Kto pozná tieto triky, tento poriadne ušetrí a byt mu žiari čistotou: Geniálne vychytávky, ktoré nestoja nič a využijete ich denne!

[mashshare]

Upratovanie mnohí z nás vnímajú ako prácu za trest. Kde v byte sa nachádza viac mastnoty, pripáleného riadu a ďalších spotrebičov, ktoré dostávajú každý deň poriadne zabrať. Zhromaždili sme pre vás 10 geniálnych tipov, trikov a rád, ako udržať v kuchyni žiarivú čistotu bez námahy a drhnutia.

Digestor

Zanesený filter z digestora vyčistíte za 15 minút. Stačí, ak ho jednoducho namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónovej – v 1 litri vody rozpustíme 4 lyžice soli a 3 lyžičky kyseliny. Ak je mastnota až príliš odolná, preložte nádobu s tekutinou a digestorom na plameň a nechajte chvíľu variť. Špina pôjde dole jedna-radosť.

Pripálený hrniec

S tým vám perfektne pomôže obyčajné živočíšne uhlie. Pár tabliet rozdrvte na prášok a ten nasypte do hrnca a necháme pôsobiť 15-20 minút. Potom prilejeme studenú vodu a ešte 30 minút necháme pôsobiť. Následne hrniec už len umyte ako ostatný riad. Uvidíte sami, ako jednoducho sa bude špina odliepať od povrchu.

Varešky a drevený riad

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Do lavóra alebo umývadla nalejte vodu, pridajte ocot a nechajte v tomto kúpeli namočené 2-3 hodiny. Drevený riad bude ako nový. Túto procedúru je pre životnosť dreveného riadu dobré opakovať raz za mesiac.

Koniec zápachu v chladničke

Stačí, ak chladničku vytriete zmesou vody a ocotu – zmiešané v pomere 1:1. Vytrieme, necháme vyvetrať a môžeme dnu opäť uložiť všetky potraviny, po zápachu nebude ani stopy. Ak ste v chladničke zabudli pokazené jedlo a zápach je skutočne veľký, namiesto octu použite amoniak. Nezabudnite však chladničku potom nechať vyvetrať aspoň 12 hodín.

Kachličky na stene kuchynskej linky

Tie sú často potiahnuté mastnotou, striekancami z jedla a zaschnutými výparmi z varenia. Najjednoduchšie tieto nečistoty odstránite tak, že v 4 litroch teplej vody rozpustíte 4 lyžicu bóraxu, 100 ml octu a 100 ml kvapalného amoniaku. Povrch zmesou navlhčite a jemne zotrite nečistoty. Funguje to ako kúzlo!

Mastnota a matný povlak na kuchynskej linke

Najjednoduchšie ho odstránite pomocou starého triku – zmesi oleja a jedlej sódy. Zmiešajte v rovnakom pomere a pastu, ktorá vám takto vznikne rozotrite na znečistenú plochu a nechajte 30 minút pôsobiť. Potom zotrite mokrou špongiou a môžete si užívať kuchynskú linku, ktorá žiari čistotou.

Mixér

Najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť hneď po použití, je naliať doň trochu vody a niekoľko kvapiek prostriedku na riad. Zatvorte zapnite ho na 20 sekúnd. Potom dobre opláchnite vodou a máte hotovo.

Mlynček na kávu

Najjednoduchšie ho vyčistíte, ak v ňom jednoducho zomeliete hrsť ryže. Tento nápad je výborný aj vtedy, ak ste mlynček použili na mletie aromatických korenín a potrebujete sa zbaviť ich výraznej arómy.

Zapáchajúci kôš

Nalejte na dno koša ocot a vodou s ľadom. Nechajte pôsobiť, kým sa ľad nerozpustí a následne len opláchnite čistou vodou. Zápach bude preč.

Stopy od kávy a čierneho čaju

Všetok takto znečistený riad jednoducho ponorte do vody s octom – zmiešané v rovnakom pomere. Potom umyte ako zvyčajne a po škvrnách nebude ani stopy.

Škvrny na pohovke

Zmiešajte lyžičku jedlej sódy, tretiny šálky octu, trochu horúcej, ale nie vriacej vody a prášku na pranie a vymiešajte jednotnú pastu, ktorú votriete na škvrny na pohovke. Nechajte vyschnúť.

Potom, čo je všetko suché, môžete ešte posypať trochu jedlej sódy, nechajte pôsobiť pár hodín a nakoniec vysajte, prípadne pretrite mokrou handričkou. Nielenže očistíte pohovku od nevzhľadných škvŕn, ale aj od nepríjemných vôní.

Plech na pečenie bez pripálených

Na plech na pečenie nasypte trochu čiastočku soli a utrite papierom na pečenie. Pripálené zvyšky sú vecou minulosti.

Vyčistite kohútiky

Ak chcete, aby sa povrchy kohútikov ostal bez stôp od vodného kameňa a leskol sa ako zrkadlo, pretrite ho voskovaným papierom na pečenie.

Upchatý odtok

Sóda a soľ sa zmiešajú v rovnakom pomere a zmes sa naleje do upchatého odtoku. Potom pridajte ešte ocot, počkajte 15 minút a nakoniec zalejte vriacou vodu. Rúrka by mala byť opäť voľná.

Žiarivo biela vaňa

Keď sme sa presťahovali do nového bytu, bola v ňom pôvodná vaňa, ktorá ale už nebola v najlepšom stave. Usadené nečistoty, vodný kameň a nepekné škvrny. Takto sa nám ju podarilo čistiť. Ak je vaňa aj po bežnom očistení zájdená, použite na ňu túto starú overenú zmes:  200 ml cmaru, troch polievkových lyžíc octu a čajovej lyžičky soli. Ponorte handru, alebo hubku do zmesi, použite na čistenie vane a nechajte na 10 minút pôsobiť . Potom dôkladne opláchnite vaňou vlažnou vodou. Tento trik sa odporúča najmä pre akrylátové vane.

Ponožka na žalúzie

C-24

Jednoduchý tip, ako zbaviť žalúzie prachu je vziať ponožku s mikovláknami, navliecť si ju na ruku a jedným pohybom pohodlne vyčistiť spodnú aj vrchnú časť žalúzií. Ponožku potom stačí vyprášiť a vyprať ako zvyčajne.

Ďalšie tipy ako vyčistiť rôzne tipy žalúzií nájdete TU:

Pripálené panvice či hrnce? Žiaden problém!

C-31

Aby boli pripálené riady opäť ako nové, nepotrebujete žiadne drahé prostriedky z obchodu. Vynikajúcou a gazdinkami osvedčenou metódou je napríklad čistiaca pasta vytvorené zmiešaním jedlej sódy a vody.

Ďalšie skvelé tipy na pripálené hrnce a plechy nájdete TU:

Perfektne čistá klávesnica vďaka vatovej tyčinke a zubnej kefke

C-41

Vyčistiť klávesnicu na počítači nemusí byť žiaden problém. Stačí ak doma nájdete starú zubnú kefku. Jednotlivé klávesy vyberte a vyčistite kefkou, vatová tyčinka pomôže očistiť povrch jednotlivých tlačidiel. Ďalším tipom je na čistenie priestoru medzi klávesami používať vyčistenú starú kefku z maskary.

Na mikrovnku stačí voda a citrón

C-51

Citrón nakrájajte na kolieska, vložíme do misky a zalejte vodou. Vložte do mikrovlnky na 3 minúty a potom ďalšie 3 minúty mikrovlnku neotvárajte. Následne vyberte nádobu a pretrite steny handrou alebo kuchynskými utierkami. Sklenenú tácku umyte jednoducho v dreze.

Škvrny od oleja a mastnoty zachráni detský púder

C-61

Detský púder by ste mali mať poruke aj v prípade, že ho vaše deti dávno nepotrebujú. Perfektne sa totiž hodí v prípade, že sa na vašom oblečení objaví mastná škvrna. Nasypte detský púder na škvrnu a nechajte pôsobiť 15 minút. Púder mastnotu vytiahne z vlákien a absorbuje ju do seba. Potom stačí prádlo vyprať ako zvyčajne.

Škvrny v sprchovom kúte

Častokrát sa na skle v sprchovacom kúte usadí mydlo a katastrofa nastáva, ak si to nevšimneme. Mydlo stvrdne a potom sa dosť ťažko odstraňuje. Ak sa aj vám prihodila taká situácia, stačí, keď škvrny zničíte pomocou tvrdého štetca, napr. Na farbu a pomocou akéhokoľvek čistiaceho prostriedku na sklo.

Čistá žulová doska

 

Žulové dosky možno ľahko vyčistiť pomocou teplej vody a jemného čistiaceho prostriedku. Prípadne môžete vyskúšať tento roztok. Len zmiešajte 2 šálky teplej vody, 1/4 šálky liehu a 5-6 kvapiek prostriedku na riad.

Čisté a opäť biele vankúše

Najskôr si prečítajte štítok na vankúši a zistite, či je vankúš možné vyprať. Väčšina vankúšov je zo syntetických vlákien, ktoré je možné vyprať.  Ak je teda na štítku uvedená táto možnosť, odstráňte z vankúša povlak a ten vyperte oddelene. Vankúše perte vždy samostatne a nie s iným prádlom.

Whiten-yellowed-pillows-5

Vankúše vložte do práčky (je dobré prať naraz aspoň 2 vankúše – aby sa zabránilo prílišnému pohybu vankúšov vo vnútri práčky).

Potrebujeme:

3/4 šálky pracieho prostriedku

1 šálku Boraxu

1 šálku bielidla

(ak nechcete použiť bielidlo z chlórom, vyrobte si domáce bielidlo. Pripravíte ho z 12 šálok vody, ¼ šálky citrónovej šťavy, 1 šálku 3% peroxidu vodíka)

Vankúše zo syntetických vlákien perieme pri teplote minimálne 60 stupňov – aby sme účinne zničili roztoče a baktérie vo vnútri vlákien. Plákanie je potrebné zopakovať minimálne 3x.

Aby vankúše nestratili tvar je potrebné dávať pozor pri žmýkaní a zvoliť šetrné odstreďovanie (malo by trvať maximálne 30 sekúnd).

Sušenie

Ak máte sušičku, vložte vankúše do sušičky spolu s dvomi tenisovými loptičkami, ktoré vložíte do čistých bielych ponožiek (vďaka nim budú vankúše opäť krásne nadýchané). Nastavte na vysokú teplotu (umelé vlákna teplota nepoškodí). Potom skontrolujte, či sú vankúše vo vnútri ešte vlhké a v prípade potreby proces zopakujte.

Whiten-yellowed-pillows-2

Ak sušičku nemáte, vankúše položte na čistý uterák a nechajte na rovnom povrchu celkom uschnúť.

zdroj: takprosto

[mashshare]

Dobré noviny Dobré noviny - najviac pozitívnych správ

🔥 Dnes najobľúbenejšie

Našli ste v článku chybu?

Nahláste nám ju a pomôžte tak zlepšiť náš obsah.

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou Dobré médiá, s. r. o., so sídlom: Plynárenská 1, 821 09 Bratislava – mestská časť Ružinov, IČO: 51 008 378, zapísanou v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, oddiel: Sro, vložka č. 121515/B na účely spätného kontaktovania. Viac informácií k ochrane osobných údajov nájdete tu.