zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Trik, ako si sami zachránite život, keď sa začnete dusiť

Čo robiť, keď sa začnete dusiť, ale nablízku nie je nikto, kto by vám pomohol? Keď budete poznať tento trik, dokážete si pomôcť aj sami.

Jedna z vecí, ktorej sa ľudia najviac obávajú, je poskytovanie prvej pomoci. Bojíme sa, že by sme nevedeli správne reagovať. Ešte horšie však je, keď je človek odkázaný iba sám na seba. Čo robiť, ak by ste sa náhle začali dusiť a okolo vás by nebol nik, kto by vám mohol pomôcť? Nikdy neviete, či sa raz v takejto situácii neocitnete aj vy, preto je dobré vedieť, ako si môžete pomôcť sami.

Ako si pomôcť, keď sa začnete dusiť?

Zdravotník a hasič Jeff Rehman má viac ako 20-ročné skúsenosti so zachraňovaním ľudí, a tak prišiel s užitočnou radou, ako sa zachovať vtedy, ak by ste sa začali dusiť. Ako uviedol portál Bright Side, ako kľúčové vidí 3 veci.

1. Neprepadajte panike a snažte sa zostať v pokoji  najviac, ako to je len možné.

2. Samotný trik spočíva v tom, že si kľaknete na kolená a následne sa opriete o ruky zovreté v pästiach tak, ako to znázorňuje vo svojom videu.

3. Keď ste v tejto pozícii, prudko a rázne odtiahnite ruky od tela smerom dopredu tak, aby ste tvrdo dopadli hrudníkom na zem. Tvrdý úder do hrudníka by mal vytlačť z vašich pľúc veľké množstvo vzduchu a zároveň sa tak z dýchacích ciest uvoľní to, čo vám bránilo v dýchaní.

Aby ste si lepšie vedeli predstaviť, čo je vtedy potrebné urobiť, pozrite si nasledujúce video, v ktorom to tento muž znázorňuje. Rozhodne stojí za pozretie. Jedného dňa vám to dokonca môže zachrániť život.

Ak by ste v strese predsa len zabudli, čo robiť, môžete zavolať na číslo 112. Hoci sa vám nebude dať hovoriť, operátor pochopí, o čo ide a poskytne vám potrebné inštrukcie.

Najlepšie tipy pre zdravie