zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Prvé príznaky cievnej mozgovej príhody. Ak ich na sebe spozorujete, musíte rýchlo konať!

Ignorovať príznaky cievnej mozgovej príhody môže byť nebezpečné, preto by ste sa mali naučiť ich rozpoznať. Nie je to náročné a môže to buď vám, alebo niekomu vo vašom okolí dokonca raz zachrániť život!

Väčšina cievnych mozgových príhod vzniká v dôsledku nedokrvenia mozgu. Mozgová porážka si pritom nevyberá, či ste mladý alebo starý, či koľko máte rokov. Hoci častejšie sa s ňu stretávajú ľudia nad 60 rokov, niekedy pred ňou neujdú ani mladí. Čím skôr si však všimnete, že prichádza, tým lepšie.

10 príznakov, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Rozhoduje každá sekunda, a tak si dajte pozor na varovania, ktoré vám signalizuje vaše telo. Pokiaľ do 3 až 5 hodín od prvých príznakov človek dostane lekársku pomoc, negatívne dôsledky môže znížiť na minimum.

1. Zvýšený krvný tlak

Náhle a neobvyklé zvýšenie krvného tlaku bez príčiny môže upozorňovať na mozgovú príhodu.
Náhle a neobvyklé zvýšenie krvného tlaku bez príčiny môže upozorňovať na mozgovú príhodu.

Ak nie ste náchylní na vysoký krvný tlak a bežne ho máte skôr nízky alebo v norme, zvýšte pozornosť.

2. Neohybný krk

Ak máte neprirodzene stuhnutý krk, ale nie preto, že by ste mali práve problémy s krčnou chrbticou, urobte si malý test. Skúste sa bradou dotknúť hrudníka. Ak je krk strnulý a nehybný, pričom cítite silnú bolesť a postupne vám začal tuhnúť krk, nemali by ste váhať zavolať rýchlu zdravotnú pomoc.

3. Problémy so zrakom a sluchom

Zbystrite pozornosť, ak zrazu vidíte rozmazane, dvojito alebo ste na chvíľku stratili videnie na jedno oko alebo sa zrazu nemôžete sústrediť na objekty pred vami. Rovnako aj tedy, ak počujete z ničoho nič tlmene. Ak sa tieto príznaky objavili náhle, môže ísť o ďalšie varovanie tela pred cievnou príhodou.

4. Poruchy reči

Môže sa stať, že začne hovoriť nesúvisle, bez toho, aby ste si to všimli. Otestovať to môžete aj tým, že skúsite napísať SMS správu a potom uvidíte, či vaše vety dávali zmysel. Poruchy reči sa môžu prejaviť aj v artikulácii, kedy nebudete schopný vyslovovať slová správne. Človek s mozgovou príhodou totiž komolí slová. Ďalším príznakom je, ak zrazu nebudete rozumieť tomu, čo vám okolie hovorí.

5. Silné bolesti hlavy

Veľmi silné bolesti hlavy nebudú iba obyčajnou migrénou, obzvlášť ak sa pridajú aj ďalšie z príznakov.
Veľmi silné bolesti hlavy nebudú iba obyčajnou migrénou, obzvlášť ak sa pridajú aj ďalšie z príznakov.

Bolesti hlavy z času na čas potrápia každého, no nie v takejto intenzite ako pri porážke. Neopodstatnená náhla a silná bolesť v prednej časti hlavy v oblasti čela či spánkov, alebo na zátylku môže znamenať prichádzajúcu mozgovú porážku. Nečakajte kým ťažkosti ustúpia, ale radšej rýchlo konajte a kontaktuje pomoc zdravotníkov.

6. Strata citlivosti končatín

Tento problém sa môže dotknúť pravej alebo ľavej strany tela a prejaviť sa na rukách a na nohách. Ak sú vaše končatiny zrazu necitlivé, brní vám v nich a znížila sa vám telesná teplota, je to jasné znamenie. Prejavuje sa to tým, že vám na jednej strane tela oslabnú končatiny a tŕpnu. Niekedy môžete dokonca cítiť, že vám noha a ruka na jednej polovici tela ako keby ochrnula. Keď sa budete snažiť ruky upažiť, nepôjde vám to alebo ruka ihneď klesne, lebo bude slabá.

7. Nekoordinovanosť pohybov

Ak zrazu začne byť vaša chôdza neistá a začína vám robiť problém prekonať aj malé prekážky.

8. Porucha hybnosti tváre

Mozgová príhoda spôsobí, že vám bude padať jeden kútik úst a nebudete schopní sa normálne usmiať.
Mozgová príhoda spôsobí, že vám bude padať jeden kútik úst a nebudete schopní sa normálne usmiať. 

Slabosť vo svaloch sa môže prejaviť aj v tvári, kedy vám napríklad začne padať jeden kútik úst. Ak máte podozrenie, že má niekto cievnu mozgovú príhodu, vyzdvite ho k tomu, aby sa usmial, vyplazil jazyk alebo ukázal zuby. Ochabnutosť svalov a neschopnosť ich ovládať tak, ako bežne, sú vážnymi príznakmi. Vyskytnúť sa môžu aj problémy s prehĺtaním.

9. Závraty a epileptické záchvaty

Ak sa bez inej príčiny u človeka zrazu objavia závraty, ktoré sú spojené aj s pocitmi na zvracanie a zvracaním, príčinou môže byť opäť mozgová príhoda. U niekoho sa môžu vyskytnúť nečakané epileptické záchvaty

10. Bezvedomie

Vážnym príznakom je aj bezvedomie, ale aj poruchy vedomia, ktoré sa prejavujú v rôznej intenzite. Okamžitá prvá pomoc je nevyhnutná.

Príznaky zodpovedajú tomu, v akej lokalite mozgu nastal problém, preto sa môže objaviť ktorýkoľvek z uvedených symptómov. Môžu sa však vyskytnúť aj viaceré súčasne. Dôležité je však nepanikáriť, ale rýchlo konať! Ak sa teda prejavia niektoré z týchto príznakov, je potrebné čo najrýchlejšie zohnať lekársku pomoc.

Najlepšie tipy pre zdravie