zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

S.O.S pomoc pri bolesti zubov: Odskúšané recepty, ktoré rýchlo zmiernia bolesť, aby ste nemuseli hneď utekať k zubárovi!

Návšteva zubára momentálne nie je veľmi šťastným riešením a vo všeobecnosti sa neodporúča návšteva žiadnej ambulancie, pokiaľ sa nejedná o naozaj vážny stav.

Návšteva zubára momentálne nie je veľmi šťastným riešením a vo všeobecnosti sa neodporúča návšteva žiadnej ambulancie, pokiaľ sa nejedná o naozaj vážny stav. Čo však robiť, ak vás v karanténe prepadne bolesť zubov? Každý kto to zažil vie, ako vás takáto bolesť dokáže vykoľajiť. Existujú však účinné prostriedky, ktoré nájdete aj v domácich zásobách.

Klinčeková ústna voda

Môj dedko si dával klinčeky jednoducho lúhovať do alpy alebo do slivovice a vždy večer pred spaním chvíľu “povaľkal” v ústach. Ja si vyrábam ústnu vodu, ktorú používam každý večer po umývaní zubov. Stačí malá odmerka – 30 sekúnd podržte v ústach a vypľujte.

Potrebujeme:

200 ml prevarenej vody

1 lyžicu klinčekov

7 kvapiek propolisu

5 kvapiek mätového esenciálneho oleja

5 kvapiek čajovníkového (tea tree) esenciálneho oleja

Postup:

Základom je príprava silného čaju z klinčekov. Klinčeky dáme do vody a preložíme na plameň. Keď voda zovrie, znížime teplotu a varíme ešte 5 minút na slabom plameni. Potom plameň vypneme, prikryjeme a necháme tento čaj celkom vychladnúť.

Keď je čaj vylúhovaný a vychladnutý, scedíme a do tekutiny pridáme ostatné prísady. Premiešame a skladujeme v sklenenej uzatvárateľnej nádobe. Ústna voda vydrží 15 – 18 dní.

Šalvia a klinčeky

Å alviová voda proti zubnému kazu a pre krásnu pleÅ¥Šalvia je vynikajúcim prírodným liekom proti kašľu, infekciám dýchacích ciest, dokáže zmierniť príznaky astmy, uvoľňuje organizmus, zmierňuje potenie a látky, ktoré obsahuje prospievajú aj kráse. Žuvanie šalviových listov je už oddávna používaná aj pri starostlivosti o zuby. Šalvia pomôže pri zápale ďasien, má výrazný upokojujúci a hojivý účinok a pôsobí ako prírodná prevencia proti zubnému kazu. V tomto recepte vám pomôže aj proti bolesti.

Potrebujeme:

1 šálku čerstvých listov šalvie, alebo sušenej šalvie

200 ml liehu (zakúpite ho v lekárni alebo môžete použiť 40% vodku)

15 ks voňavých klinčekov

1 šúľok škorice

¾ l vriacej destilovanej vody

Postup:

Listy šalvie umyjeme a nakrájame nadrobno (alebo použijeme sušenú šalviu). Preložíme do čistej uzatvárateľnej sklenenej nádoby a zalejeme vriacou vodou. Pridáme klinček, škoricu, nádobu uzavrieme a necháme cez noc stáť. Na druhý deň tekutinu prelejem cez plátno a pridáme lieh. Skladujte v uzatvárateľnej nádobe.

Ďalšie rady starých mám

1. Silný alkohol – použiť môžete aj alpu. Vypláchnite si ústa, alebo si potierajte okolie boľavého zubu. Môžete si tiež namočiť kúsok vatového tampónu a ten prikladať na boľavé miesto.

2. Mätový a šalviový čaj – uvarte si silný čaj z týchto byliniek a nechajte ho vychladnúť. Vlažný nápoj podržte v ústach, prípadne si ich s ním vyplachujte.

3. Obyčajný zemiak – údajne pomáha hlavne pri zápale ďasien. Stačí ho postrúhať na drobné kúsky a dať si ho do úst na boľavé miesto.

4. Zubná pasta a voda – zubná pasta s trochou vlažnej vody, namočit na vatu a priložit k boľavému zubu.

5. Slaná voda – lyžičku soli rozpustite v horúcej vode, nechajte vychladnúť na znesiteľnú teplotu a vyplachujte si ústa asi 30 sekúnd.

6. Ľadový obklad – zoberte pár kociek ľadu, dajte ich do sáčku, do tenkej látky a prikladajte na boľavé miesto.

7. Cibuľa – niektorým to môže znieť absurdne, berúc do úvahy nepríjemný zápach cibule, ale táto zelenina môže skutočne pomôcť pri liečení bolesti zubov. Jednoducho odrežte kúsok a priložte ho na postihnuté miesto. Cibuľa má antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú odstraňovať baktérie z úst a minimalizovať bolesť.

Najlepšie tipy pre zdravie