zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

1 pohyb opraví, čo ste celé roky kazili: Toto nie je cvičenie, ale zázrak pre každého, koho bolí chrbtica!

Ľudia, ktorí trávia veľa času napríklad sedavým zamestnaním, sú najčistejšími adeptmi na problémy s chrbticou – bolesti, nesprávne držanie tela, kŕče, problémy s hybnosťou či časté skúsenosti so zablokovaným nervom, ktorý spôsobuje veľké bolesti. Existuje jeden jednoduchý cvik – pohyb, ktorý dokáže nielen spevniť chrbticu a prinavrátiť vám zdravé držanie tela, ale tiež dokáže postupne napraviť všetko, čo ste celé roky vo vzťahu k svojej chrbtici robili zle. Okrem znovu nadobudnutej ohybnosti, pevnosti chrbtových a bočných svalov sa tak dokážete zbaviť bolesti, tŕpnutia, zlepšíte si prekrvenie a budete sa cítiť oveľa lepšie. Nezabúdajte, že zdravá chrbtica bez bolesti dokáže váš život ohromne zlepšiť. 

Vďaka tomuto cviku si nielen zlepšíte stav svojej chrbtice, ale môžete predísť veľkým bolestiam a mnohým zdravotným problémom, ktoré súvisia s nesprávnou polohou chrbtice a ochabnutými svalmi. Ak ich necítite dnes, neznamená to, že vás jedného dňa neprekvapia v plnej sile.

cvicenie-cchrbat

Dajte sa do základnej polohy. Ľahnite si na brucho, čelom na podložku. Dajte si ruky rovnobežne, a dlane zatlačte proti svojim stehnám. Narovnajte lakte. Dajte si nohy k sebe, a jemne natiahnite prsty.

  • Vydýchnite. Zdvihnite hlavu, hrudník a hornú časť brucha a zároveň držte ruky a nohy na mieste.
  • Nadýchnite sa. Pomaly sa vráťte do základnej polohy. Opakujte cvičenie 10-krát.

Toto cvičenie by ste mali absolvovať 3x týždenne a budete pociťovať zlepšenie. Chrbátu sa uľaví a vy sa budete cítiť viditeľne lepšie.

Pohyby zamerané na konkrétne problémové oblasti

Zatiaľ čo vyššie spomenuté cvičenie vpláva na chrbticu a držanie tela ako celok, máme pre vás aj sériu výborných pohybov, ktoré sú zamerané na konkrétne problémové oblasti a ke´d sa začnú ozývať, hneď viete, čo treba urobiť.

Prvé cvičenie je zamerané na naťahovanie svalov v oblasti krku

Narovnajte chrbát, nakloňte hlavu doprava, snažíte sa dotknúť pravého ramena. Držte hlavu v tejto polohe po dobu 30 sekúnd. Opakujte cvičenie a otočte hlavu opačným smerom. Pre lepší efekt ľahko podoprite hlavu ľavou alebo pravou rukou.

Vyťahovanie krku

Ohnite lakte a položte ruky na zadnú časť hlavy tesne nad krk. V tejto polohe tlačte bradu smerom na hrudník a hlavu tlačte proti tomuto tlaku. Držte 30 sekúnd, potom pomaly zdvihnite hlavu a uvoľnite ruky. Môžete tiež vyvíjať ľahký tlak jemným ťahom hlavy dlaňami nadol.

Naťahovanie svalov okolo lopatiek

Toto cvičenie je o niečo náročnejšie. Natiahnite ruky do strán a potom ich dajte za seba, uchopte lakeť ľavou rukou a tlačte druhú ruku smerom nadol. Toto cvičenie naťahuje najmä svaly okolo lopatiek, ktoré bývajú pri dlhodobom sedení príliš stuhnuté. A ktoré svaly sa týmito cviky preťahujú? Trapézový sval, svaly okolo krčnej chrbtice a široký chrbtový sval.

Svaly, ktoré trpia najmä sedavým zamestnaním

Uvedomte si, že celodenné sedenie nie je pre telo prirodzené a preto sa ľahko môže stať, že sa každú chvíľu budete trápiť buď bolesťami chrbta, alebo tiež bolesťami hlavy, ktoré táto stuhnutosť tiež môže spôsobovať.

Dajte dlane na plecia. Ľavá dlaň na ľavé rameno a pravá dlaň na pravé rameno. Natiahnite lakte dozadu, ako by ste sa ich snažili spojiť, kým necítite celý úsek hornej časti chrbta. Držte po dobu 5-10 sekúnd. Potom pretiahnite lakte dopredu a snažte sa ich spojiť pred sebou. Podržte ďalších 5-10 sekúnd.

Na bedrovú chrbticu

Cvičenie znižuje bolesť v bedrovej chrbtici a zlepšuje funkciu žalúdka. Bolesti bedrovej chrbtice môžu značiť závažnejší problém, ako je napríklad opotrebovaná platnička, čo nie je naozaj nič príjemné. Preto je dôležité pravidelne cvičiť, aby ste sa týmto problémom vyhli. Seďte na stoličke tak, aby boli vaše nohy pevne podlahe. Narovnajte chrbát, otočte ramená na jednu stranu a zároveň zaistite, aby zvyšok tela zostal nehybný. Podržte po dobu 30 sekúnd a urobte 5 cyklov hlbokého dýchania. Takto to opakujte trikrát pre každú stranu.

Bonus: Superman

Nasledujúcemu cvičenie sa hovorí Superman. Položte sa na podložku tvárou dole a natiahnite ruky pred seba. Potom zdvihnite ruky a nohy. Držte hlavu a ruky rovno. Podržte po dobu 2 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát. Toto cvičenie je dobré tiež na spevnenie i iných svalov, než len bedrových.

Najlepšie tipy pre zdravie