zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Výborná očista pre pľúca, ktorá by mala byť povinná pre každého, kto fajčil: Pľúca ako nové a rozlúčite sa aj s únavou!

V minulosti mali problémy s pľúcami najmä fajčiari, avšak v dnešnej dobe to už je trochu inak. Okrem pasívneho fajčenia je veľkým problém aj znečistené ovzdušie, ktoré môže spôsobiť problémy s pľúcami aj ľuďom, ktorí nikdy nefajčili. Samozrejme fajčiari sú najviac riziková skupina ľudí, ktorí môžu trpieť na problémy s pľúcami.

Dôležité je, aby ste sa o svoje pľúca starali. Veľmi vhodné je urobiť si raz za čas detox, ktorý pomôže vyčistiť vaše pľúca. Tento detox si môžu robiť aj nefajčiari, avšak pre fajčiarov a bývalých fajčiarov by mal o to dôležitejší. Samozrejme, detox nie je zástupným riešení v prípade ochorenia pľúc je nutné navštíviť lekára a hlavne čo najskôr prestať s fajčením (na konci článku nájdete 21 denný plán, ako prestať fajčiť)!

designua/bigstock.com

Pred tým ako začnete s detoxom je dobré, aby ste dva dni pred začiatkom nepili žiadne mlieko a mliečne produkty. Pred prvým dňom odporúčame vypiť šálku bylinného čaju. Nezáleží na tom, o aké bylinky pôjde, môžete si vybrať vaše najobľúbenejšie. Bylinky dokážu zrýchliť metabolizmus, ktorý je pri očiste tela a zbavovaní škodlivých toxínov veľmi dôležitý. Samozrejme, najdôležitejšou vecou, ktorú musíte urobiť, je skoncovať s fajčením :-)

Postup:

1. Deň detoxu začnite vypitím 300 ml vody so šťavou z dvoch citrónov.

2. Počas dňa, keď si spomeniete, by ste mali vypiť 400 ml grepového prípadne ananásové džúsu. Môžete si džús zriediť aj s minerálkou. Tieto šťavy pomáhajú pri zbavovaní sa toxínov z tela, najmä z pľúc. Obsahujú veľa antioxidantov, čo telo veľmi potrebuje.

3. Ako desiatu si dajte 300 ml mrkvovej šťavy, ktorá má vplyv na krvnú alkalizáciu.

4. Na obed si pripravte lahodné smoothie. Pripravte si približne 400 ml a použiť môžete repu, petržlen, paradajky, mandle a podobne.

5. 400 ml brusnicovej šťavy by ste mali vypiť ešte pred tým, ako pôjdete spať (nie naraz, ale počas celého večera). Brusnice sú plné antioxidantov a pôsobia proti baktériám a rôznym infekciám. Zvyšujú celkovú obranyschopnosť organizmu.

6. Aby ste sa čo najviac zbavili toxínov vo vašom tele, odporúčame vám každý deň 20 minút teplého kúpeľa.

7. Pomôcť počas detoxu vám môže aj inhalovanie silíc. Najúčinnejšia je eukalyptová silica. Do hrnca s horúcou vodou nakvapkajte približne 5 až 10 kvapiek a inhalujte paru nad hrncom približne 10 minút. 

Tento detox by mala byť povinná jazda pre všetkých fajčiarov, ktorým na svojich pľúcach ešte aspoň trochu záleží. Okrem toho, že táto kúra je veľmi účinná, je aj pomerne jednoduchá, príjemná a nenásilná.

Plán, ako prestať s fajčením za 21 dní

Doktorka Dee Burtonová z Americkej spoločnosti proti rakovine pľúc zostavila  21 dňový návod. Toto sú jej rady na každý deň, ktoré pomohli už mnohým fajčiarom!

1.deň

Pite veľa tekutín a stále majte pri sebe spomínanú náhradu zlozvyku. Pri chuti na cigaretu urobte desať predklonov a zhlboka sa nadýchnite. Nezabúdajte na pevnú vieru, že tento raz to dokážete. Tieto kroky dodržujte počas celých 21 dní.

2.deň

Myslite na to, že abstinenčné príznaky a nervozita zmiznú do desiatich dní – ak zvládnete toto obdobie, máte obrovskú šancu na úspech. To zvládnete! Majte tiež na pamäti, že sú to signály tela, ktoré sa vracia do normálneho zdravého režimu. Každá nárazová chuť na cigaretu pominie do dvadsiatich sekúnd.

3. deň

Nezabúdajte na vodu, dýchanie, predklony a dôvod, prečo ste sa rozhodli skončiť. Naučte sa napríklad autogénny tréning, takzvané „vznášacie cvičenie“ alebo inú metódu uvoľňovania, ktorá vás zbaví nervozity. Stačí jej venovať 15 minút denne. Niekomu môže byť osožná aj japonská metóda boja proti stresu.

4. deň

Myslite na prvé úspechy ako zbavenie nikotínu a škodlivého oxidu uhoľnatého. Choďte si zacvičiť, prejsť sa alebo si zabehať, ochutnajte nejaké nové jedlo a za ušetrené peniaze za cigarety si kúpte niečo pekné – skvelým nápadom je kúpiť si napríklad pekný prívesok alebo štýlový kryt na mobil – jednoducho vec, ktorú vec, ktorú budete mať stále na očiach a bude vám pripomínať vaše odhodlanie.

5. deň

Závislosti sa zbavíte len tak, že nebudete fajčiť. Myslite na to a nutkanie stále nahradzujte vyššie spomínanými činnosťami.

6. deň

Ignorujte vedľajšie prejavy abstinencie. Dajte si niečo, na čo máte chuť a robte to, čo sa vám zachce. Bez cigariet!

7. deň

Odmeňte sa za to, že ste vydržali týždeň bez cigariet. Ak stále pomýšľate na cigaretu najmä pred spaním, dajte si do izby rastlinu stéviu. Jej silice pomáhajú držať túto chuť pod kontrolou.

8. deň

Začínate s výhovorkami, že fajčila aj vaša babička a nič sa jej nestalo? Buďte rozumní a všetky chabé výhovorky si rýchlo znegujte. O zdravé zmýšľanie ste hádam ešte neprišli. Určite tušíte, že takto to predsa nefunguje!

9.deň

Napíšte si zoznam všetkých prekážok, ktoré vám môžu brániť pred úspešným cieľom. Ku každej si naformulujte jeden spôsob jej prekonania.

10.deň

Priberáte? Urobte s tým niečo a nemyslite na peknú postavu v chorom tele fajčiara! Zaraďte do jedálnička viac zeleniny a ovocia a ak ste to doteraz neurobili, začnite sa hýbať – zrazu to pôjde ľahšie, bez rýchleho zadýchania sa a pocitu rýchlej únavy.

11.deň

Nezvládate to? Využite všetky predchádzajúce poznatky a dookola si ich čítajte! Myslite na to, že ste v živote zvládli oveľa ťažšie prekážky! Nefajčíte už 11 dní, to je už len krôčik ku výhre!

12.deň

Tento mesiac sa pohybujte čo najviac medzi nefajčiarmi, žiadne fajčiarske podniky a hlavne dlhé posedenia pri pivečku – to bude zvyšovať chuť na cigaretu.

13.deň

Hľadajte spoločnosť ľudí, ktorí vám fandia a rozprávajte sa s nimi o svojich pocitoch a reakciách. Namiesto fajčiarských prestávok možno zistíte, že môžete končiť o pol hodinku skôr každý deň!

14.deň

Nefajčíte už dva týždne. Vedia o tom vaši známi? Ak nie, je na čase sa pochváliť. Uvidíte čo ich komplimenty urobia s vašou motiváciou. Tiež sa môžete stať inšpiráciou pre iných ľudí.

15.deň

Napíšte si zoznam zdravotných výhod, ktoré so sebou prináša abstinencia od fajčenia. Výhody, ktoré cítite sami na sebe. Prečítajte si ich a vydržte!

16.deň

Sústreďte sa na rôzne stránky vašej osobnosti, charakterizujte svoje morálne zásady. Všetko si spíšte. Keď si to prečítate, predstavte si seba ako komplexnú bytosť. Zistíte, že vaša osobnosť je úplne iná a cigareta by ju len narušovala.

17.deň

Myslite na to, že ste bývalý fajčiar a nie nefajčiar! Prílišné sebavedomie škodí rovnako.

18.deň

Prejdite si všetky kroky, bojujte proti priberaniu a hovorte o svojom víťazstve čo najčastejšie.

19. deň

Spýtajte sa sami seba, prečo nehodláte fajčiť ani v najťažších chvíľach. Odpoveď: Pretože to vašu situáciu nezlepší. Práve naopak. Podkopete tým svoje zásady a nebudete si vážiť už ani samého seba.

20.deň

Začína sa vám všedný život nefajčiara, takže na cigaretu už ani nepomyslíte. Sústreďte sa na to, ako sa zlepšiť! Urobte si lepšiu predstavu o svojej budúcnosti. Zhrňte všetky svoje životné plusy za posledných dvadsať dní!

