zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Učiteľka chcela deti raz a navždy naučiť umývať si ruky. Jej nechutný experiment okamžite zabral a bude fungovať aj na vaše deti!

Naučiť deti, aby si vzorne umývali ruky, nie je ani trochu jednoduché. Táto učiteľka to však dokázala vďaka svojmu nápadu na jednotku s hviezdičkou.

Učitelia aj rodičia sa niekedy poriadne zapotia, kým deti naučia, aké dôležité je umývanie rúk. Kým si sami vytvoria tento návyk, zvyčajne im to najskôr musia dospelí donekonečna pripomínať. Táto učiteľka však prišla s geniálnym nápadom, vďaka ktorému si to deti raz a navždy zapamätali.

Urobila fascinujúci experiment

Donna Gill Allenová učí na škole v Severnej Karolíne a so svojimi žiakmi urobila zaujímavý experiment. Akurát sa učili o baktériách a o tom, ako sa šíria. To chcela deťom ukázať názorne, aby si to vedeli lepšie predstaviť.

Učiteľka so žiakmi urobila zaujímavý experiment.
Učiteľka so žiakmi urobila zaujímavý experiment. Foto: Facebook/DonnaGillAllen

Zobrala tri krajce chleba a každý z nich vložila do igelitového vrecúška. Pri prvom kuse chleba však mala na rukách sterilné rukavice, aby sa na chlieb nedostali žiadne nečistoty, a vrecúško označila ako kontrolnú vzorku. Druhý krajec chleba vložila do vrecúška holými rukami, tie si však predtým dôkladne umyla a vysušila. Vrecúško označila nápisom „čistý“. Tretí krajec chleba nechala v triede kolovať, aby sa ho dotkli všetci žiaci bez toho, aby si predtým umyli ruky. Vrecúško nieslo označenie „špinavý“.

„Sledujte, ako sa chlieb vplyvom baktérií postupne mení,“ povedala učiteľka žiakom, ktorým chcela znázorniť, ako veľmi dôležité je poctivé umývanie rúk.

Učiteľka chcela deťom ukázať, aké dôležité je to, aby si umývali ruky.

Deti si hneď chceli umyť ruky

Po čase deti videli výsledok experimentu na vlastné oči. Krajec chleba, ktorého sa učiteľka predtým dotkla v rukaviciach alebo s čistými rukami, vykazoval iba nepatrné známky plesní. Ten kúsok chleba, ktorý ale prešiel rukami všetkých detí, splesnivel úplne. Keď to žiaci videli, hneď si chceli ísť ísť umyť ruky.

Zožala obrovský úspech

Učiteľka Allenová si by si za túto lekciu rozhodne zaslúžila aj jednotku s hviezdičkou. Keď svoj experiment zverejnila na svojom Facebooku, za svoj nápad zožala obrovskú chválu. Ľudia oceňovali, ako zaujímavým spôsobom deťom vysvetlila, že umývanie rúk nemajú brať na ľahkú váhu. Tento experiment však má čo povedať aj mnohým dospelým, ktorí hygienu neberú dosť vážne.

Najlepšie tipy pre zdravie