zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Túto radu som počula dávno, no skúsila som len nedávno. Dajte do lavóra trochu sódy, toto sa stane s vašimi nohami!

Sóda bikarbóna alebo jedlá sóda, je nesmierne dobrý pomocník v každej domácnosti. Písali sme už niekoľko článkov o skvelých možnostiach využitia tohto malého zázraku, no neustále sa objavujú nové a nové možnosti.

Prinášame tie najlepšie z nich:

To, že sódu bikarbónu možno využiť najmä v kuchyni, ste určite vedeli. Avšak veľmi dobre sa uplatní aj v celom rade ďalších oblastí. Ale hlavne: nestojí takmer nič, ale dokáže mnoho!

Praženica ako nikdy predtým!

Praženicu nemusíte šľahať. Dobre nadýchaná bude aj keď do nej prisypete trochu sódy bikarbóny. Stačí štvrť čajovej lyžičky na 3 vajíčka.

Na zmäknutie fazule

Aby fazuľa zmäkla, je dobré ju pred varením namočiť. Bohužiaľ, trvá to dosť dlho, preto je dobré do vody pridať trochu sódy bikarbóny, ktorá mäknutie urýchli až osemkrát!

Proti zápachu

Sóda bikarbóna neutralizuje pachy po cibuli, cesnaku či rybách. Najmä na rukách môže po manipulácii s nimi zostať nepríjemný zápach, no po skončení prác si stačí ruky ošúchať v bielom prášku a umyť studenou vodou.

Sladučké paradajky

Aby boli paradajky sladké, je potrebné posypať sódou bikarbónou korene rastlinky pri stonke, čo najbližšie ku koreňom.

Hrnce ako nové

Pripálené dná hrncov sa dajú ľahko vyčistiť zmesou polovice šálky sódy bikarbóny a polovice šálky vody. Nechajte zmes pôsobiť pár hodín a hrniec umyte ako obvykle.

Zápach je preč

Ako sme si už uviedli, sóda bikarbóna neutralizuje pachy. Použiť ju však možno aj v chladničke či umývačke riadu. Pri čistení chladničky použite jednoduchú zmes sódy bikarbóny, vody a saponátu a ako prevenciu dajte šálku sódy bikarbóny do chladničky aj natrvalo. Umývačku zbavíte zápachu tak, že sódu nasypete do dávkovača na tabletu a pustíte najkratší program. Samozrejme, umývačka by mala byť vtedy prázdna.

Spálili ste sa od slnka? Poskytne úľavu

Ak ste sa spálili na slnku, doprajte si kúpeľ zo sódy bikarbóny. Naplňte jeden pohár práškom sódy a vysypte ho do vane. Zalejte vodou izbovej teploty a chvíľku vo vani pobudnite. Úľavu pocítite okamžite.

Mikrovlnka opäť čistá

Rozpustite polievkovú lyžicu sódy v pohári vody a nechajte ju ohrievať v mirkovlnke asi 3-5 minút. Potom stačí mikrovlnku už len vyutierať. Perfektné kúzlo. :-)

Zbaví vás plesní na nohách

Mykóza na nohách rozhodne nie je nič príjemné. Stačí si však každý večer dopriať kúpeľ v sóde bikarbóne. Ako ho pripraviť? 3 polievkové lyžice sódy zmiešajte v lavóre s 5 litrami vody a nohy si močte asi 20 minút.

Úľava po bodnutí hmyzom

Ak vás poštípal komár alebo iný podobný hmyz, vyrobte si čo najskôr pastu zo sódy a vody a natrite ju na štípanec. Nechajte pastu uschnúť a potom ju z kože oprášte.

Pre nádherné vlasy

Laky, tužidlá, púdre či gély a vosky… s bežným šampónom je pomerne ťažké ich dobre umyť. Ak si však do šampónu pridáte pol čajovej lyžičky sódy bikarbóny, kozmetika povolí hneď.

Lahodné mäsko

Príprava bravčového mäsa so sebou prináša riziko, že bude príliš tuhé. Stačí ho však pred prípravou posypať sódou bikarbónou a mäso bude krásne mäkučké. Samozrejme, nezabudnite po pár minútach sódu zmyť, až potom dajte mäso piecť alebo smažiť.

Najlepšie tipy pre zdravie