Skúsení záhradkári vedia, ako susedstvo zeleniny ovplyvňuje úrodu. Na jednej strane správne vysadenie zeleniny môže zvýšiť počet plodov. A na druhej strane zdanlivo neškodný sused v záhrade povedie nielen k zníženiu výnosov, ale dokonca až k úhynu rastlín.
Aby ste tomu zabránili, musíte vedieť, ako správne sadiť zeleninu. Sezóna sa blíži, takže tieto tipy z portálu takprosto sa vám určite budú hodiť.
Susedské druhy zeleniny
Plodiny, ktoré spolu dobre vychádzajú, sa v záhradkástve nazývajú spoločenské rastliny.
Môžu si navzájom pomôcť získať viac živín z pôdy. A tiež bojovať proti škodcom a byť návnadou pre užitočný hmyz.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Mimochodom, vďaka spoločnému sadeniu zeleniny môžete znížiť množstvo použitých hnojív . Zároveň sa zníži vyčerpanie pôdy a chuť plodov sa môže naopak zlepšiť!
Nemusíte si pamätať všetky druhy Je dôležité pochopiť princípy, na ktorých sú založené.
Po prvé, nemali by ste vysádzať množstvo kultúr z tej istej rodiny. Postihujú ich rovnaké choroby, čo komplikuje starostlivosť o rastliny.
Po druhé, plodiny, ktoré majú rozdielne požiadavky na vlhkosť a teplotu, nemôžu rásť v blízkosti . Rastliny rastúce v susedstve by sa navyše nemali navzájom utláčať a blokovať prístup k slnečnému žiareniu.
Výsadba paradajok
Pre zvýšenie úrody paradajok je najlepšie ich vysadiť vedľa mrkvy, čínskej kapusty, jahôd, strukovín, cesnaku a šalátu. Susedstvo s bazalkou ochráni paradajky pred škodcami a zlepší ich chuť.
Citrónová tráva, mäta a šalvia sú tiež vítanými susedmi.
Mimochodom, mrkva, petržlen a paštrnák sú dobrou návnadou pre modlivky, pavúky a lienky. Dravý hmyz rád hoduje na plošticiach, ktoré často napádajú paradajky.
Môžete tiež vysadiť kôpor v blízkosti, ale ten by sa mal odstrániť, keď paradajky začnú rodiť.
Paradajka a paprika budú rásť bok po boku. Prvý zachráni druhého pred voškami.
Obaja potrebujú rovnakú vlhkosť a teplotu. Okrem toho je potrebné vyviazať paradajku aj papriku. Preto môžete použiť jednu mriežku.
Uhorky zaujímajú popredné miesto v zozname nepriateľov.
Po prvé, táto kultúra má úplne odlišné požiadavky na stupeň vlhkosti a teploty. Po druhé, uhorky a paradajky potrebujú inú pôdu .
Prvé potrebujú dusík a druhé potrebujú vápnik a fosfor. Spoločná výsadba môže viesť k nízkemu výnosu.
V žiadnom prípade by ste nemali vedľa seba sadiť paradajky a zemiaky. Obe plodiny patria do čeľade hluchavkovitých, takže trpia rovnakými chorobami a škodcami.
Napríklad susedia na jednom záhone s väčšou pravdepodobnosťou a rýchlejšie ochorejú na neskorú pleseň.
Rovnako si nesaďte paradajky s baklažánom.
Zlými susedmi budú kukurica, kapusta, fenikel, cuketa, repa. Je lepšie, aby ste rajčiny nesadili vedľa ovocných stromov: jabĺk a marhúľ.
Sprievodné rastliny
Ak chcete sadiť uhorky, zaobstarajte si tiež na reďkovky, hrášok, zeler, šalát, kapustu, slnečnicu a kukuricu. Budú skvelými susedmi. Najlepšie je však vyhnúť sa šalvii, kôpru, mäte a feniklu.
Paprika si dobre rozumie s cibuľou a cesnakom. Pomôžu predchádzať vzniku rôznych infekcií.
Bazalku, koriander, majorán, petržlen, tymián je možné vysadiť ako na otvorenom záhone, tak aj v skleníku vedľa papriky.
Ale fenikel, kaleráb, fazuľa a hrášok sa najlepšie drží ďalej od papriky.
Mimochodom, žihľava a púpava, keďže sú burinou, môžu pomôcť paprikám dozrieť rýchlejšie.
Ideálnymi susedmi pre baklažán sú bazalka, fazuľa, šalát, hrášok, zemiaky a špenát. Napríklad fazuľa odplaší pásavku zemiakovú, ktorá miluje baklažán rovnako ako zemiaky.
