zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Máte pocit, akoby vám po nohách chodili mravce? Toto treba urobiť, keď vám nepokojné nohy nedajú spať!

Ak trpíte týmto problémom viete, ako veľmi dokáže znepríjemniť život. Takto si so syndrómom nepokojných nôh môžete poradiť.

Predstavte si, že sa po únavnom dni tešíte do postele na blahodárny odpočinok. Akonáhle si však ľahnete, ozvú sa vaše nohy. Napriek únave v nich pociťujete nekontrolovateľný nepokoj, ktorý vás neustále núti pohybovať nimi a meniť polohu. Nohy bez zjavnej príčiny tŕpnu, pália, šteklia, pichajú alebo svrbia. Dlhé minúty, ba až hodiny nemôžete zaspať a nutkavý pocit pohybovať nohami sprevádzaný nepríjemnými impulzmi pretrváva. Presne takto sa cíti človek trpiaci syndrómom nepokojných nôh. Toto je často jeho každodenná realita.

Nie je to žiadna maličkosť

Syndróm nepokojných nôh, tiež ľudovo nazývaný označením „nervózne nohy“ trápi takmer 150 tisíc ľudí v našej krajine a je rozšírenejší ako cukrovka. Pôvodcom tohto ochorenia je senzitívna a motorická porucha nervového systému. Častejšie postihuje ženy ako mužov a najvýraznejšie sa prejavuje pred zaspávaním. Hoci pre mnohých pôsobí ako maličkosť, ľudia, ktorí ňou trpia vedia, ako veľmi dokáže znepríjemniť život. V niektorých prípadoch môže dokonca prepuknúť až ťažkých porúch spánku.

Tipy, ako si so snyndrómom nepokojných nôh poradiť:

Doplňte látky, ktoré telu chýbajú

best-sources-of-vitamin-e-–-the-most-abundant-foods

Syndróm nepokojných nôh môže spustiť nedostatok istých vitamínov a látok. Nepríjemné príznaky môžu súvisieť s nedostatok horčíka, železa a vitamínu B. Odporúča sa preto látky doplniť vhodnou stravou alebo doplnkami výživy (často odporúčaným sú produkty s obsahom Magnézia a vitamínu B6).

Jablčný ocot

Ukázalo sa, že jablčný ocot je pre ľudí trpiaci týmto problémom veľmi prospešný. Stačí, ak si pred spaním pripravíte masážnu emulziu z vody a jablčného octu, ktorou si pomasírujte nohy. Odporúča sa tiež vypiť pred spaním 1 lyžičku jablčného octu zmiešanú s 1 pohárom vody.

Slaný a bylinkový kúpeľ

Soľ, predovšetkým morská alebo epsomská, dokáže uvoľniť svaly, zmierňuje napätie a nepríjemné impulzy v dolných končatinách. Pripravte si pred spánkom uvoľňujúci kúpeľ vo vode v ktorej rozpustíte morskú alebo epsomskú soľ. Rovnako dobre pôsobí aj bylinkový kúpeľ – vyskúšajte harmančekový, mätový alebo medovkový kúpeľ.

Oleje a masti s obsahom Gáforu

sindrom-bespokoynyih-nog-simptomyi-i-prichinyi

Gáfor je známy ako účinný bojovník proti bolesti svalov a kĺbov. Okrem toho však eliminuje aj nepríjemné svrbenie a pálenie, ktoré je pre syndróm nepokojných nôh charakteristické. Zároveň tiež pokožku príjemne ochladí. Použite produkty s obsahom Gáforu na masáž nôh pred spánkom.

Teplá a studená

Kŕče, nepokoj, napätie a pálenie pomôže odstrániť aj striedavý kúpeľ. Pripravte si dve nádoby – jednu s teplou a druhú so studenou vodou. Nohy striedavo prekladajte do teplej a studenej vode po dobu 5 minút.

Pohyb a pestrá strava

Už skôr sme spomínali, že syndróm nepokojných nôh je často spájaný s nedostatkom vitamínov a živín v organizme. Najlepšie ich doplníte pestrou a vyváženou stravou. Tento problém sa tiež často viaže k sedavým zamestnaniam. preto nezabúdajte na pohyb a precvičujte jednoduché cviky aj počas sedenia v práci. Najlepším riešením je však obyčajná chôdza.

Trpíte aj vy syndrómom nepokojných nôh a používate iné metódy na zmiernenie nepríjemných príznakov? Podeľte sa o ne s našimi čitateľmi.

Najlepšie tipy pre zdravie