zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Toto by mal poznať každý, komu sa začínajú ozývať kĺby: Odložte ružové tablety na bolesť, tento starý recept má nevídaný účinok!

Artrózou, degeneratívnym ochorením kĺbov, trpia prevažne starší ľudia. Ochorenie samo osebe neohrozuje život pacienta, ale bolesť a strata pohyblivosti ho veľmi obmedzujú. Na začiatku zvyčajne pomáha menšia záťaž kĺbov, neskôr sa pridávajú takzvané štartovacie potiaže – človek sa musí ráno najskôr rozchodiť, až potom dokáže aktívne fungovať. Najhoršie je, keď sa bolesti začínajú ozývať aj v vtedy, keď sú kĺby v pokoji, alebo robia minimálny pohyb. Pacienti trpiaci touto chorobou postupujú najrôznejšie rehabilitácie, či iné procedúry s cieľom zmierniť potiaže a odstrániť bolesť. Poradíme vám aj niekoľko prírodných metód, ktoré sú odskúšané mnohými generáciami a dokážu pomôcť od bolesti aj bez hltania ružových tabletiek.

Nezabudnite, že pri prvých príznakoch zhoršenej pohyblivosti je potrebné navštíviť lekára, ako aj zmierniť fyzickú záťaž na problémové oblasti. Toto sú prírodné a mnohými generáciami overené metódy, ktoré dokážu pomôcť s nepríjemnou bolesťou.

Lopúch a rakytníkový olej proti bolesti a chorobám kĺbov – výborný aj na opuch

Zmiešajte pol polievkovej lyžice rakytníkového oleja s dvoma polievkovými lyžicami medu a 1 polievkovou lyžicou jemne namletej morskej soli. Zmes sa zahreje vo vhodnej nádobe za stáleho miešania až do vzniku homogénnej hmoty. Natrieme na problémové oblasti kĺbov predtým, ako pôjdeme spať. Vrch prikryjeme listom lopúcha, upevníme fóliou a zabalíme do vlnenej látky. necháme pôsobiť počas noci.

Med a gáfor

Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu kvetového medu s dvoma polievkovými lyžicami gáforového oleja. Zmes rovnomerne natrieme na jednu stranu čerstvého kapustového listu a touto natretou stranou priložíme na boľavý kĺb. Upevníme fóliou, obviažeme šálom alebo uterákom a necháme 4 hodiny pôsobiť.

Kapusta, ligurček, kel

Kapusta samotná má liečivé účinky. Na ich posilnenie pri liečbe chorých kĺbov urobte nasledovné:

Listy kapusty treba umyť a veľké listy zľahka naklepať medzi dvoma hárkami fólie – tak, aby sa porušila štruktúra listu, ale zároveň nevytiekla liečivá šťava.

Aplikujeme na postihnutú oblasť a obviažeme fóliou a upevníme uterákom alebo šatkou.

Na zmiernenie opuchu kĺbu stačí stráviť pár hodín s obkladom. Rovnaké účinky má aj list kelu.

Výluh z ligurčeka pridaný do kúpeľa, ale používaný na obklad tiež pomáha pri zmiernení ťažkostí s kĺbmi. Tento starý a lacný recept dobre poznali aj naše staré mamy.

Horčicová kúra

Zmiešajte v rovnakom pomere tekutý med, suchý horčicový prášok (rozmelieme horčicové semienko) a rastlinný olej (pre jeden obklad stačí jedna polievková lyžica každej prísady). Dajte zmes zahrievať na miernom ohni a priveďte do varu. Hotová zmes sa nanesie na gázu v rovnomernej vrstve.  Použite obklad na boľavé kĺby (samozrejme, nesmie vás to páliť, treba počkať, keď zmes získa príjemnú teplotu). Odporúča sa nechať pôsobiť jednu a pol hodiny.

 

Najlepšie tipy pre zdravie