21.deň

Gratulujeme! Napriek tomu však majte tieto body stále pri sebe a nezabúdajte na to, že túto snahu nechcete za nič na svet premárniť. Ak si napriek tomu zapálite (radšej to nerobte), neberte to ako tragédiu a pokračujte o to usilovnejšie v boji za lepší a zdravší život! Veľa šťastia!

Orechový experiment!

Táto metóda vraj môže poraziť nástojčivú a neodbytnú chuť na cigaretu. Tajomstvo sa ukrýva v orechovej škrupine, presnejšie v látkach, ktoré obsahuje. Všetci vieme, že čaj z orechovej škrupiny je výborný pri chrípke a prechladnutí, zbavuje dýchacie cesty hlienu a pomáha pri dýchacích ťažkostiach. Vraj však pomáha aj bojovať s chuťou na cigarety.

Ako na to?

Potrebujeme:

  • škrupiny z 12 vlašských orechov,
  • pol litra vody,
  • med alebo stévia.

Môžete si ho pripraviť dvoma spôsobmi.

Postup:

Škrupiny umyte, zalejte pol litrom studenej vody a nechajte lúhovať 12 hodín. Pred konzumáciou povarte 5 minút a doslaďte medom. Nápoj pite každý deň počas odvykacej kúry.

Niečo na motiváciu:Toto sa deje s vaším dejom po určitom čase, keď prestanete fajčiť!

Po 20 minútach

Už po takom krátkom čase, keď zahasíte svoju poslednú cigaretu, prichádzajú prvé pozitívne zmeny. Stačí iba vytrvať a ďalšie výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Už po 20 minútach začne lepšie fungovať vaše srdce a takpovediac sa vracia do normálu. Začnú sa obnovovať vaše cievy, zlepší sa prietok krvi a opäť nadobudnete lepšiu citlivosť v chodidlách a prstoch.

Po 12 hodinách

Hladina škodlivého oxidu uhoľnatého v krvi klesá, zatiaľ čo úroveň kyslíka sa zvyšuje. Pozitívny vplyv pociťuje aj vaša krv, ktorej zloženie sa tiež vracia k normálnym hodnotám.

Po období 2 týždňov až 3 mesiacov

Fajčiari patria do rizikovej skupiny, ktorú má obávaný infarkt „na muške“, no už po takomto čase sa toto riziko u vás výrazne zníži. Pomaly sa vytrácajú príznaky závislosti na nikotíne a tabaku, zlepšuje sa váš krvný obeh aj v periférnych cievach a obnovuje sa pľúcne tkanivo. Okrem toho sa zvyšuje už aj vaša kapacita pľúc a výrazne sa zlepší ich fungovanie.

Po 1 až 9 mesiacoch

Pľúca potrebujú dosť dlhý čas na to, aby sa zbavili škodlivých látok, ktoré sa v nich nahromadili. U niekoho sa to začne prejavovať už po jednom mesiaci, u niekoho až postupne po niekoľkých mesiacoch. Po tomto čase by vám však mal prejsť už aj „fajčiarsky kašeľ“ a prípadný sipot, ktorý sa prejavuje na hlase.

Po roku

Po jednom roku si telo celkom prestane pýtať nikotín a vaša pokožka nadobudne opäť zdravšiu farbu a stratenú flexibilitu. Navyše sa až o polovicu zníži aj riziko ischemickej choroby srdca, ktorá vzniká v dôsledku nedostatočného prekrvenia srdcového svalu a je veľmi rozšírená.

Po 5 rokoch

Krvný obeh už je obnovený a riziko cievnej mozgovej príhody sa zníži na bežnú úroveň, ako u nefajčiarov. Nervový aj imunitný systém začnú fungovať niekoľkokrát lepšie, ako ste boli počas fajčenia zvyknutí.

Po 10 rokoch

Desať rokov je už dosť dlhá doba a stačí na to, aby sa u vás znížilo riziko rakoviny pľúc natoľko, že je dvakrát nižšie ako u fajčiarov a teoreticky u vášho „minulého ja“. Výrazne klesá aj riziko rakoviny v častiach tela, ako ústa, hrdlo, pažerák, pankreas či obličky.

Po 15 rokoch

Po 15 rokoch už môžete byť so sebou naozaj spokojní, váš organizmus je zdravší a riziko srdcovo-cievnych ochorení, ako aj rakoviny je u vás na rovnakej úrovni ako u nefajčiarov. Ak sa vám podarilo vášho zlozvyku zbaviť a vydržať tak dlho, určite uznáte, že by bola nesmierna škoda začať s tým opäť a vrátiť sa na začiatok tejto pomyselnej časovej priamky zdravia, ktorú ste prešli.

Najlepšie tipy pre zdravie