zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Urobte si ho hneď: Lekár vytvoril rýchly domáci test, ktorý odhalí, ako dlho budete žiť. Väčšina ľudí ho nezvládne!

Malý jednoduchý trik, no veľký výsledok. Podľa testu, ktorý si môžete spraviť aj v pohodlí domova vo svojej obývačke zistíte, ako je na tom vaša telesná schránka. Ak ho nezvládnete, je načase začať robiť niečo s kondičkou, inak na tom budete neskôr fyzicky zle.

Brazílsky lekár Claudio Gil Araujo predstavil svetu trik, ktorý ukáže, ako dlho budete ešte žiť a vôbec, či máte pred sebou ešte dlhý život. Pomocou testu si môžete preveriť svoju silu a tiež rovnováhu, ktoré sú považované za kľúčové ukazovatele dlhovekosti. Testu sa pravidelne podrobujú atléti, ale aj pacienti, ktorým lekár prízvukuje, že ak chcú žiť dlhšie, musia sa dostať do pohybu a udržiavať si svaly a rovnováhu.

Araujo si už dávnejšie všimol, že mnohí pacienti, najmä starší, majú problémy s bežnými pohybmi, ako je ohýbanie tela nadol a zdvihnutie niečoho z podlahy. Ako ľudia starnú, znížená svalová sila a strata rovnováhy môže značne zvýšiť riziko nebezpečného pádu. Zdesený lekár chcel urobiť viac, ako len prednášať svojim pacientom význam, prečo byť fit. Mnohé klinické testy hodnotiace flexibilitu, rovnováhu a svalovú silu boli príliš nepraktické alebo časovo náročné a vyžadovali si dostatok priestoru alebo osobitného vybavenia. Lekár však našiel cvik, ktorý napovie veľa o tom, ako ste na tom po telesnej stránke!

Ako na to?

Postavte sa, prekrížte si nohy, skrčte kolená a postupne choďte nižšie, až si napokon sadnete do tureckého sedu. Nepomáhajte si pritom rukami, ani sa o nič neopierajte. Mali by ste to zvládnuť bez akejkoľvek pomoci. Potom sa znovu rovnakým spôsobom postavte. Opäť sa ničoho nepridržiavajte a o nič sa neopierajte. Tento jednoduchý test prezradí, v akej ste kondícii!

Na začiatku si môžete dať 10 bodov za to, že ste vôbec stáli. Odpočítajte si jeden bod za každý okamih, kedy ste si behom testu museli pomôcť rukou alebo nohou. Čokoľvek sa počíta, aj to napr., že ste si položili dlaň na koleno. Pol bodu si odpočítajte za každé balansovanie. Ak máte 8 a viac bodov, gratulujeme! Fyzicky ste na tom dobre. Ak máte menej ako 40 rokov a dosiahli ste menej než 7 bodov, mohli by ste skúsiť lekciu jogy alebo iný šport. Nie je na škodu prehodnotiť svoj životný štýl..

Pozrite si na videu, ako sa tento test robí:

Najlepšie tipy pre zdravie