Záhradkár prezradil, prečo nikdy nevyhadzuje popadané lístie: Jeho dôvod sa oplatí poznať, môže pomôcť aj vám!

Dobrý záhradkár dokáže zužitkovať všetko, čo mu príroda na záhrade ponúka. Všetko vám totiž môže pomôcť zveľadiť vašu záhradu a ušetriť peniaze vo vašom rodinnom rozpočte, ktoré by ste inak minuli v záhradkárstve.

Dobrý záhradkár dokáže zužitkovať všetko, čo mu príroda na záhrade ponúka. Všetko vám totiž môže pomôcť zveľadiť vašu záhradu a ušetriť peniaze vo vašom rodinnom rozpočte, ktoré by ste inak minuli v záhradkárstve.

Zázračná listovka!

Skúsený záhradkár Vladimír, ktorý má za sebou viac, ako 40 rokov praxe v záhrade, nám poradil, ako zužitkovať popadané listy zo záhrady. Nie však na okrasu, ale na to, aby ste mali na ďalšiu sezónu ešte kvalitnejšiu a úrodnejšiu pôdu. Z popadaných listov totiž vyrába zázračnú výživu – nazýva ju „listovka“. Tá dokáže vrátiť do pôdy živiny, ktoré z nej plodiny počas sezóny vyčerpali. Navyše, ide o čistý bio-produkt, za ktorý neutratíte ani cent. Všetko, čo potrebujete je vedieť, ako na to!

Ako na to?

Na výrobu výživy z listov sú vhodné najmä listy z lsitnatých stromov, môžete použiť aj listy z orecha či gaštana, avšak nemali by v zmesi prevládať.

Listy natlačte do veľkých pevných vriec na odpad a zalejte dažďovou vodou. Sáčky prepichnite, aby mala prebytočná voda kadiaľ odtekať. Potom jednoducho zaviažeme (ale nie úplne napevno) a odložíme na tienisté miesto do záhrady. Teraz už nechajte prírodu, aby si robila svoju prácu. Listy občas zalejte vodou (alebo jednoducho otvorte vrecia keď bude pršať), sem-tam premiešajte a vyvetrajte. Listová výživa si začne žiť svojim životom, objavia sa v nej produktívne organizmy a huby, ktoré dokážu vyživiť pôdu, skvalitniť ju a vrátiť do nej živiny. O pol roka ju jednoducho pridajte do črepníkov vašich balkóniviek a tiež ju primiešajte do pôdy v záhonoch. Ide o skutočne zázračnú prísadu do zeminy, ktorá je neoceniteľná. Po mesiacoch odpočívania získa listová hmota tmavohnedú farbu a typickú arómu – pripomína arómu lesa po daždi. Prípadne ju môžete pridať do kompostu a vylepšiť ho takýmto úžasným spôsobom.

„Listovku vyrábam takmer zo všetkého lístia v záhrade, ale ak mi nejaké zvýši, prikryjem s ním záhony s jesenným cesnakom a cibuľou. Spoľahlivo ich to ochráni pred mrazom.“

Vlado J.

Dnes najobľúbenejšie