zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Tieto potraviny by mali poznať všetky ženy po 40-tke. Ak ich nejete, mali by ste začať už dnes!

Tieto potraviny a návyky vám umožnia získať maximum živín, ktoré telo v tejto fáze života potrebuje najviac. Zároveň pomôže udržať si zdravú hmotnosť a v prípade kilogramov naviac aj zdravo schudnúť!

Naše telo sa v každom vekom vekovom štádiu vyznačuje istými špecifikami. Je prirodzené, že organizmus nepracuje v 40-tke rovnako, ako keď sme mali čerstvých dvadsať. Pokiaľ však ide o ženy, tieto rozdiely môžu byť natoľko markantné, že naše telo potrebuje, aby sme mu v určitom veku začali viac pomáhať. Najjednoduchším spôsobom, ako to urobiť, je prostredníctvom stravy.

Prečo je po 40-tke nutné zmeniť svoje stravovacie návyky?

Po dovŕšení štyridsiatky sa v tele začína postupne meniť hormonálna aktivita. S touto zmenou súvisia zmeny na pokožke (nižšia tvorba kolagénu, zmena pružnosti a elasticity), ale aj zmeny metabolizmu a nervového systému. Veľká zmena nastáva aj v tráviacej sústave, kde pomalší metabolizmus spôsobuje rôzne problémy – nadúvanie, zápcha, problémy s trávením a vylučovaním (mení sa hrubosť a pružnosť črevných stien).

Tieto potraviny a návyky vám umožnia získať maximum živín, ktoré telo v tejto fáze života potrebuje najviac. Zároveň pomôže udržať si zdravú hmotnosť a v prípade nejakých tých kilogramov naviac aj zdravo schudnúť!

Po 40-tke zaraďte do jedálnička tieto potraviny:

Dávajte si pozor na bielkoviny mliečneho a rastlinného pôvodu. Tiež tučné a mastné mäso by malo byť skôr výnimkou ako pravidlom – vyhnete sa tak problémom s trávením. Do svojho jedálnička zaraďte chudé mäso s jemnými vláknamikráličie, hydinu (aj vnútornosti – najmä pečeň) a v prípade bravčového a hovädzieho stavte na chudšie mäso.  Smotanu a mlieko vymeňte za tvaroh a kvalitný syr.

Vodu pite hneď po prebudení a medzi jedlami. Pokiaľ ide o obľúbenú kávu, nemali by ste prijať viac, ako 1 šálku denne (bez mlieka a cukru – ak sladiť. tak medom).

Úplne vylúčte sladké limonády, rýchle občerstvenie a čo najviac obmedzte bielu múku (najmä sladké pečivo). Rýchle sacharidy po 40-tke vaše telo rozkladá omnoho rýchlejšie na tuk, zbaviť sa ho je však omnoho ťažšie ako v 20-tke.

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa nevedia nezdravých návykov v stravovaní vzdať hneď, tieto jedlá si doprajte skôr v prvej polovici dňa (napríklad sladký koláčik). Tiež by ste mali poznať jeden skvelý trik – ak zjete rýchle sacharidy s potravinou bohatou na vlákninu, telo ju dokáže omnoho jednoduchšie spravovať (napríklad cukroviny s jablkom, marmeládu s celozrnným pečivom).

Zaraďte do svojho jedálnička sezam – obsahuje fytoestrogén, ktorý je rastlinnou analógiou ženských pohlavných hormónov. Sezam tiež pomáha regulovať metabolizmus a znižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Denne by ste konzumovať aspoň 3 lyžičky tohto semienka.

Ak chcete ostať štíhla, vyhnite sa alkoholu. Ak ste na dovolenke alebo slávnostnej večeri, môžete si dopriať červené vínko – maximálne však 1-2 poháriky.

Mastné morské ryby. Zatiaľ čo mastné mäso nie je práve najvhodnejšie, mastné morské ryby sú pravým opakom. Sú totiž zdrojom zdravých tukov a aminokyselín, ktoré chránia srdce, cievy, pokožku, zlepšujú pamäť a prospievajú aj nálade.

Rozhodne nehladujte, to je to najhoršie, čo pre svoje telo môžete urobiť. Jesť by ste mali pravidelne – každé 3 hodiny. Stavte na množstvo zeleniny, ovocie, celozrnné produkty a namiesto soli experimentujte s orientálnymi koreninami, ktoré dokážu soľ skvele nahradiť.

Najlepšie tipy pre zdravie