zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Je to naozaj sila: Stará rada našich babičiek, ako na kŕčové žily – toto spravte hneď, ako sa objavia!

Kŕčové žily nie sú ani zďaleka len estetickým problémom, ktorý nám bráni v nosení plaviek, alebo krátkych nohavíc. Pri neliečení môže dôjsť až k nebezpečnej trombóze, alebo bolestivému praskaniu žíl a zápalom. Dobrou správou však je, že existuje niekoľko veľmi účinných domácich metód, ktoré dokážu problém zmierniť a dokonca ja zlepšiť. Ak by však problémy pretrvávali, určite neváhajte navštíviť lekára.

Prevencia je dôležitá

Ako kŕčovým žilám predchádzať? Sústreďte sa na častejšie zmeny polohy – kŕčové žily sú rizikové najmä pre sedavé zamestnania, alebo také, v ktorých sa dlho stojí. Tiež sa často vyskytujú v období tehotenstva a menopauzy.

Aspoň na 15 minút denne si vykladajte nohy. Táto poloha predchádza nielen kŕčovým žilám, ale aj mnohým ďalším zdravotným komplikáciám.

Nájdite si len 15 minút denne a budete ako vymené: Ženy, dajte si každý deň nohy do tejto polohy, tú zmenu si všimnete vy aj vaše okolie!

Dajte šancu superpotravine na kŕčové žily – pohánke. Jej konzumácia dokáže predchádzať a liečiť tento problém zvnútra. Okrem toho pohánka celkovo zlepšuje stav ciev a tepien.

Liečivá masť – stará a veľmi účinná

Potrebujeme:

– 150 ml olivového oleja,
– 100 gramov borovicovej  živice,
– 100 gramov včelieho vosku,
– med,
– propolis.

Postup:

Olivový olej, živicu a včelí vosk sa rozmieša a zahrievame vo vodnom kúpeli po dobu 10 minút. Potom pridáme 3 polievkové lyžice medu, necháme vo vodnom kúpeli po dobu ďalších 10 minút, pridáme 2 g propolisu a varíme ešte posledných 10 minút. Necháme vychladnúť, nalejeme do sklenených nádob a uchovávame na studenom mieste. Používame na potieranie kŕčových žil.

Listy vínnej révy

Natrhajte si jednu šálku listov a dajte ich variť do 4 šálok vody po dobu 10 až 15 minút. Nechajte niekoľkých minút ochladiť tak, aby ste teplotu vydržali na dotyk. Prelejte do vandlíka a v roztoku si máčajte nohy 5 minút.

Potom dajte nohy do iného vedra naplneného studenou vodou na 10 sekúnd.

Toto opakujte aspoň 4x  a zakončite vždy so studenou vodou. Nakoniec sa odporúča jemná masáž nôh ricínovým olejom. Po masáži si ešte nohy nechajte vyložené aspoň 15 minút.

Zázračný petržlen

Petržlen obsahuje vzácnu látku rutín, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri posilňovaní kapilár, a tým je veľmi užitočná pri zmierňovaní príznakov kŕčových žíl. Dajte variť hrsť nasekanej čerstvej petržlenovej vňate v jednej šálke vody po dobu 5 minút. Potom prikryjeme a necháme lúhovať, kým tekutina nevychladne. Scedíme a pridáme kvapku esenciálneho oleja z nechtíka. Zmes necháme v chladničke minimálne 3 hodiny, ideálne cez noc. Pomocou vatového tampónu nanášame priamo na žily. Kúru treba dodržiavať aspoň mesiac, ideálne aj dlhšie. Rovnako je dôležité zaradiť petržlen do svojej stravy.

Kapustová kúra starých materí

Stačí ak listy mladej kapusty zľahka naklepete a prikladajte na kŕčové žily ako liečivý obklad. Kapustová šťava obsahuje liečivé látky a zároveň je príjemne chladivá.

Cesnaková kúra

Pomocníkom v boji proti kŕčovým žilám je cesnak, z ktorého sa dá pripraviť hojivý balzam – ide o pomerne starý a rokmi overený recept. Na jeho prípravu budete potrebovať päť strúčikov cesnaku, dve lyžice olivového oleja a čerstvo vytlačenú šťavu z dvoch pomarančov. Cesnak roztlačíme a zmiešame s olejom a pomarančovou šťavou. Zmes nechajte sadnúť počas asi 12 hodín. Potom premiešajte (zatraste s pohárom). Masírujeme žily v kruhovom pohybe po dobu 15 minút. Následne nohy zabalíme bavlnenou handričkou a nechajte ju cez noc pôsobiť. Opakujte denne po dobu niekoľkých mesiacov .

Liečivý čaj

Čaj na kŕčové žily:

1 diel majoránky

1 diel bazalky

1 diel mäty

Ako na to?

Všetky bylinky len zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Precedíme a pijeme 1-2 denne.

Najlepšie tipy pre zdravie