Rodili vaše slivky tento rok menej? Stihnite ešte v auguste toto, strom bude silnejší a o rok zarodí väčšie ovocie!

Tento rok bola úroda sliviek v mnohých regiónoch Slovenska pomerne malá. Môžu za to najmä jarné mrazy, ktoré stromy zastihli v plnom kvete.

Tento rok bola úroda sliviek v mnohých regiónoch Slovenska pomerne malá. Môžu za to najmä jarné mrazy, ktoré stromy zastihli v plnom kvete. Prečo však niektoré slivky napriek tomu zarodia a iné nie? Je to jednoduché, niektoré stromy sú jednoducho silnejšie a dokážu lepšie čeliť vrtochom počasia, škodcom a obdobiu suchu. Aj vaším slivkám môžete pomôcť, aby mali o rok bohatú úrodu, stačí, ak ich do konca augusta správne zastrihnete!

Ako na to?

Nedostatok svetla a zlé prúdenie vzduchu je veľmi častým dôvodom, prečo slivka nie je schopná naplno zarodiť. Je známe, že najväčšie slivky sú na dvojročných konároch. Aby ste maximalizovali ich silu, po zbere úrody je potrebné odstrániť takzvané kruhové konáre – ide o konáre, ktoré smerujú do vnútra stromu. Odrežte ich nad posledným mladým výhonkom, ktorý ešte smeruje von z koruny. Zachováte tak správny tvar potrebný pre prísun slnka a správnu reguláciu vzduchu a teploty v korune.

Ak konáre rastú príliš husto, korunu je potrebné presvetliť, konáre skracujeme nad dvojročným výhonkom a dobrou radou je rezať pri listových púčikoch, takto stimulujete rast a rýchle hojenie rezných rán.

Pozor: Aby sa rezné rana stihli zahojiť do príchodu mrazov, myslite na to, že nesmú byť príliš veľké. Platí pravidlo, že rany by nemali byť väčšie, ako polovica priemeru kostrových konárov.

Prečo rezať v auguste? Záhradkári určite odpoveď tušia. Kôstkovín v auguste nevzniká takzvaný „glejotok“ a tým pádom sa rany po reze lepšie hoja. Skoršie rezanie môže znamenať, že rany budú náchylnejšie na nákazu.

Jednoduchá pomôcka na záver:

Augustový rez spočíva v skrátení väčšiny letorastov v poslednej o tretinu ich dĺžky. Takto zastavíme ich nekontrolované bujnenie a zlepšíme aj podmienky na vyzrievanie dreva. Odstraňujeme samozrejme aj vrodené, suché a poškodené konáre. Augustový rez je dôležitý preto, že stromy budú na jar silnejšie, odolnejšie a skôr vstúpia do obdobia vegetácie.

Video: Rez mladej slivky po zbere úrody

Dnes najobľúbenejšie