Práve teraz je jeho sezóna: Tieto oranžové guľky v obchode neprehliadajte – takto vás liečia a stačí len pár kúskov!

Physalis (židovská čerešňa – machovka) je  exotická vitamínová bomba. S jej papierovou schránkou pôsobí ako malý lampión. Oranžovosfarbená bobuľa veľkosti čerešne má veľa názvov: andská bobuľa alebo inkská slivka poukazujú na jej pôvod vo vysokohorských oblastiach Južnej Ameriky. Možno okolo nej v obchodoch prechádzate bez povšimnutia, napokon, tento plod na mnohých z nás pôsobí viac ako dekorácia než zdravý zázrak. My vám dnes však prezradíme, prečo by ste si toto ovocie rozhodne mali začať všímať. 

Práve teraz je sezóna!

Čerstvý physalis sa dá kúpiť počas celého roka, hlavná sezóna je však práve teraz od decembra do júna. Dobre si prezrite šupku – pri zlom skladovaní sú náchylné na pleseň. Preto by ste mali do fólie zabalené bobule doma z nej vybrať. Pozor si dajte na nezrelé bobule, sú jedovaté.

Plody ozvláštňujú ovocné šaláty, dezerty a müsli. Pochutnať si však na tomto super-zdravom ovocí môžete aj len tak. Kedže je doslova nabité živinami, stačí vám pár kúskov a máte obrovskú dávku vitamínov a živín.

Počas obdobia chrípky a viróz je účinnejší ako citrón

Physalis patrí medzi superpotraviny s vysokým zdrojom živín, minerálov, vitamínov. Tieto zdravé bobule sú bohaté na bielkoviny, betakarotén, fosfor, vápnik, železo, bioflavonoidy a obsahuje viac vitamínu ako citróny.

Účinky – physalis a zdravie

 • Podporuje obranyschopnosť
 • Ochraňuje telo pred infekciami, baktériami a vírusmi
 • Chráni bunky pred voľnými radikálmi
 • Pomáha na rast a regeneráciu poškodených buniek
 • Udržuje zdravý nervový systém
 • Pôsobí močopudne (odvádza z tela toxíny, prospieva obličkám aj celej močovej sústave)
 • Zlepšuje látkovú výmenu
 • Odstraňuje z tela škodlivé látky
 • Pomáha pri reumatizme či dne
 • Obsahuje veľa vitamínu C
 • Používa sa pri liečbe kĺbov
 • Pomáha pri problémoch s ľadvinami
 • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam

Zázrak pre silné a zdravé srdce

Vitamín B1 v physalis je zodpovedný za produkciu acetylcholínu, ktorý prenáša správu do nervov a svalov. Nedostatok vitamínu B1 môže znížiť tvorbu acetylcholínu, ktorý spôsobuje nepravidelný srdcový rytmus a niekedy aj kongestívne zlyhanie srdca. Konzumáciou ovocia physalis sa vaše srdce stane zdravým a riziko infarktu sa zníži.

Physalis a chudnutie

Physalis je vhodná ako doplnok pri chudnutí (šaláty, surové ovocie, šťava, džús). Vylepší Vám zdravie, naštartuje imunitu, metabolizmus ale opäť je základ v zdravom a trvalom chudnutí v komplexnej úprave stravovacích návykov.

Urýchľuje hojenie rán

Vitamín C prítomný v Physalis má tiež  protizápalové a antioxidačné vlastnosti , ktoré pomáhajú pri hojení rán. Tiež udržuje pokožku mladú a pružnú.

Bojuje proti rakovinovým bunkám

Physalis obsahuje withanolides, organickú zlúčeninu, ktorá je dobrým antioxidačným a protizápalovým činidlom. Bojuje proti rakovinovým bunkám a spomaľuje rýchlosť ich produkcie. Aj keď to nie je také účinné ako chemoterapia alebo ožarovanie, určite to môže zlepšiť ich účinnosť.

Pomoc pre zrak

Physalis obsahuje vitamín A, ktorý je nevyhnutnou zložkou zdravého zraku a vekom podmienených očných porúch, ako je nočná slepota, katarakta a makulárna degenerácia. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť ťažkosti s videním v noci. Pravidelný príjem physalis bude chrániť vaše oči a predchádzať chorobám očí.

Bonus: Ovocný šalát s machovkou – recept na obed

Potrebujete: 10 ks Physalis (Machovka), 1 banán, 5 ks čerstvých jahôd, šťavu z limetky podľa chuti a 5 ks bobúľ hrozna

Umyté bobule physalis si rozkrojte na polky a vložte do misky. Ošúpaný banán nakrájajte na krúžky, jahody nakrájajte na polky a hrozno ak sú menšie bobule nechajte v celosti. Všetko ovocie vložte do misky, pridajte šťavu z limetky a dobre premiešajte.

Najlepšie tipy pre zdravie