zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Nosenie rúška môže spôsobiť sťažené dýchanie: Ak sa vám následkom toho zatočí hlava, treba urobiť toto!

Povinné nosenie rúška zvládajú niektorí ľudia bez problémov, avšak nájdu sa aj takí, ktorým to spôsobuje nemalé problémy s dýchaním. Hlavne pri dlhšom nosení sa vám dokonca môže v dôsledku sťaženého dýchania zatočiť hlava. Poradíme vám, čo vtedy robiť, aby sa vám uľavilo.

Dôležité je najmä ostať v kľude, pretože v strese sa zvýši kysličník uhličitý. Keď sa vám zatočí hlava, sadnite si. Ak ste vo vnútri, choďte na vzduch. Podstatné je nepodľahnúť panike a riešiť situáciu s rozvahou. Existuje aj séria jednoduchých cvičení, ktoré vám s týmito ťažkosťami pomôžu. Môžete ich cvičiť v ľahu, aj v sede a je potrebné vystrieť chrbát a spomaliť dýchanie.

Postup:

1. Sadnite si na stoličku, chrbát je vystretý, ruky položte na kolená. Nadychujte sa voľne 5 sekúnd nosom a potom voľne vydychujte 5 sekúnd.

2. Položte si ruky na kľúčne kosti a opäť sa voľne nadychujte, aj vydychujte nosom. Preložte ruky na boky a snažte sa akoby otvoriť hrudník. Dych veďte do strán a dozadu.

3. Pri ďalšom cviku si dajte ruky na podbruško a dýchajte akoby do nich. Nadychovať sa a vydychovať môžete voľne ústami alebo nosom, vydychujte krátko.

Počet nádychov a výdychov môže byť pri všetkých cvičeniach ľubovoľný, podľa toho, koľko vládzete. Takisto poradie cvikov si zvoľte podľa seba. Tieto cviky zlepšujú pľúcnu ventiláciu a navyše vás aj upokoja.

Zdroj: www.tvnoviny.sk

Najlepšie tipy pre zdravie