zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Dedko nás učil, že aj keď nebudú žiadne iné bylinky, táto musí byť doma vždy: Je to skutočný poklad pre celú rodinu!

Dedko mi vždy vravel, že aj keby som nezberala počas roka žiadne bylinky, túto určite mám nasušiť a starostlivo odložiť na zimu. Mal pravdu. Je to ohromná pomoc do každej rodiny, zvlášť keď prídu zimnú choroby, zápaly alebo iné problémy. Ak sa opýtate na túto rastlinku zázradkárov, pravdepodobne ju nemajú v láske – ide o invazívnu rastlinu s veľmi silnými koreňmi. Práve táto sila je však to, čo môžete úžasne využiť pre vaše zdravie.

Zlatobyľ obyčajná patrí do čeľade astrovité. Je vysoký 50-200 cm. Kvitne v júli až októbri. Zlatobyľ sa zbiera ešte teda už v týchto dňoch a preto si ho môžete nasušiť a pripraviť sa tak lepšie na zdravotné ťažkosti počas zimného obdobia. Rovnako aj jej príbuzní zľatobyľ kanadská a obrovská majú liečivé účinky.

Má všestranné využitie

Zlatá bylinka vám pomôže pri týchto problémoch:

  • zápaloch a ženských problémoch,
  • zápaloch a ťažkostiach s močovým mechúrom, ale aj pri chronických chorobách a problémoch s obličkami (napríklad aj pri obličkových kameňoch a piesku v obličkách),
  • má diuretický účinok a výrazné protizápalové účinky,
  • známy je aj ako prírodné antibiotikum,
  • detoxikuje a očisťuje organizmus – pomáha tak nielen obličkám ale aj pečeni,
  • pri miernych psychických ťažkostiach a úzkosti upokojuje a pomáha dobre spať,
  • pomáha pri dne,
  • lieči ochorenia čriev spôsobené látkovou výmenou.

Zber

Zbierame kvitnúcu vňať, ktorú odrezávame asi v polovičnej výške stonky a riedko rozloženú rýchlo sušíme pri teplote do 35 °C, aby sa zachovala pôvodná farba kvetov i listov a nelietalo z nej veľa „páperia“ . Ľahko sa zaparí. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom.

Ako si z nej pripraviť čaj?

Dve lyžičky sušenej zlatobyle zalejeme 300 ml vriacej vody a necháme vylúhovať asi 10 minút. Pri vážnejších problémoch pite tri šálky takéhoto záparu denne. Z preventívnych,detoxikačných, či iných nezávažných dôvodov postačuje jedna či dve šálky za deň. Ako kúra sa pije zlatobyľ dvakrát denne po dobu troch týždňov, po ktorých nasleduje týždňová prestávka. Neodporúča sa užívať ho dlhodobo bez prerušenia.

Najlepšie tipy pre zdravie