Z rovnakého dôvodu je možné fazuľu sadiť aj k zemiakom.
Zemiaky sú tiež vhodné ku kapuste, kukurici, šalátu, cibule, reďkovky, koriandru a ľanu. Ale je lepšie odmietnuť susedstvo s paradajkami, uhorkami, slnečnicami a tekvicami.
Cviklu môžeme sadiť popri kapuste, kalerábi, cibuli a mäte. Tekvica – vedľa kukurice, fazule, slnečnice, hrášku, paradajok, reďkovky a mäty.
Cibuľa, pór, cesnak, paradajky, fazuľa, reďkovky, hrášok, šalvia sú skvelými susedmi mrkvy.
Ktoré bylinky a kvety vysadiť k zelenine
Vedeli ste, že niektoré bylinky a kvety dokážu pomôcť vašej úrode? Držte sa tejto schémy a bohatá úroda vás neminie.
Do blízkosti uhoriek, tekvíc, melónu a zemiakov vysaďte nechtík. Dokáže si poradiť s háďatkom, voškami aj slimákmi, ale najväčší účinok má v boji proti plesniam.
Pažítka ochráni uhorky – A nielen uhorky, prospešná je aj pre úrodu mrkvy a kapusty.
Vysaďte ju husto okolo zeleninových záhonov a nemusíte sa obávať invázie múčnatky ani nebezpečnej sivej plesne.
K paradajkám nasaďte bazalku – Vôňa a biologické látky, vychádzajúce z listov bazalky pôsobia ako prirodzená ochrana pred škodcami a to nielen pre paradajky, ale aj pre uhorky, cibuľu, papriku a kapustovité rastliny.
Bazalka odpudzuje vošky a molicovité parazity, ktoré dokážu spoľahlivo zničiť vašu úrodu.
Harmanček je skvelým ochrancom zeleniny pred hubovým a plesňovým ochoreniam a podporuje jej zdravý rast.
Harmanček vysaďte medzi hrach i fazuľa, šalát, špenát alebo zeler. Póru a cibuľu pomáha proti červivosti.
Medovka, tymián, nechtík a bazalka spoľahlivo ochránia petržlen a fazuľu pred škodcami.
Cibuľa a cesnak chránia susedov pred hubovými chorobami (okrem fazule, hrachu a kapusty).
Šalvia proti mynárikovi kapustovému – Táto užitočná bylinka odpudzuje dotieravého motýľa lepšie, ako chemické prostriedky a postreky. Nasaďte ju do blízkosti zeleninových záhonov a okrem liečivého šalviového čaju budete mať pokoj aj s lietajúcim príživníkom.
Reďkovky je dobré vysiať tam, kde neskôr bude cuketa a tekvica. Redkovka im pripraví ideálne podmienky.
Kocúrnik dokáže odpudzovať od brokolice aj od karfiolu žravé škodce a tiež dokáže zo záhonov vyhnať mravce.
Uhorky a kôpor sú výborní susedia. Kôpor je vynikajúci aj pre zemiaky, chráni ich pred inváziou mandelínky.
Do skleníka dajte kapucínku: Táto roztomilá rastlinka je vynikajúcim bojovníkom proti slizniakom – slimákom, ktoré spoľahlivo zničia našu úrodu. Okrem toho odpudzuje aj vošky a molice a preto by nemala chýbať vo vašom skleníku.
Levanduľa ochráni ruže – nasaďte levanduľu okolo záhonu ruží. Výsledok bude nielen krásne vyzerať, ale spôsobí, že ruže budú účinne chránené pred inváziou vošiek, ktorých je tento rok skutočne neúrekom.
Petúnky k zelenine – Tieto kvietky nás tešia na balkónoch či terás a okrem potešenia pre oko, ich môžete skvele zužitkovať aj pre vašu záhradu. Zasaďte ich do blízkosti paradajok, papriky či fazule.
Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť a vašu zeleninu ochránia pred voškami, rožkatcami a ďalšími chrobákmi, ktoré si na vašej úrode radi pochutnajú.
Aksamietnica je na rozdiel od ostatných kvetov známa svojou špecifickou vôňou, alebo skôr zápachom, ktorý nevonia ľuďom a je veľmi nepríjemný aj pre vošky.
Tieto zapáchajúce rastliny sú nenáročné na starostlivosť, ale je potrebné zvyknúť si na ich zvláštnu arómu. Buďte si však istí, že vošky a ďalší škodcovia si nezvyknú a rastliny veľmi rýchlo opustia.