zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Túto lacnú potravinu z kuchyni neprehliadajte: Stačí jej 7 dní a dokáže zázraky s vašimi kĺbmi – ako bonus aj schudnete!

Všetci vieme, aká užitočná je do obľúbených receptov. Málokto však tuší, čo dokáže urobiť s telom len za 7 dní!

Nájde sa hádam v každej kuchyni. Aj keď ju práve nepoužívame, máme pre istotu odloženú medzi trvanlivými surovinami a najčastejšie ju používam práve na sladké dobroty. Málokto však vie, že kvalitná potravinárska želatína dokáže s ľudským telom a zdravým hotové zázraky. Spozornieť by mali najmä tí, ktorých trápia problémy s kĺbmi, vlasmi, časté zápaly alebo žalúdočné ťažkosti.

Želatína je bielkovina živočíšneho alebo rastlinného pôvodu, bez chuti a zápachu. Môžeme si ju kúpiť v instantnej podobe, alebo ju bežne získavať z potravy. Najviac jej obsahujú kože, mäkké časti tkaniva alebo zelené riasy. Najčastejšie sa však stretávame práve s instantnou podobu tejto potraviny. Mali by ste vedieť, že rozhodne nepatrí len do dezertov. Toto dokáže s vašim zdravým:

Zlepšuje metabolizmus a podporuje úbytok hmotnosti

Perfektná, ak chcete zhodiť bez hladovania. Želatína stimuluje metabolizmus a urýchľuje rozklad tukov. Kedže je tvorená bielkovinami, tie dokážu orgány rýchlo absorbovať a využiť. Navyše želatína znižuje chuť do jedla a udržuje pocit sýtosti po dlhú dobu.

Podporuje hojenie rán

1/3 aminokyselín v želatíne tvorí glycín. Ten je veľmi potrebný v prípade, že sa v tele nachádza zápal.Urýchľuje nielen hojenie rán, ale priamo bojuje proti zápalu a infekcii. Tiež je veľmi užitočná pre ľudí, ktorí trpia poruchou zrážanlivosti krvi. To koniec koncov potvrdia aj lekári, ktorí ľuďom s takouto diagnózou odporúčajú konzumovať čo najviac potravín obsahujúcich želatínu.

Zázrak pre kosti a kĺby

Proteíny obsiahnuté v bezfarebnom prášku, ale aj fosfor a meď, zvyšujú hustotu kostného tkaniva zabraňujú vzniku osteoporózy a sú prevenciou rednutia kostí. Kolagén podporuje zdravie chrupavky, jej pružnosť a pohyblivosť kĺbov. Látka chondroitín bojuje proti zápalu v kĺboch a preto je veľmi prospešná pre pacientov trpiacich reumou a ďalšími zápalovými ochoreniami kĺbov a kostí.

Tento doplnok stravy kupujeme za drahé peniaze v lekárni, pritom ho denne vyhadzujeme do koša!

Odporúča sa pridávať do potravín u ľudí, ktorí prekonali zlomeninu kosti, počas menopauzy a tiež u ľudí trpiacich deficitom vápnka. Špeciálne oni by mali poznať aj jednoduchý recept na domáce vápnikové tabletky.

Recept pre zdravšie kĺby už za 7 dní

Ukázalo sa, že želatína dokáže ovplyvniť zdravie kĺbov už za neuveriteľných 7 dní. Všetko, čo musíte urobiť je zakúpiť si kvalitnú potravinársku želatínu a dodržať jednoduché dávkovanie. Táto kúra sa odporúča najmä osobám, ktoré sú trpia poškodením kĺbov, alebo sú v ohrozenej skupine (ženy v menopauze).

Potrebujeme:

50 g potravinárskej želatíny

Vodu

Postup:

Každý večer si pred spaním jednoducho pripravte zmes z 5 g želatínového prášku (1 lyžičky) a vody. Dobre rozmiešajte a nechajte odstáť do rána, pričom zmes nedávajte do chladničky – nechajte ju pri izbovej teplote a ona sa premení na želé.

Ráno užívame nalačno, pričom pokojne môžete pridať aj ďalšie prísady ako med, jogurt alebo semienka. Po týždni tejto kúry sa zlepší lubrikácia kĺbov a aby bola čo najúčinnejšia, odporúča sa zopakovať po pol roku.

Zlepšuje trávenie

Keď sa dostane želatína do čriev, naviaže sa na vodu a hmota, ktorá takto vznikne zlepšuje pohyby čriev a zabraňujú zápche. Navyše, želatína upravuje vylučovanie tráviacich štiav, vďaka čomu prídete napríklad takému nepríjemnému javu, akým je pálenie záhy. Navyše, želatína pôsobí obnovujúco na sliznicu žalúdka a preto je vhodná aj pre ľudí s ochoreniami tráviaceho traktu.

Očisťuje pečeň

Presnejšie, pomáha jej zbavovať sa toxínov a ťažkých kovov, nebezpečných pre naše zdravie.

Pre silnejšiu imunitu

Posilňuje imunitný systém a zlepšuje odolnosť tela voči infekciám a vírusom. Môže za to aminokyselina prolín. Ak chcete účinnosť prolínu ešte zvýšiť stačí, ak dáte aj potraviny obsahujúce vitamín C.

Zlepšuje spánok

Glycín pozitívne ovplyvňuje kvalitu spánku. Ľudia, ktorí častejšie užívajú želatínu spia lepšie a majú hlbší, kvalitnejší spánok. Tiež nepociťujú ospalosť počas dňa a majú lepšie kognitívne funkcie.

Normalizuje hormonálnu aktivitu

Glycín reguluje hladinu estrogénu. Práve jeho prebytok v ženskom tele je považovaný za jednu z príčin rakoviny. U žien.

Mladistvý vzhľad pleti

Kolagén vplýva na pružnosť pleti, zabezpečuje jej elasticitu a hydratáciu zvnútra. Pravidelné užívanie želatíny aj v malých množstvách obnovuje kožné bunky a chráni pred starnutím pokožky.

Zlepšuje kvalitu nechtov, vlasov a zubov

Keratín, kolagén a ďalšie mikroelementy, ktoré vstupujú do tráviaceho traktu, dokážu udržať zdravý stav nechtov, vlasov aj zubov. Isté zlepšenie môžete pozorovať už 1 týždeň po začiatku užívania.

Maska na tvár

Vytvorte si domácu kolagénovú masku z 2 lyžičiek želatíny, 4 lyžíc teplej vody a 2 lyžíc citrónovej šťavy. Výsledná zmes sa nanesie na čistú tvár, nechá pôsobiť 10-15 minút a potom opláchneme.

 

Najlepšie tipy pre zdravie