zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Zasaďte ju raz a bude vám pomáhať roky: Táto rastlina je zázrakom na reumu, kostné výrastky aj paradentózu, úľava príde už o 3 dni!

Nenápadná rastlina je zázrakom na kostné výrastky aj proti reume: Zasaďte ju raz a bude vám pomáhať celé roky.

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) – táto rastlina si v plnej miere zaslúži svoj názov. Je totiž skutočným elixírom z prírody na boľavé kosti, kĺby aj natrhnuté svaly.

Dokonca, aj v záhrade je to hotový nezmar, stačí ho zasadiť raz a máte ho na celé roky. Ak ho nájdete ne nejakom mieste vo voľnej prírode, pokojne sa tam vráťte aj o rok. Kostihoj tam bude na vás čakať. Najlepšie je však na nenápadnej rastline to, že účinkuje skutočne rýchlo, pri pravidelnom užívaní sa vaše problémy zlepšia už o tri dni!

Čo dokáže kostihoj?

Urýchľuje hojenie všetkých nekrvácajúcich (zatvorených) poranení pohybového aparátu (zlomeniny, vyvrtnutia, vykĺbenie).

Zázrak na reumatické problémy a DNU.

Urýchľuje hojenie jaziev.

Pomáha pri paradentóze, zápaloch ústnej dutiny.

Úľava od bolesti kolien a kĺbov.

Pomáha pri kostných výrastkoch.

Výborný je na kŕčové žily a pri nedostatočnom prekrvení končatín.

Ako a kedy zberať?

Nie je jedno, kedy kostihoj zberáte. Účinná látka alatonín (látka na hojenie rán) je v koreni najsilnejšia začiatkom jari, v lete klesá a stúpa opäť na jeseň. V týchto mesiacoch teda zberáme koreň. Slizovitý koreň jednoducho vykopeme, umyjeme a osušíme. Potom rozložíme v jednej vrstve a usušíme na slnku alebo v rúre pri teplote 40-50 stupňov.

Od apríla do jesene je úroveň účinnej látky vyššia v kvetoch, púčikoch a výhonkoch, v listoch je najvyššia počas kvitnutia kvetov. Všetky tieto časti jednoducho zozbierame a necháme usušiť ako všetky ostatné bylinky.

Ako ho použiť?

Najčastejšie sa sušený kostihoj používa vo forme čaju alebo obkladov.

Čaj – pripravíte skutočne jednoducho a rýchlo. Stačí jedna lyžička prášku zo sušeného koreňa (stačí ho zomlieť v mlynčeku na kávu) nechať lúhovať v 250 ml vriacej vody, 5 minút. Pijeme 1-2 x denne ale maximálne po dobu jedného mesiaca.

Obklad – Prášok z koreňa zmiešame s vodou a bravčovou masťou tak, aby nám vznikla konzistencia pasty. Nanesieme ju na gázu, priložíme na boľavé miesto a zakryjeme fóliou. Necháme pôsobiť cez noc.

Tinktúra – čerstvý koreň nakrájame, vložíme do pohára a zalejem alkoholom. Necháme lúhovať pri izbovej teplote a sem-tam premiešame. Po dvoch týždňoch je tinktúra pripravená. Používame ju na potieranie boľavých miest.

Na bolestivé miesta sa dá použiť ak kaša z česrtvých listov, avšak len počas kvitnutia.

Chcete ho mať doma? Žiaden problém!

Stačí, ak do pôdy zasadíte kúsok koreňa. Kostihoj sa rýchlo uchytí a keď raz vyrastie, bude vám na tom istom mieste rásť celé roky. Dobre sa mu darí aj v bežnej pôde, ak mu však chcete pomôcť, dajte mu kompost a humus, odvďačí sa vám rýchlym rastom.

Najlepšie tipy pre zdravie