zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

PROPOLIS: Imunitu posilní lepšie ako drahý vitamín C z lekárne a toto sú choroby, ktoré lieči!

Ak ste niekedy vo svojom živote užívali propolis (buď vo forme spreja alebo kvapiek zriedených vo vode), je pravdepodobné, že to bolo za účelom zmiernenia kašľa a bolesti hrdla. Už naše babičky totižto vedeli, že na tieto problémy je propolis neprekonateľný.

Ak ste niekedy vo svojom živote užívali propolis (buď vo forme spreja alebo kvapiek zriedených vo vode), je pravdepodobné, že to bolo za účelom zmiernenia kašľa a bolesti hrdla. Už naše babičky totižto vedeli, že na tieto problémy je propolis neprekonateľný. Málokto však aj dnes vie, že propolis dokáže podľa portálu healthline posilniť imunitu a obranyschopnosť tela lepšie, ako drahé vitamíny z lekárne, či toľko ospevovaný vitamín C. Propolis je totižto jedným z najvzácnejších prírodných zdrojov nielen tohoto vitamínu.

Propolis je v podstate stavebným materiálom z úľu, obsahuje zmes peľu, vosku a rastlinných živíc, ktoré včely zhromažďujú prostredníctvom slinných enzýmov. Často sa používa vo forme extraktu, pôsobí ako prírodné antibiotikum. Skladá sa z 50% živice a balzamu, 30% vosku, 10% éterických a aromatických olejov, 5% peľu a 5% odpadu z úľu. Má asi 60 minerálov vrátane vápniku, horčíka, železa, zinku, oxidu kremičitého, draslíka, fosforu, medi, kobaltu a tiež 16 aminokyselín. Ďalej obsahuje vitamín A (betakarotén) a vitamíny B1, B2 a B3.

Čo všetko propolis dokáže?

 

– posilní imunitu

– má protizápalové a bolesť znižujúce účinky, ničí baktérie, bacily a vírusy.

upokojujúce účinky

znižuje krvný tlak

– bojuje proti baktériám a vírusom

– lieči choroby ústnej dutiny – zápal mandlí, zápal ďasien, pomáha pri bolesti zubov

– urýchľuje regeneráciu a hojenie rán

– bojuje proti vnútorným zápalom

– pomoc pri ekzémoch

– dokáže zastaviť vypadávanie vlasov

– dokáže pomôcť po „opici“

zázrak na afty a opary

Užívanie:

Pri vnútornom použití môžeme kvapky alebo tinktúru nakvapkať do trochy vody, mlieka, medu alebo na kocku cukru. Dávkovanie sa líši podľa typu ochorenia. V prípade závažnejších ochorení je vhodné použitie propolis konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Pri vonkajšom použití stačí postihnuté miesto natrieť masťou či tinktúrou alebo opláchnuť. Propolis je možné využiť pri problémoch s akné, aftami, kurími okami, bradavicami alebo oparmi. Je vhodný aj na ošetrovanie vredov predkolenia, preležanín, hemoroidov, rôznych druhov poranení, kožných plesní, kŕčových žíl, oparenín, popraskaných piat, jaziev atď.

Propolisová tinktúra

Jej výroba je veľmi jednoduchá a využitie všestranné. Tinktúra sa pripraví tak, že propolis sa zmieša s liehom alebo kvalitnou pálenkou v pomere 1:2. Necháme lúhovať 2-3 týždne a potom scedíme cez plátno a skladuje v tmavej fľaši.  Používa sa na potieranie áft, dezinfekciu rán, prípadne pri plesni na potieranie postihnutých miest. Tiež je výborná na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny. Na opicu si ráno v pohári vody rozpustíte 1 lyžičku propolisovej tinktúry a vypite.

Proti vypadávaniu vlasov

Do 100 ml brezovej vody nalejte 20 kvapiek propolisovej tinktúry a jednoducho votrite do pokožky vlasov po umytí vlasov.

Na boľavý zub

Namočte vatový tampón do tinkúry priložte na boľavý zub. Nechajte pôsobiť.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie