zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Väčšina ľudí si ich mýli a nevie ako zareagovať: Naučte sa rozoznať rôzne druhy uštipnutia a čo pomôže najrýchlejšie!

Je rozdiel, či vás poštípal komár alebo kliešť! Odteraz ich štípance budete vedieť rozlíšiť ako profíci. Naučte sa rozpoznať rôzne druhy štípancov a inšpirujte sa tipmi, ako si pri uštipnutí pomôcť.

Teplé letné počasie láka vyjsť von nielen ľudí, ale aj rôzne druhy hmyzu. Často sa stáva, že človeka poštípu, ani nevie kedy. Až neskôr si nájde na tele začervenané miesta, ktoré nepríjemne svrbia. Vedieť, aký hmyz vás poštípal, je však veľmi dôležité, a to nielen u dospelých, ale aj u detí. Je totiž rozdiel v tom, či vás poštípal komár alebo kliešť. Odteraz to však už pre vás nebude žiadny problém rozlíšiť!

Rôzne druhy štípancov

Pozrite sa, ako vyzerá uštipnutie od rôznych druhov hmyzu. Vďaka tomuto obrázku ich poľahky identifikujete a budete vedieť správne zakročiť.

1. Komáre

Malé červené škvrnky s hrbolčekom uprostred sú vám určite dobre známe. Uštipnutie komárom je azda tým najbežnejším, to teda pravdepodobne rozpoznáte celkom ľahko. Keď vás poštípe komár, väčšinou máte štípance na rôznych miestach, ale nie v zhlukoch príliš blízko seba a nezvyknú opuchnúť. Na zmiernenie svrbenia dobre funguje gél z aloe vera, ale aj bazalka. Stačí chvíľu trieť jej lístky medzi prstami a priložiť ich na postihnuté miesto.

Pozor si však dajte na to, ak by sa u vás objavila alergická reakcia. V niektorých zahraničných krajinách komáre môžu prenášať vážne ochorenia, čo sa prejavuje horúčkami alebo bolesťou v celom tele. Vtedy je potrebné zájsť k lekárovi.

2. Blchy

Blšie uštipnutie je pomerne maličké a zvyčajne sú štípance početnejšie, pričom sú zoskupené blízko seba. Vyzerajú ako malé červené „kopčeky“ na koži, ktoré dokážu naozaj poriadne svrbieť a uprostred môžu mať krvavú bodku. Preventívne by ste mali kontrolovať posteľnú bielizeň, aby sa tam žiadne neskrývali a najmä, ak máte v byte domáce zvieratá, nenechávajte posteľ nestráženú. Blchy sa však ku vám môžu dostať aj inak, ako na domácom miláčikovi, a vtedy musíte byt poriadne vyčistiť. Na štípance pomáhajú špeciálne prípravky, no hlavne si ich netreba škriabať.

3. Osy a včely

Keď vás bodne osa alebo včela, určite to neprehliadnete. Ich bodnutie je dosť bolestivé a vzápätí sa vám objaví na pokožke červená škvrna s bielou bodkou v prostriedku, kde mohlo zostať žihadlo. Miesto opuchne a páli. Ak vám po bodnutí naozaj ostalo žihadlo v pokožke, treba ho opatrne vytiahnuť prstami alebo pinzetou. Aby bolesť ustúpila, skúste si dať na postihnuté miesto cibuľový obklad.

Podľa toho, čo vás poštípalo, záleží, ako by ste mali postupovať.
Podľa toho, čo vás poštípalo, záleží, ako by ste mali postupovať. Ilustračné foto: Pinterest

Bolesť postupne odznie, problémy vám to však môže spôsobiť najmä vtedy, ak ste na včelie či osie bodnutie alergickí. Hlavne počas leta včely aj osy lákajú naše nápoje aj jedlá. Dávajte si preto veľký pozor a nepite z fliaš, do ktorých nevidíte a svoje nápoje radšej nikdy nenechávajte otvorené či odkryté. Hrozilo by vám nebezpečenstvo bodnutia včelou či osobou priamo do úst či hrdla. V takom prípade treba ísť bez váhania k lekárovi.

4. Pavúky

Štípance od pavúkov sú podobné štípancom od iných druhov hmyzu. V závislosti od uštipnutia môžu byť menšie i väčšie a tiež dosť svrbia. Ak by vás však poštípali nebezpečné exotické pavúky, štípance by vyzerali trochu inak. Štípanec od pavúka známeho ako čierna vdova vyzerá ako dve vpichnutia vedľa seba. Podľa informácií NTIC sú to dve malé bodkovité ranky vzdialené od seba asi 1 až 2 milimetre. Okolie ranky je horúce a mierne začervenané. V prípade intoxikácie sa dokonca dostavia bolesti svalov či svalové zášklby. Prvou pomocou sú studené alebo horúce obklady a opláchnutie rany vodou a mydlom.

5. Kliešte

Po uhryznutí kliešťom si na pokožke môžete nájsť červenú škvrnu a ak samotný kliešť medzitým neodpadol, musíte ho odstrániť tak, aby vám v koži nezostala zaseknutá jeho hlavička. Ak by sa táto škvrna zväčšovala, prípadne by ste pociťovali napríklad slabosť či bolesti, určite neodkladajte návštevu lekára, pretože práve kliešte sú prenášačmi mnohých infekčných ochorení.

6. Mravce

Uštipnutie mravcom zvyčajne opúcha a môžete tam mať aj hnis. Po niekoľkých dňoch sa môže zmeniť na pľuzgier. Do 24 hodín by svrbenie malo pominúť.

Najlepšie tipy pre zdravie