zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

3 listy do pohára s uhorkami, 1 do čaju: V júli majú ríbezľové listy úžasnú moc, 11 vecí s ktorými pomôžu úplne každému!

Listy a plody čiernej ríbezle sú skutočným vitamínovým pokladom. Obsah vitamínu C je niekoľkonásobne vyšší ako u jahôd a citrusových plodov.

vlastnosti listov čierneho ryžca© DepositPhotos

Ríbezlové listy majú vysoký obsah flavonoidov (quercetin, izokvertsetin, kaempferol, rutín, fytosterolov), organických kyselín, minerálov, trieslovín, kyanogénnych zlúčenín, katecholu a éterických olejov.

Vlastnosti listov čiernej ríbezle

užitočné vlastnosti listov čierneho ryže© DepositPhotos

Mnohé ženy v domácnosti používajú lístie na prípravu domácich nálevov a marinád, pridávajú ich ako pohárov pri nakladaní  uhoriek, paradajok, húb a kapusty. Vďaka obsahu phytoncidov, listy chránia zeleninu pred znehodnotením, zmäknutím a zachovávajú jej vitamínovú hodnotu.

vlastnosti listu čierneho ryžca

Listy stačí umyť a vložiť do pohára. Niektorí ľudia radia pred použitím naložiť ich na noc do soľného roztoku a až potom vkladať do pohárov.

liečivé vlastnosti listov čierneho ríbezle

Takto marinované listy sa pridávajú aj do šalátov, k mäsu, rybám a zelenine. Niektorí ľudia radi pridávajú aj čerstvé listy do jedál. Napríklad vyrábajú šaláty na znižovanie cukru (výborné pre cukrovkárov), navyše listy ríbezle sa pridávajú aj do kvasenej kapusty.

liečebné vlastnosti listov čierneho ríbezle© DepositPhotos

Za účelom dlhodobého skladovania sa listy sušia v dobre vetranej miestnosti a potom  používajú na varenie čaju. Na liečebné účely sa listy zbierajú – v máji až júli.

užitočné vlastnosti listov čierneho ryže© DepositPhotos

Ríbezľové listy sú veľmi dobre známe aj v ľudovej medicíne pri liečbe mnohých chorôb.

UŽITOČNÉ VLASTNOSTI LISTOV RÍBEZLE

 1. Vysoký obsah biologicky aktívnych látok robí tieto listy užitočnými pri jarných aj jesenných virusovýych ochoreniach. Pomáhajú obnoviť obranyschopnosť a  silu po dlhotrvajúcich ochoreniach, spevňuje telo, dodávajú energiu a obranyschopnosť.
 2. Odvar z listov má protizápalový efekt, ktorého účinnosť sa dá porovnať s účinnosťou liekov. Listy sú veľkým pomocníkom pri ekzémoch a ochorení kože.
  liečivé vlastnosti listov čierneho ríbezle
 3. Listy čiernej ríbezle obsahujú viac vitamínu C ako plody, takže  pôsobia antisepticky, protizápalovo, protireumaticky a aj ako diuretikom.
 4. Phytoncidy ktoré listy obsahujú  zlepšujú zdravotný stav pacienta pri bronchitíde, angíne, znižujú teplotu a liečia zachrípnutosť a stratu hlasu. Teplý vývar listov sa používa aj pri liečbe angíny.
 5. Odvar listov odstraňuje prebytok purínu a kyseliny močovej z tela. Používa sa ako mierne preháňadlo, diuretikum a výborné je aj pre pacientov s narušeným metabolizmom a krvácaním.
 6. Pre starších ľudí tento nápoj pomôže udržiavať zrak v dobrej kondícii, normalizovať činnosť kardiovaskulárneho systému a podporiť aktivitu mozgu. Tinktúra z listov vyčistí cievy, čo je pre starších ľudí veľmi dôležité, a tiež znižuje krvný tlak. Jej účinok je taký, že  jemne rozširuje cievy, čo zlepšuje stav pri mnohých ochoreniach.
 7. Vedci tvrdia, že látky, ktoré sú obsiahnuté v listoch tiež zvyšujú účinnosť antibiotík. Tibetskí mnísi odporúčajú vyrábať čaj pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest a žalúdočných potiažach.
 8. Listy pôsobia ako prevencia rakoviny.Čaj je tiež účinný pri diabete mellitus. Listy rastliny sa môžu pripraviť ako samostatný nápoj alebo použiť ako prísada do zeleného čaju.
  vlastnosti čaju z listov čierneho ríbezle© DepositPhotos
 9. Vývar z listov je účinný pri ochoreniach obličiek. Čaj z listov pomáha vylučovať kyselinu močovú, ktorá je spojená s ochorením dna a reumatizmom.
 10. Listy sa používajú aj v prírodnej kozmetike, pridávajú sa napríklad do kúpeľa, pretože zlepšujú celkový stav pokožky.
 11. Poslednou vlastnosťou je už spomínaná schopnosť ochrániť vaše zaváraniny pred skazením a tým, aby stratili chrumkavosť, vitamíny a výbornú chuť.
  listy čiernych ryžových užitočných vlastností a kontraindikácieAk si chcete pripraviť masku : Na 10-15 listov nalejte 100 g vriacej vody, nechajte lúhovať 20 minút a zlejte. Gázu navlhčite do tekutiny a priložte na 20 minút na tvár.Po maske bude pokožka tváre hodvábna a jemná. Ak boli predtým viditeľné pigmentové škvrny a pehy, po tomto sa sotva prejavia. Tento postup by sa mal vykonať dvakrát týždenne počas 1 mesiaca.

 

Najlepšie tipy pre zdravie