Tiež sa tento rok chystáte zazimovať muškáty a váhate, ako to urobiť čo najlepšie? Máme pre vás tipy od našej Mišky, ktorá sa téme pestovania muškátov pestuje už roky. Poradí, ako správne rastlinku na zimu pripraviť, kedy a kam ich zazimovať ako aj tip od pestovateľky, ktorá má vďaka nemu krásne muškáty už 23 rokov.
Príprava muškátov na príchod zimy a na sťahovanie pod strechu začína kontrolou. Všetky rastliny musia byť zdravé bez chorôb, plesní a škodcov.
Je lepšie rastliny preventívne ošetriť chemickými prípravkami, ako prehliadnuť jedinú vošku, ktorá vám dokáže narobiť poriadnu šarapatu.
Vo vlhkom a studenom jesennom počasí sa objavujú viaceré choroby, predovšetkým hrdza pelargóniová, tiež škodci a to najmä na ťahavých muškátoch.
Rastliny ostrihajte:
Výhony skracujeme na 3-4 listy od zeme. Nikdy nezrezávame rastliny veľmi krátko a do starého dreva. Z rastliny odstránime všetky poškodené aj len ľahko nažltnuté listy. Kvetináč očistíme od zvyškov listov. Mohli by byť zdrojom nákazy. Rastlinu môžeme preventívne ošetriť niektorým z meďnatých prípravkov.
Najlepšie nápady na váš e-mail
Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.
Rastlinám zaistíme vhodné podmienky k zimovaniu. Ideálna je chladná pivnica alebo izba.
Kedy sťahovať muškáty pod strechu?
Muškáty sťahujeme až pri dlhodobejšej predpovedi nočných mrazov. Pokiaľ hrozí ľahký prízemný mrazík, stačí rastliny preniesť bližšie k južnej časti domu, k stene a pod. A na noc prikryť napríklad netkanou textíliou. Rozhodne nepanikárime, rastlinám je stále lepšie vonku ako niekde v pivnici.
Veranda, zasklený balkón, nevykurovaná chodba
Ideálne miesto pre zimovanie rastlín je svetlé a chladné s teplotou okolo 6-10 ° C. Také miesto je napríklad veranda, zasklený balkón, nevykurovaná chodba, pri okne v garáži, zimná záhrada, izolovaný skleník. Muškáty znesú teplotu okolo 0 ° C, niektoré krátkodobo -2 ° C. Jediná podmienka je, že musí byť v suchu.
Veľmi dôležité je, aby teplota bola v zimovisku stabilná. Rastlinám veľmi škodí veľké teplotné výkyvy. Ak verandu cez deň slniečko ohreje takmer na 30 ° C a v noci klesne teplota na 5 ° C, musíme intenzívne vetrať.
Opatrná zálievka
Rastliny zalievame veľmi opatrne. Čím je nižšia teplota na zimovisku, tým menej vody rastliny potrebujú. Substrát by mal byť ľahko navlhnutý. V tomto kľudovom období rastliny nehnojíme. Iba ich často kontrolujeme, či nie sú napadnuté škodcami či plesňami a včas zasiahneme vhodnými prípravkami.
V jarných mesiacoch rastliny presadíme, začneme hnojiť hnojivom s vyšším obsahom dusíka. Rastliny, ktorým cez zimné obdobie narástli dlhé a nevzhľadné výhony, upravíme rezom.
Anglické a vonné pelargónie kvitnú iba v prípade, že prečkajú kľudové obdobie v dĺžke 8 týždňov pri teplote 6-8 ° C. V tomto období rastliny nezalievame. Ak rastlinám tento cyklus chýba, pokvitnú veľmi málo alebo vôbec. Po tomto chladnom cykle nesmieme rastliny už tvarovať rezom, pretože by sme si ostrihal aj puky.
Tip od čitateľky:
Moja matka mala vždy krásne muškáty a jej postup starostlivosti aplikujem úspšne už 23 rokov – pred zazimovaním orežem, dám na chladnejšie miesta, aj keď v paneláku. Skoro na jar staré zvädnutej pahýle vyrazia nové odnože, tie len odlomím, dám do pohára s vodou, no a oni pustilia korienky. Následne len zasadím a vždy mi kvitnú krásne. Previsnuté pelargónie ale na tento postup nie sú vhodné, robím to s obyčajnými muškátmi.