zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Je protirakovinový, protizápalový a stojí centy: Toto je dôvod, prečo by ste mali zeler jesť častejšie!

Zeler je užitočnejší ako si myslíte!

Zeler má toľko dobrých vlastností, že je ťažké ich všetky vymenovať.

O tom, že zeler patrí medzi naše najznámejšie a najzdravšie druhy zeleniny niet pochýb, keďže si z neho pripravíte nielen božskú krémovú polievku, ale drží si svoje miesto aj ako hlavná postava waldorfského šalátu, ba čo viac, dá sa pripraviť aj ako lahodné hlavné jedlo.

Popri chutne pripravených jedlách však netreba zabúdať ani na jeho blahodarné účinky.

 

 

Ako uvádza portál femina, je to tiež výborná detoxikačná a protizápalová plodina, ktorá dlhodobo pôsobí na metabolizmus a správne fungovanie imunitného systému.

Liečivé účinky zeleru sú známe už odpradávna

Zeler je jednou z najstarších plodín používaných na trávenie: pre svoje detoxikačné účinky sa už v staroveku používal na liečbu metabolických problémov.

 

 

Gréci používali túto sladko štipľavú, aromatickú plodinu pre jej liečivú silu a v čínskej medicíne je považovaná za jednu z najúčinnejších omladzujúcich a detoxikačných rastlín.

Zo semien zeleru alebo jeho zelených plodov sa robí odvar s prídavkom medu a používa sa ako prostriedok na znižovanie krvného tlaku a prevenciu srdcového infarktu.

U nás je bežná aj hľuzová verzia zeleru, ktorý je rovnako užitočný ako stonkový zeler a rozdiel je len v tom, že stonkový zeler sa na rozdiel od hľuzy konzumuje surový.

 

 

Jednou z charakteristických dobrých vlastností zeleru je, že obsahuje mimoriadne dôležité vitamíny a stopové prvky, jeho veľkou hodnotou je veľké množstvo organického sodíka, v prítomnosti ktorého je efektívnejšie vstrebávanie vápnika.

Obsahuje tiež fosfor, železo, draslík, horčík a je bohatý na kyselinu listovú a vitamín C.

 

 

Na čo je zeler dobrý?

Urýchľuje trávenie a metabolizmus

Zeler má veľmi vysoký obsah vlákniny, takže čistí črevné kanály od nahromadených odpadových látok a zároveň rozhýbe črevá, čím zrýchli trávenie a metabolizmus.

 

 

Vďaka svojmu močopudnému účinku tiež pomáha vyplavovať z tela prebytočnú vodu zachytenú medzi bunkami – čo môže spôsobiť extra centimetre hlavne na bruchu a stehnách.

Zeler by sa mal pri diéte jesť každý deň.

Keďže jeho obsah kalórií je veľmi nízky – v závislosti od odrody je v 100 gramoch 6 – 20 kalórií – pokojne ho môžeme jesť každý deň.

 

 

Vďaka vláknine v nej zrýchľuje aj trávenie.

Prevencia rakoviny

Podľa výskumov silný flavonoid v zeleri, luteolín, inhibuje rast rakovinových buniek, najmä rakoviny pankreasu, a polyacetylén do určitej miery pomáha chorému telu zotaviť sa.

Protizápalové vlastnosti

 

 

Zeler vďaka svojim protizápalovým účinným látkam pomáha ničiť baktérie spôsobujúce infekciu, predchádza aj infekciám močových ciest, no môže poskytnúť riešenie aj pri astme a akné.

Esenciálne oleje získané zo semien zeleru sa používajú pri liečbe artritídy, ale sú účinné aj pri plynatosti.

Upokojuje nervový systém

 

 

Zeler obsahuje vitamíny B1, B2, a B6, ktoré sú dôležité pre náš nervový systém a jeho konzumácia môže znížiť aj následky stresu.

Vďaka svojmu účinku na posilnenie nervov pomáha upokojiť sa pri úzkosti.

Pri menštruačných a bolestivých kŕčoch sa oplatí konzumovať desať lyžíc zelerovej šťavy denne, listy predtým nasekajte v mixéri!

Afrodiziakum

 

 

So zelerom sa spája mnoho populárnych názorov, vrátane toho, že má dobrý vplyv na mužskú potenciu.

Zeler obsahuje deriváty testosterónu, ako je androstenol a androstenon, ktoré majú účinok zvyšujúci túžbu.

Stonkový zeler a semienka zeleru sú účinnejšie afrodiziakum ako jeho hľuza.

Alergia na zeler

 

 

Je dôležité poznamenať, že v zriedkavých prípadoch môže zeler spôsobiť alergiu a ľudia, ktorí sú naň citliví, by sa mali konzumácii tejto zeleniny vyhnúť.

Symptómy postihujúce ústnu dutinu, svrbenie v ústach alebo pocit pálenia, štípania na jazyku alebo v ústnej dutine sú v prípade alergie bežné, ale môže sa vyskytnúť opuch v oblasti pier, jazyka alebo hrdla, čo spôsobuje sťažené dýchanie.

Častá konzumácia zeleru sa pre jeho močopudný účinok v strave obličkových pacientov neodporúča.

Veľa zdravia!

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pexels
Foto: unsplash
Foto: unsplash

Najlepšie tipy pre zdravie