Vzduch v interiéri môže byť znečistený viac, ako ovzdušie vonku. Takto ho vyčistíte!

Viete, že vzduch vo vašom byte môže byť znečistený viac, ako ovzdušie vonku? Poradíme, ako ho vyčistiť!

Hoci sa na nás z každej strany doslova valia správy o znečistení ovzdušia, jeho škodlivosti a dopadu na naše zdravie, zabúdame na to, že vzduch v interiéry môže omnoho byť omnoho škodlivejší. Navyše, ak nedodržiavate správne a dôkladné vetranie, alebo sa vo vašom byte nachádza pleseň, do vzduchu sa dostávajú látky, ktoré môžu pre naše zdravie predstavovať riziko.

V uzavretých priestoroch sa tvorí formaldehyd, označovaný aj ako „nebezpečný spolubývajúci“. Jeho hlavným zdrojom býva samotné vybavenie bytu – nábytok z drevotriesky, preglejky, lepenky, podlahoviny, farby, laky, koberce či tapety.

Vyčistiť vzduch vo vašom byte však nie je vôbec náročné, pomôže vám príroda v podobe rastlín, ktoré vyčistia vzduch vo vašom byte a v kombinácií so správnym vetraním a udržiavaním pravidelnej čistoty pomôže, aby ste doma dýchali čistý vzduch.

Tieto rastliny vyčistia vzduch v interiéri

Chyrzantéma

Hoci to nie je typická izbová rastlina, vziať ju z vonku do interiéru nie na škodu. Z priestoru odčerpáva čpavok, formaldehyd a xylén a ďalšie škodlivé látky. Navyše je dostupná, do interiéru vnesie farby a nie je náročná na pestovanie. Potrebuje dostatok svetla a pravidelné zalievanie.

Zelenec

Ďalšia nenáročná rastlina, ktorú dokáže pestovať aj začiatočník – pestovateľ. Navyše zelenec sa jednoducho rozmnožuje a prispôsobí sa aj náročnejším podmienkam. Dokonca, schopnosť tejto rastliny znižovať znečistenie ovzdušia v interiéry, bola dokázaná viacerými odbornými štúdiami.

Fíkus

Nenáročná rastlina, ktorá je takmer nezničiteľná a vydrží všetko od prekúreného bytu až po zafajčenú kanceláriu. Aj preto je táto rastlina veľmi obľúbená. Z ovzdušia odstráni benzén, formadehydy aj trichlóretylén.

Papraď

Táto rastlinka neobľubuje priame slnečné svetlo, ale na druhej strane jej vyhovujú vlhkejšie miesta. Ideálna na jej pestovanie je napríklad kúpeľňa.

Lopatkovec

Táto rastlina je nielen krásna, ale dokáže odstrániť z ovzdušia toxické látky. Eliminuje čpavok, benzén, formaldehyd a ďalšie látky.

Aloe pravá

Táto rastlina je celé stáročia známa svojimi blahodárnymi účinkami na ľudské zdravie. Okrem výťažkov je však táto rastlina dokáže vyčistiť aj vzduch v interiéry. Odstraňuje formaldehyd, trichlóretylén a benzén.

Bambusová palma

Jej pestovanie vyžaduje dostatok svetla a vlhkosti, kedže pochádza z úrodných oblastí Číny. Za starostlivosť sa vám odvďačí čistým vzduchom bez škodlivých látok.

Dračinec

Rovnako, ako predošlé druhy rastlín odstraňuje zo vzduchu v interiéry škodlivé látky a toxíny, ktoré škodia nielen vám, ale aj domácim miláčikom.

zdroj: health

Dnes najobľúbenejšie