Kúpanie je obľúbenou letnou aktivitou, ktorú si počas letných mesiacov rád dopraje hádam každý z nás. Príjemné osvieženie však často končí nepríjemným no veľmi častým problémom – vodou v uchu.
Určite ste si aj vy už všimli poskakujúcich ľudí na jednej nohe so zaklonenou hlavou, ktorí sa vodu z uší snažia všemožne dostať vyskákať. Samozrejme, dá sa to aj takto, avšak je to namáhavý a nie vždy účinný spôsob, poradíme vám niečo jednoduchšie.
Nie je to banálny problém
Pocit žblnkajúcej vody je nepríjemný, môže však ohroziť aj naše zdravie? Morská alebo čistá voda v uchu nie je sama o sebe problémom. Ten nastáva vtedy, keď sa vplyvom tepla a vlhka začnú v uchu množiť baktérie, ktoré môžu spôsobiť vznik bolestivých zápalov. Aby ste tomuto problému predišli, použite overené metódy!
1 spôsob – fén
Fénovanie je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako dostať vodu z ucha von. Teplý vzduch totiž spôsobí, že tekutina sa rýchla vyparí a problém vody v uchu zmiznú rýchlo a jednoducho. Fén nastavte na najnižšiu teplotu a teplý vzduch fúkajte priamo do ucha – aby ste prúdeniu vzduchu pomohli, odklopte si prstami ušný lalôčik. Fén držte približne 30 cm od ucha po dobu maximálne 45 sekúnd. Ak fénovanie nepomôže na prvýkrát, počkajte niekoľko minút a procedúru opakujte.
2. spôsobo – Valsalva manéver
Podstatou tohoto manévru je vytvorenie tlaku vo vnútri Eustachovej trubice, ktorý vodu vytlačí von z ucha. Zhlboka sa nadýchnite, zatvorte ústa a zapchajte si nos prstami. Jemne (nikdy to nerobte príliš silno, aby nedošlo k porušeniu bubienka, radšej jemne a viackrát) sa snažte vzduch z nosa vyfúknuť (pri správnom prevádzaní manévru pocítite slabé praskanie). Ďalšie metódy, ktoré pomôžu vytvoriť vo vnútri Eustachovej trubice tlak sú zívanie či žuvanie žuvačky.
3. spôsob – poloha hlavy
Hlavu zakloňte tak, aby bola rovnobežne s podlahou. Potom si na ucho priložte dlaň a zatlačte na niekoľko sekúnd na ucho – potom dlaň odtiahnite rýchlym pohybom. Týmto spôsobom vznikne vo vnútri ucha vákuum, ktorý pomôže vodu vytiahnuť von.