zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Lekári bijú na poplach: Nevyhadzujte mliečne zuby vašich detí, raz im môžu zachrániť život!

Mliečne zuby sú hotový poklad. Skrývajú v sebe bunky, ktoré raz môžu vášmu dieťaťu zachrániť život.

Spomínate si na to, ako vám v detstve vypadol váš prvý zub? Nuž, pre niektorých z nás to bolo bolestivé. No deti v niektorých krajinách si ho dávajú pod vankúš, aby zaň dostali odmenu od zúbkovej víly. V skutočnosti si však spod vankúša vypadnutý „hryzák“ zvyknú zobrať rodičia, aby si zuby svojich detí mohli nechať na pamiatku. A najnovšie ich v tomto podporujú aj lekári, podľa ktorých odložené mliečne zuby môžu zachrániť vášmu dieťaťu život.

Mliečne zuby ukrývajú nesmierne cenné kmeňové bunky

Všetci sme tvorení z drobných elementov nazývaných bunky. Naše telo je z nich vyskladané rovnakým spôsobom, ako je dom postavený z tehál. Bunky sú rozdelené do 3 rôznych skupín a každá z nich má samostatnú funkciu. Kmeňové bunky sú mladé bunky, ktoré sa neskôr stanú jednou z týchto troch skupín buniek.

Zistilo sa totiž, že naše detské zuby obsahujú vzácne kmeňové bunky, ktoré sa dajú použiť aj po mnohých rokoch. A jedinečné sú najmä tým, že ich dokážu reprodukovať na akýkoľvek iný typ buniek v tele.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: MaxPixel

Môžu nahradiť poškodené bunky, no výskumy ukazujú, že kmeňové bunky dokážu bojovať aj proti rakovine a ukazuje sa, že by mohli mať aj potenciál liečiť napríklad poruchy srdca.

V prípade ochorenia, ako je Hodgkinova choroba, leukémia alebo mnohopočetný myelóm, bývajú pacienti liečení pomocou bolestivej transplantácie kostnej drene a iných invazívnych procedúr. Podľa nových zistení by sa však tieto ochorenia mohli liečiť omnoho šetrnejším spôsobom, a to pomocou vlastných kmeňových buniek nájdených v mliečnych zuboch.

Práve pre týchto ľudí by mohlo byť riešením uskladnenie kmeňových buniek z vypadnutých mliečnych zubov. Existujú už dokonca aj firmy, ktoré sa touto činnosťou zaoberajú a rodičia tak môžu ich služby využiť.

Ak vášmu dieťaťu začnú vypadávať mliečne zuby, mali by ste sa začať zaoberať myšlienkou zuby uskladniť. Nikdy totiž nemôžete vedieť, či zúbková víla raz nezachráni vášmu dieťaťu život.

viac informácií nájdete na stránke Inštitútu na výskum kmeňových buniek http://www.isscr.org/, prípadne sa skúste informovať aj u vášho zubára.

Nezabudnite, že zuby, ktoré sa neskôr použijú na odber kmeňových buniek by mali byť uskladnené správnym spôsobom – momentálne vedci a lekári na tento účel požívajú viacero technológií.

 

Najlepšie tipy pre zdravie