zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

TOP 9 potravín pre váš pankreas: Zaraďte ich do svojej stravy a vyhnete sa mnohým zdravotným ťažkostiam!

Pankreas má v tele dve dôležité funkcie: tráviacu a hormonálnu. Tento orgán syntetizuje enzýmy, ktoré sa podieľajú na trávení potravy a produkuje hormóny riadiace metabolické procesy. Dnes sa vďaka portálu kolizhanka dozviete, ktorých 9 potravín mu prospieva a preto by sme ich mali zaradiť na svoj pravidelný jedálniček. 

Tento orgán syntetizuje bielkoviny (enzýmy), ktoré sa podieľajú na trávení potravy a produkuje hormóny riadiace metabolické procesy. Okrem toho žľaza produkuje pankreatickú šťavu, ktorá je potrebná v mechanizme trávenia bielkovín a tukov.

Ak žľaza zistí pri svojej práci problémy, existuje riziko výskytu a progresie cukrovky.

Brokolica

Ak chcete vyťažiť maximum živín z brokolice, mali by ste ju konzumovať mierne podusenú. Vyberte ju hneď, ako má krikľavo zelenú farbu.

Jogurt

Tento fermentovaný mliečny výrobok obsahuje cenné probiotiká, ktoré posilňujú imunitný systém a optimalizujú prácu celého gastrointestinálneho traktu. Pre pankreas bude užitočný jogurt s minimálnym obsahom tuku a bez prídavných látok v potravinách (farbivá, arómy, látky zvýrazňujúce chuť). 

Tekvica

Tekvica má cenné vlastnosti neutralizácie kyseliny chlorovodíkovej, má jemnú a mäkkú štruktúru a neobsahuje veľké množstvo vlákniny.

Okrem toho obsahuje karotén, draslík (K), vitamíny skupiny B, horčík (Mg), meď (Cu), železo (Fe) a peptidy.

Je ako stvorená pre ľudí trpiacich na pankreatitídu. 

Sladké zemiaky bataty

Tvar sladkého zemiaka pripomína tvar pankreasu a dá sa povedať, že ho chráni. Zaisťuje pomalý transport cukru do krvi a odstraňuje nadmernú záťaž z tráviaceho systému. 

Topinambur

Chutí podobne ako sladký zemiak a jeho nadzemná časť, ktorá rastie až do výšky 2 – 4 metrov, vyzerá ako slnečnica. Jeho konzumácia pomôže normalizovať metabolické procesy a zmierniť zápal v žľaze. 

Šťava z tohto koreňa zabraňuje progresii cukrovky a slúži ako prevencia sprievodného problému – aterosklerózy. 

Čučoriedka

Jej bobule sú mimoriadne užitočné pre tých, ktorí trpia cukrovkou. Čaj z listov čučoriedky a bobúľ znižuje hladinu cukru v krvi a optimalizuje činnosť pankreasu.

Ak budete jesť čučoriedky, môžete zničiť ložiská zápalu v tele, vyčistiť pečeň, stimulovať vylučovanie žlče. V akútnej fáze pankreatitídy sa čučoriedky môžu jesť iba v mletej forme a po tepelnom spracovaní. 

Pohánka

Pri problémoch s pankreasom lekári odporúčajú minimalizovať sacharidovú zložku stravy, takže pokrmy z pohánky budú veľmi užitočné. Pohánka je navyše bohatá na rastlinnú vlákninu, ktorá zlepšuje trávenie, čistí črevá a odstraňuje toxické zlúčeniny z tela.

Pohánka je povolená od 5. dňa po začiatku diéty pri pankreatitíde a mala by sa z nej pripraviť jemná kaša. Toto jedlo by sa malo jesť bez soli, cukru a masla.

Červené hrozno

Je vynikajúcim zdrojom resveratrolu – antioxidantu, ktorý chráni telo pred voľnými radikálmi. Posilňuje cievy a minimalizuje zápal.

Koreň sladkého drievka

Táto rastlina sa využíva pri mnohých chorobách a je užitočná aj pre pankreas. Koreň je silné protizápalové činidlo, zmierňuje bolesť a opuch pri pankreatitíde. 

Pankreas je potrebné chrániť už od mladého veku, nepreťažovať ho nesprávnou výživou a negatívnym dopadom zlých návykov. Je užitočné zaviesť do stravy vyššie uvedené produkty, ktoré mu pomáhajú.

Doprajte mu očistu a zaraďte do svojho jedálnička chutné a zdravé produkty, zeleninu a korene. Je predsa jednoduchšie predchádzať chorobe, ako ju neskôr liečiť.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie