Prinášame vám rôzne druhy zábalov na rôzne zdravotné problémy, bolesti a iné komplikácie. Nikdy neviete, kedy sa vám budú najbližšie hodiť!
Základný zábal na zrazenie teploty
Zábaly pomáhajú telu bojovať s nadmernou telesnou teplotou, ktorú je potrebné znížiť rýchlo tak, aby nezanechala na zdravý negatívne stopy. Znižovať teplotu takýmto spôsobom je potrebné vtedy, keď teplota dosiahne 39 – 39,5 stupňov Celzia a nemôžeme čakať na účinok liekov na zrazenie teploty.
Stačí vám plachta, plienka alebo obyčajný tenší uterák. Tkaninu namočíme do vlažnej (nikdy nie ľadovej vody). Optimálna teplota by mala byť asi 22 stupňov Celzia. Tkaninu vyžmýkame a obtočíme okolo trupu, slabín alebo stehien či ramien. Zábal prekryjeme len veľmi tenkou prikrývkou, je potrebné, aby mohlo teplo voľne sálať z rozhorúčeného organizmu. Zábal necháme pôsobiť 10 minút a opakovať podľa potreby, kým teplota neklesne. Zábaly je potrebné kombinovať s liekmi na zrazenie teploty. Rovnako pomáha prikladanie zábalov na čelo, ktoré sa kombinuje s telovými zábalmi. Tiež necháme pôsobiť 10 minút.
Rady starých materí, ako poraziť rôzne choroby, odstrániť vši aj nepríjemnú bolesť pomocou zábalov
Zázvorový zábal na uvoľnenie dutín
V miske zmeišame 1 lyžičku sušeného zázvoru a 1 lyžicu hladkej múky, pridáme vodu tak, aby vznikla hustá kaša. Tú nanesieme na kúsok tkaniny a prikladáme na oblasť priedušiek aj na čelo a necháme pôsobiť vždy 30 minút. Zábal je dobré prikryť plienkou a zabaliť do starého vlneného šálu.
Zábal proti všiam
Najskôr sa snažte hustým hrebeňom vyčesať čo najviac vší a hníd z vlasov. Potom do vlasov naneste obyčajný kuchynský olej – ja som mala doma slnečnicový, tak som dala ten. Poriadne vmasírujte do vlasov, po celej ploche hlavy a hlavne na temeno a za uši, kde sa vši a hnidy najviac vyskytujú – ja som nanášala asi 10 minút. Potom vlasy zabalíme do fólie a dobre zabalíme do uteráka – funguje to tak, že vši a hnidy sa jednoducho udusia. Zábal necháme pôsobiť aspoň 2-3 hodiny a potom dobre vyumývame vlasy šampónom –aj 3x. Následne vlasy dobre vyfénujeme horúcim fénom a opäť dobre vyčešeme vlasy (aby ste odstránili mŕtvy zverinec). Ak máte aj žehličku, neváhajte ju použiť, tá zlikviduje aj posledné hnidy (používajte na suché vlasy).
Chrenový zábal
Chrenový zábal je veľkým pomocníkom pri reume, ochoreniach kĺbov a svalov. Chren nastrúhame na gázu alebo plátno, priložíme na konkrétne oblasti kĺbov či svalov, ktoré nám spôsobujú bolesť a prekryjeme fóliou. Tento obklad je nielen liečivý, ale pomôže aj uľaviť od bolesti. Chrenový obklad priložený na priedušky, pomôže pri zápaloch a kašli.
Druhý typ chrenového zábalu na zápal pľúc a priedušiek
Tento zábal aplikujte ako podpornú liečbu. Nastrúhame 2 surové zemiaky a zmiešame s jednou lyžičkou nastrúhaného chrenu. Hrudník natrieme nahriatou bravčovou masťou a nanesieme naň túto zmes. Prikryjeme fóliou, obtočíme šálom a prekryjeme dekou. Necháme pôsobiť 20 minút.
Cibuľový zábal
Je výborný pri angíne, bolesti v krku a pri bolestivom prehĺtaní. Cibuľa má silné protizápalové účinky a ak nemáte v obľube cibuľový sirup, vyskúšajte aspoň tento zábal. Stačí, ak očistíte cibuľu, nakrájate ju na kolieska a uložíte vedľa seba na textilnú vreckovku. Priložíme (cibuľou nadol) na hrdlo a prípadne aj priedušky natreté husím sadlom. Prikryjeme uterákom alebo plienkou a obalíme šálom. Necháme pôsobiť celú noc, alebo aspoň 2-3 hodiny.
Na suché päty
Natrite glycerínom alebo bravčovou masťou zmiešanou s trochou octu. Obaľte fóliou, obujte ponožku a nechajte pôsobiť.
Tvarohový zábal
Pôsobí proti boľavom hrdle a angíne. Na textilnú vreckovku alebo plienku nanesieme vrstvu tvarohu a priložíme na krk. Zabalíme šálom a necháme pôsobiť niekoľko hodín, ideálne cez noc.