zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Repný džús s uhorkou je pre telo dokonalým detoxom: Vyskúšajte jeho výhody na vlastnej koži a budete sa cítiť viditeľne lepšie!

Dajte svoje telo po sviatkoch do poriadku s týmto výborným detoxom podľa portálu curapelanatureza. Šťava z červenej repy a uhorky má pre ľudský organizmus mnoho výhod a keďže je táto zelenina bežne dostupná, bola by škoda, keby ste ich nevyužili pre svoje zdravie...

Dajte svoje telo po sviatkoch do poriadku s týmto výborným detoxom podľa portálu curapelanatureza. Šťava z červenej repy a uhorky má pre ľudský organizmus mnoho výhod a keďže je táto zelenina bežne dostupná, bola by škoda, keby ste ich nevyužili pre svoje zdravie…

Táto vitamínová bomba vám dodá energiu, vyčistí telo od toxínov a je dôležitým zdrojom živín, ktoré pomáhajú posilňovať imunitný systém a zabraňujú tak vzniku viacerých chorôb. Túto šťavu by sme preto mali zaradiť do nášho pravidelného pitného režimu.

Výhody repného džúsu s uhorkou

Táto šťava má vysoký obsah prírodných dusitanov, látok, ktoré sa v tele premieňajú na oxid dusnatý. Týmto spôsobom tieto živiny  rozširujú cievy, uľahčujú cirkuláciu a regulujú krvný tlak.

Výhody červenej repy

Zlepšuje trávenie

Celá repná vláknina je koncentrovaná v šťave, takže pomáha zlepšovať tráviaci proces. Pravidelná konzumácia tohto nápoja zabraňuje zápche a zvyšuje proces vstrebávania výživných látok z potravy.

Spomaľuje starnutie

Repná šťava obsahuje betalaíny a polyfenoly a pomáha tak neutralizovať negatívne pôsobenie voľných radikálov na bunky. Preto pôsobenie týchto antioxidantov zabraňuje predčasnému starnutiu a rozvoju vážnych chorôb spojených so starnutím.

Chráni štítnu žľazu

Ľudia s problémami so štítnou žľazou môžu do svojej stravy zaradiť repný džús, aby zlepšili svoje zdravie.

Nie je to zázračný liek, ale jeho obsah jódu pomáha predchádzať chorobám ako je struma a hypotyreóza.

Bojuje proti zápalu

Repa obsahuje betaín, živinu, ktorá prispieva k ochrane buniek a tiež enzýmy a bielkoviny, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniam, ktoré spôsobuje oxidačný stres. Táto šťava chráni orgány pred chronickými chorobami.

Pomáha pri chudnutí

Vďaka vysokému obsahu základných živín patrí repná šťava medzi nápoje, ktoré pomáhajú pri chudnutí. Je to aj vďaka vláknine, ktorá zlepšuje trávenie a zmierňuje zápaly brucha.

A ďalej preto, že má sýtiace účinky a optimalizuje proces rozkladu tukov.

Zmierňuje zadržiavanie tekutín

Repná šťava má močopudné účinky, čo zase podporuje vylučovanie tekutín, zlepšuje činnosť obličiek a reguluje minerálne soli v tele.

Výhody uhorky

Uhorka sa skladá prevažne z vody. Tým pomáha pri regulácii telesnej teploty a organických procesov, ponúka bunkám živiny a eliminuje ich nečistoty. Je tiež bohatá na vlákninu, ktorá je dôležitou živinou pre tráviaci proces. Môžete ju konzumovať bez obáv z priberania.

Zdravie obličiek a pečene

Vďaka vysokému obsahu kremíka je uhorka silným tonikom pre obličky a pečeň. Okrem toho pôsobí močopudne a pomáha rozpúšťať obličkové kamene.

Dobrá pre pokožku

Pretože je uhorka bohatá na draslík, poskytuje pružnosť svalom a bunkám, ktoré tvoria pokožku. To má za následok omladenie epidermy, najmä tváre.

Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie

Uhorka pomáha zdraviu srdca, pretože obsahuje draslík. Táto živina pomáha regulovať hladinu krvného tlaku a predchádza problémom spojeným s hypertenziou.

Zlepšuje zdravie mozgu

Uhorka nám poskytuje flavonoid nazývaný fisetín, látku pôsobiacu na mozog, ktorá zlepšuje jeho fungovanie.

Ako vidíte, repa aj uhorky majú dôležité výhody, preto ich kombinácia vo forme šťavy je pre organizmus mimoriadne prospešná. 

Repný džús s uhorkou

 

Potrebujeme:

 

1 stredne veľkú červenú repu

1 malú uhorku

250 ml vody

Postup:

 

Repu a uhorky ošúpte, nakrájajte na malé kocky a tri minúty ich mixujte v mixéri s vodou. Je dôležité, aby ste túto šťavu vypili ihneď po jej príprave, pretože inak čoskoro stratí svoje výživové vlastnosti.

Odporúča sa konzumovať pohár tejto šťavy každé ráno nalačno, aby ste získali energiu na celý deň.

Upozornenie: Napriek tomu, že červená repa poskytuje množstvo zdravotných výhod, mali by sa jej vyhnúť ľudia s obličkovými kameňmi, ľudia so syndrómom dráždivého čreva, s nízkym tlakom, s hypertenziou a tí, ktorí užívajú lieky na zníženie tlaku. 

Uhorky majú kontraindikáciu pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva a preto by sa mali v takom prípade konzumovať s mierou, inak môžu spôsobovať nadmernú plynatosť, hnačky alebo zvracanie. 

V prípade akýchkoľvek závažných zdravotných ťažkostí sa pred konzumáciou pre istotu poraďte so svojim lekárom. 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie