunitu kríku a pôsobí ako prevencia proti chorobám a škodcom.

Stimulácia horúcou vodou vedie aj k vyššej úrode a zdravším väčším plodom. Ja som si tento vplyv odskúšala na vlastnej úrode – najväčšia a najbohatšia úroda ríbezlí za posledné roky.

Ako postupovať?

Vyberte kríky, ktoré v posledných rokoch rodia veľmi málo, alebo boli vystavené plesni, roztočom, voškám či iným problémom. Pripravte si nástroje – krhlu, teplomer a vriacu vodu.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Do krhli nalejeme vriacu vodu. Kým prídeme na konkrétne miesto v záhrade, teplota vody klesne približne na 80 stupňov (pre istotu si teplu odmerajte). Kedže sa neodporúča liať horúcu vodu na korene, prykrila som ich pre istou kúskami vlnovky, ktorá ostala z plota. Teraz pristúpime k „obareninu“ konárov – začneme keď má voda spomínaných 80 stupňov – nižšia teplota nie je účinná a vyššia by mohla konáre spáliť. Konáre obaríme rovnomerne po celom povrchu kríku. Vzdialenosť medzi krhlou a konármi by mala byť najmenej 10 cm. Zalievanie jedného miesta by nemalo trvať viac ako 5 sekúnd.

Stimulácia ríbezlí horúcou vodou je ekologicky bezpečný spôsob ako stimulovať rastlinu, regulovať obranyschopnosť proti škodcom a chorobám a v neposlednom rade tak zvýšiť úrodu.

Kedy je správny čas?

Ja som procedúru robila veľmi skoro na jar, teploty by mali byť ešte nízke a v noci klesajú pod bod mrazu. Odporúča sa začiatkom jari – ráno alebo večer, keď sú teploty najnižšie. 80 stupňová voda by sa pri kontakte s ríbezľou mala ochladiť na 65-60 stupňov. Dôležité je zachovať toto pravidlo – zalievať horúcou vodou musíme skôr, ako začne krík pučať!

Verím, že vám tento zlepšovák prinesie rovnaký úžitok ako mne.

Ľubica S.

[mashshare]

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.