zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Tento výživný koktail je hotový životabudič: Najlepšia vec na únavu a celkovú slabosť!

V zimných mesiacoch mnoho ľudí pociťuje nedostatok energie. Preto sme pre vás spracovali článok zo stránky curapelanatureza, v ktorom sa dozviete aj recept na nápoj, ktorý vám dodá energiu a má aj množstvo ďalších výhod...

V zimných mesiacoch mnoho ľudí pociťuje nedostatok energie. Preto sme pre vás spracovali článok zo stránky curapelanatureza, v ktorom sa dozviete aj recept na nápoj, ktorý vám dodá energiu a má aj množstvo ďalších výhod…

Táto kombinácia cvikly a banánov je vynikajúca na načerpanie energie a naštartovanie dňa v dobrej nálade. Ak ráno vstanete a ste stále unavení, tento nápoj vás postaví na nohy.

Podľa štúdie uskutočnenej na Katolíckej univerzite v Lovani v Belgicku, publikovanej vo vedeckom časopise Frontiers in Psychology, mnoho ľudí trpí silným fyzickým a emocionálnym stresom a už začínajú deň unavení.

Ak chcete začať deň plní energie, vyskúšajte tento nápoj:

– zmierňuje únavu

– bojuje proti anémii

– znižuje krvný tlak

– zlepšuje fyzický výkon

– bojuje proti zápalu

– zmierňuje kŕče

– zlepšuje videnie

– zlepšuje vzhľad pokožky

– detoxikuje telo

Výhody tohto nápoja

Okrem vysokého obsahu vody a sacharidov je repa jednou z najbohatších druhov vlákniny. Ďalej obsahuje antioxidanty, vitamíny A, B, B1, B2, B3, B6, B9, C, železo, draslík, mangán a horčík.

Výhody červenej repy

Reguluje hladinu cholesterolu a triglyceridov

Nadbytočný tuk v tepnách zvyšuje riziko artériosklerózy alebo mŕtvice. Cvikla, ktorá patrí medzi sacharidy s nízkym glykemickým indexom, pomáha regulovať hladinu cholesterolu a triglyceridov.

Predchádza a lieči anémiu

Vďaka dostatku železa, vitamínov skupiny B, vitamínu C a mangánu je repa vhodná pre ľudí trpiacich anémiou. Je to preto, že vitamín C umožňuje telu lepšie vstrebávať železo.

Zabraňuje zápche

Cvikla je bohatá na vlákninu a prospieva tráveniu. Zlepšuje pohyb čriev, pretože pomáha zmäkčiť stolicu a tým zabraňuje zápche. Repná šťava je bohatá aj na stopové prvky, vďaka čomu čistí črevo, stimuluje jeho výkon a zlepšuje peristaltiku.

Pomáha pečeni

Cvikla obsahuje metionín a betaín, vďaka čomu pomáha správnemu fungovaniu pečene. Obsahuje aj betacyanín, ktorý pôsobí pri detoxikácii pečene a krvi a chráni pečeňové bunky.

Zabraňuje hypertenzii

Látky, ktoré sú prítomné v repe, pomáhajú odstraňovať prebytočný vápnik z tela, usadený na stenách krvných ciev. Týmto spôsobom repa pomáha predchádzať hypertenzii, okrem toho zvyšuje spotrebu kyslíka a predchádza chorobám v obehovom systéme.

Posilňuje kosti a zuby

Zaradenie červenej repy do vašej stravy povedie k silnejším kostiam a zubom. Okrem toho, že je červená repa bohatá na kyselinu listovú, vitamín C, mangán, meď a horčík, obsahuje aj oxid kremičitý. Táto živina pomáha telu správne využívať vápnik, ktorý je nevyhnutný pre silné a zdravé kosti.

Zabraňuje vzniku Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby a depresii

Repa zvyšuje prietok krvi do mozgu, vďaka čomu orgán správne funguje a má vynikajúcu funkčnosť. Antioxidačná sila repy už pôsobí pri prevencii degeneratívnych chorôb, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Repa tiež pomáha predchádzať depresii a pomáha pri relaxácii.

Dobrá pre pokožku

Antioxidanty prítomné v repe pomáhajú pri oxidačnom procese voľných radikálov a poskytujú pokožke niekoľko výhod. Dodávajú jej lesk, pomáhajú proti pupienkom, vredom a zabraňujú predčasnému starnutiu pokožky.

Udržuje zdravie očí

Cvikla obsahuje vitamín A a C, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravia očí. Tieto vitamíny pomáhajú predchádzať šedému zákalu a iným chorobám, ktoré pôsobia na oči.

Výhody banánu

Banán je ovocie bohaté na základné živiny, ktoré poskytuje niekoľko zdravotných výhod.

Predchádza a bojuje proti anémii

Pretože je bohatý na železo, banán stimuluje produkciu hemoglobínu. Pravidelná konzumácia tohto ovocia pomáha efektívnym spôsobom predchádzať anémii a bojovať proti nej.

Fyzické a psychické zdravie

Banán sa skladá z troch druhov prírodných cukrov: fruktózy, sacharózy a glukózy. Tieto živiny regulujú energetické zásoby v tele. Týmto spôsobom pomáha znižovať fyzickú a duševnú únavu.

Zabraňuje kŕčom

Vďaka vysokému obsahu draslíka sa banány stávajú spojencami nervového a svalového systému. Podľa štúdie Harvardskej lekárskej fakulty a chirurgie pomáhajú banány znižovať svalové kŕče a bolesti spojené s cvičením.

Reguluje činnosť čriev

Konzumácia banánov sa odporúča aj v prípade hnačiek. Toto ovocie tiež zabraňuje ranným nevoľnostiam tým, že udržuje vysokú hladinu cukru v krvi.

Pôsobí ako antidepresívum

Banán obsahuje tryptofán, čo je proteín, ktorý telo premení na serotonín. Serotonín je látka, ktorá pomáha relaxovať a zanecháva nás pokojných a šťastných.

Je dobrý pri diétach

Banán navodzuje pocit sýtosti a preto je vhodný aj pri chudnutí. Navyše je bohatý na sacharidy a vitamíny skupiny B, čo pomáha pri kontrole hladiny cukru v krvi.

Banánový džús s červenou repou

Potrebujeme:

500 ml vody

nastrúhaná červená repu

1 nakrájaný banán

pol lyžice medu

môžete pridať ľad

Postup:

Všetky suroviny rozmixujte v mixéri, kým nevznikne krémová šťava. Tento nápoj si pripravujte vždy čerstvý, najlepšie ráno nalačno. Aby sa prejavili jeho pozitívne účinky, musí byť jeho konzumácia pravidelná.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie