zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Nie je unavené ani hladné, nemá horúčku a má čistú plienku, no stále plače? Skontrolujte mu nožičku!

Dieťa stále plače a pritom na to nemá zjavný dôvod? Na vine môže maličkosť, ktorú mnohí rodičia často prehliadajú!

Všetci neskúsení rodičia malých detí sa boja toho, že nebudú vedieť odhaliť, prečo ich dieťa plače. A niekedy s tým môže mať problém aj zdatný rodič s množstvom skúseností. Keď je dieťa nakŕmené, oddýchnuté, má suchú plienku, je zdravé a má všetko, čo potrebuje, jeho plač je doslova záhadou. Vtedy je umenie vypátrať, v čom tkvie príčina jeho neutíšiteľného plaču. Môže za tým však byť celkom prekvapivý dôvod, ktorým je obyčajný vlas.

Toto by mal vedieť každý rodič

Väčšina rodičov nemá ani predstavu o tom, že za plačom dieťaťa môže byť vlas, ktorý sa zachytil v jeho ponožke. Ten sa mu môže ľahko obmotať okolo drobného pršteka na nohe, no dokáže byť natoľko nenápadný, že si ho ani nevšimnete. Vášmu dieťatku však môže jeho tesné zovretie spôsobiť obrovské bolesti. Prejavovať sa to môže neprirodzenými pohybmi dieťaťa, ktoré by sa rado vlasu zbavilo, no keďže ešte nemá vyvinutú jemnú motoriku, nevie si samo vlas z nožičky odstrániť.

Za nevysvetliteľným plačom dieťatka môže byť obyčajný vlas.

Vlas, ktorý sa dostane do záhybov drobnej detskej nôžky, môže postupne až natoľko „škrtiť“ prst, že sa rozvinie do veľkého nebezpečenstva. Ak by ste si to nevšimli včas, vlas by mohol blokovať krvný obeh dieťatka v prste, čím by prst začal napúchať, až by bol zachytený vlas čoraz menej viditeľný.

Nevedeli prísť na to, prečo dcérka plače

Hoci sa tento jav vyskytuje pomerne zriedkavo, čas od času mu niektorí rodičia čelia. Mnohým by však pritom nenapadlo, že sa také niečo môže stať. Nie je to však nič nepravdepodobné, pretože mnohí rodičia majú dlhšie vlasy, ktoré sa kedykoľvek môžu zachytiť na nožičke dieťatka alebo sa na ňu dostanú z jeho ponožky, do ktorej sa vlas predtým zamotal. Stretli sa s tým aj mladí rodičia Scott a Jessica Walkerovci, o ktorých napísal aj portál Bright Side. Ich malá dcérka Molly celý deň plakala, aj keď sa zdalo, že na to nemá žiadny dôvod.

Otec malého dievčatka zverejnil problém s vlasom, aby upozornil na to aj iných rodičov.

Pomaly už nevedeli, čo by ju utíšilo a v nádeji, že to pomôže, jej Jessica dala dole ponožky. Vtom si všimla, že jej napuchol a začervenal jeden z jej prstov. Zobrala teda lupu a zbadala, že má okolo neho obmotaný vlas. Keby si ho však nevšimli a neodstránili ho pinzetou, mohlo to by vážnejšie. Zverejnením svojho poznatku chceli upozorniť aj ostatných rodičov na možnú príčinu plaču ich dieťaťa, ktorú by možno ani nebrali do úvahy.

Najlepšie tipy pre zdravie