zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Stačí povariť 2 hrste lístkov z tejto rastlinky a budete spať ako bábätko: Pridajte si večer do čaju tento zázrak a v noci sa nebudete budiť!

Medovka lekárska je doslova zázračná bylinka, ktorá rastie aj bez toho, aby sme sa o ňu špeciálne starali. Pokojne ju môžete pestovať aj počas zimy a jesene v byte. Ja som si tú svoju dopestovala z odrezkov od susedy – vždy, keď počasie dovolí, dám ju na balkón a celú jar aj leto tam mám mini bylinkovú záhradku. Suším si ju na čaj a čerstvú pridávam do limonád, ale najradšej ju mám tento sirup a tiež tinktúru. Sirup je vynikajúci, voňavý a ak máte nepokojný spánok, pomôže vám zaspať a spať nerušene celú noc –  ako bábätko. Tinktúra obsahuje alkohol, takže ju nedávajte deťom, naopak sirup deti milujú. 

Účinky medovky:

Pôsobí antibakteriálne a antisepticky

Uvoľňuje hlien

Pomáha odbúrať stres a nepokoj

Upokojuje podráždenú pokožku a urýchľuje hojenie rán

Má analgetický účinok a pomáha aj pri ťažkých migrénach

Recept na medovkový sirup

Potrebujeme:

Lístky z 30-35 dlhších stoniek medovky

750 g kryštálového cukru (prípadne trstinového)

20 g kyseliny citrónovej

1 a ¾ litra studenej prevarenej vody

Postup:

Listy odtrhneme zo stonky a jednoducho ich namočíme do vody. Necháme lúhovať na chladnom mieste 2 dni. Potom jednoducho scedíme a tekutinu prelejeme do hrnca. Pridáme cukor, kyselinu citrónovú a keď tekutina začne vrieť, necháme variť 5 minút. Potom necháme pár minút vychladnúť a naplníme do čistých fliaš. Používame na prípravu limonád, čajov a výborný je aj ako sladidlo do dezertov. Ak máte problémy so spánkom, dajte si lyžičku sirupu do čaju pred spaním. Skutočne to pomáha.

Medovková tinktúra

Užíva sa pri problémoch s nespavosťou, trávením a je to výborný liek na plynatosť a kŕče v bruchu. Počas sviatočného hodovania sa oplatí maž ju po ruke. Výroba je veľmi jednoduchá – listy nakrájame nadrobno a zalejeme a alkoholom (60%) tak, aby siahal aspoň 1 cm nad listy. Uzavrieme, preložíme na tmavé miesto a necháme lúhovať aspoň 1 deň. Užívame 15 kvapiek 1-3 x denne, prípadne podľa potreby. Skladujeme v chladničke.

 

Najlepšie tipy pre zdravie