zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Začiatkom jesene má najväčšiu silu: Vyberte zo zeme žihľavový koreň a len zalejte – najlepší pomocník pre vás aj vášho muža!

Žihlava dvojdomá je nesmierne prospešná rastlinka. Zatiaľ čo na jar sa venuje pozornosť jej listom, na jeseň sa zbiera koreň, má úžasné účinky, ktoré využijú ženy, ale aj muži. Je nesmierne prospešný!

Účinky žihľavového koreňa:

 • Lieči ochorenie prostaty,
 • Pomáha pri hnačke a zvracaní,
 • Bojuje proti vypadávaniu vlasov,
 • Zvyšuje tvorbu mazu na pokožke vlasov,
 • Výborný pri zápale pľúc – bojuje proti zahlieňovaniu,
 • Účinkuje rýchlo proti kašľu a bielemu výtoku,
 • Odstraňuje nadbytočnú vodu z tela,
 • Pomáha pri anémii,
 • Výborná na problémy močového ústrojenstva,
 • Lieči a zmierňuje bolesť svalov a kĺbov – výborný pri reume,
 • Čistí krv.

Tinktúra z koreňa žihlavy

Potrebujeme:

Hrsť nadrobno nakrájaného koreňa žihlavy

2 hrste listov a stonky žihľavy

1 l domácej pálenky, alebo iného bieleho alkoholu

Postup:

Obe zložky dáme do fľaše a zalejeme alkoholom, zavrieme. Položíme na miesto, kde nesvieti priame slnko, ale nie je príliš chladné. Každý deň flašou potrasieme. Po 15 dňoch scedíme.  Užívame 2 x denne 15 kvapiek zriedených v 1/2 pohára vody pred jedlom. Tinktúru užívame pri anémii, pri nedostatočnej tvorbe červených krviniek, pri problémoch s močovým systémom (pôsobí ako diuretikum) , zväčšenej prostate, ľadvinových kameňoch, pri silnej menštruácii, žalúdočných vredoch, hemoroidoch. Tinktúra tiež pôsobí aj ako analgetikum-pomáha zmierniť bolesti pri reume. Môžeme použiť aj na potieranie boľavých miest.

Pomoc na prostatu

Obáva sa váš muž zväčšenia prostaty? Pripravujte mu čaj z koreňa žihľavy, obsahuje látky, ktoré tomuto neduhu zabraňujú. Potrebujete jednu až dve čajové lyžičky usušených korienkov a šálku vriacej vody. Odvar nechajte desať minút postáť. Pozor, len korene zberané na jeseň majú túto moc!

Zastaví vypadávanie vlasov

Dve polievkové lyžice sušených lístkov a koreňa zalejte tromi decilitrami vriacej vody, nechajte štvrťhodinu lúhovať a odvar každý deň vmasírujte do vlasovej pokožky. Zvyšnú tekutinu nevylievajte, prepláchnite si ňou vlasy. Odvďačia sa vám hebkosťou, silou a rýchlejším rastom.

Proti vypadávaniu vlasov ešte účinnejšie bojuje žihľavová tinktúra. Každý deň ju votrite do vlasovej pokožky. Verte, že vypadaných vlasov na vankúši bude čoraz menej. Ak vašu starú mamu otravuje reuma, na boľavé údy jej priložte žihľavový obklad z gázy namočenej v tinktúre.

Problém s mastnou pleťou? Vždy večer jej pripravte silnejší žihľavový odvar, aby si ním opláchla tvár. Výrazne to zníži tvorbu kožného mazu.

Pozor:

Žihľavový koreň sa neodporúča užívať dlhodobo vnútorne. Maximálne 3 týždne, potom si dajte prestávku. Nedoporučuje sa podávať pri menštruácii.

Najlepšie tipy pre zdravie