Rada by som sa podelila o recept na liečivý olej, ktorý vyrobíte z úplne bežných prísad. Nájdete ich doma a ak máte problémy s kĺbmi a bolesťami svalov, jeho účinky určite oceníte. U nás doma ho vyrábala už babka, ale namiesto olivového oleja používala obyčajnú bravčovú masť, prípadne obyčajný olej – čo bolo doma. Olej pred použitím trochu nahrejem a potom potieram boľavé miesta. Pôsobí ako masti proti bolesti z lekárne – proti bolesti a zápalom. Na jeho účinky nedám dopustiť, dnes mám totiž sama reumu!
Adriana M.
Potrebujeme:
50 g bobkového listu
200 ml liehu (70%)
400 ml oleja (ja dávam olivový, ale môže byť aj obyčajný)
Postup:
Bobkový list naložte do alkoholu a nechajte celý deň lúhovať. Potom pridajte olej a celú zmes zahrievajte aspoň 4 hodiny (zmes sa nesmie variť). Ja zahrievam hlavne v rúre – nastavím si teplotu 60-70 stupňov a nemusím sa báť, že začne vrieť. Potom prepasírujeme a používame na kĺby, boľavé kosti a na oblasti postihnuté reumou.
Ak sa vám nechce čakať, urobte si liečivý obklad, ktorý môžete používať hneď. Listy (sušené) len rozdrvíme a zmiešame s olejom. Nanesieme na gázu a priložíme na bolestivé miesta. Necháme pôsobiť celú noc, prípadne prikladáme viackrát za deň.
V týchto dňoch určite padne vhod aj liečivý sirup proti kašľu
Stačí ak 15 lístkov bobkového listu rozvaríte s ½ kg kr. cukru a 250 ml citrónovej šťavy. Varíme, kým nevznikne hustá tekutina – podobnej konzistencie ako med. Listy len vyberieme a užívame 1 lyžičku denne. Skladujeme v chladničke v uzatvárateľnej fľaške.
Ďalšie úžasné účinky bobkového listu
Pre dobrý spánok
Lístky vavrínu vložené pod vankúš vám zabezpečia pokojný spánok a pomôž vám rýchlejšie zaspať. Jeho aróma pôsobí upokojujúco, odplavuje stres a napätie. Ľudia trpiaci nespavosťou z dôvodu stresu naň nedajú dopustiť.
Proti moliam
Niekoľko lístkov vavrínu v skrini vám pomôžu ochrániť vaše šatstvo v skriniach pred inváziou molí. Pôsobia rovnako účinne ako levanduľa.
Pomáha pri reume
V mažiari rozdrvte niekoľko lístkov bobkového listu a zalejte ich olivovým olejom. Premiešajte a zmes naneste na miesta postihnuté reumou. Obklad môžete používať viackrát za deň.
Odstraňuje z tela prebytočnú soľ
Na očistu tela od prebytočnej soli pomôže domáce kúra z bobkového listu. Pripravte si 300 ml vody a vložte do nej 5 g bobkového listu. Preložte na plameň a varte približne 10 minút. Odvar nechajte vychladnúť a pite v priebehu celého dňa po menších dúškoch približne do 8 hodiny večer. Maximálne kúru aplikujte v priebehu 3 dní. Táto kúra pomáha aj s usadzovaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch.
Proti páleniu záhy a pre lepšie trávenie
Bobkový list dokáže rýchlo a účinne pomáhať proti páleniu záhy. Tiež je silnou prírodnou prevenciou proti nadúvaniu a plynatosti.
Pre zdravú a krásnu pokožku
Bobkové lístky rozdrvte v mažiari a zmiešajte s vodou. Potom preložte na plameň, prevarte a sceďte. Zmes naneste na tvár pomocou vatového tampónu a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom umyte vodou.
Pomáha predchádzať cukrovke
Vavrín, alebo bobkový list pomáha znižovať cholesterol, hladinu triglycerolu a glukózy v krvi. Bobkový list tiež pomáha spracovávať inzulín.
Prvá pomoc po uštipnú hmyzom
Odvary a obklady z bobkového listu sú skvelou pomocou pri liečbe nepríjemných uštipnutí hmyzom, ale aj opuchov, poranení či iných podráždení pokožky. Vyrobte si domácu kúru na bolestivé miesta, ktorú budete mať vždy poruke. Potrebujete na ňu 50 g bobkového listu, ktoré zalejete 200 ml liehu, necháte lúhovať 1 deň a potom pridáte 400 ml olivového oleja. Túto zmes je potrebné vo vodnom kúpeli zahrievať až 5 hodín. Zmes následne sceďte, nechajte vychladnúť a skladujte v uzatvárateľných fľaštičkách. Zmes používajte na potieranie opuchnutých, bolestivých a podráždených miest. Tento lektvar pomáha uľaviť aj o reumatických bolestí.
Čo ešte dokáže?
Bojuje proti migréne a pôsobí ako prírodné sedatívum.
Poskytuje úľavu pri bolesti kĺbov a chrbtice.
Má silné antibakteriálne účinky.
Podporuje pamäťové funkcie, zlepšuje pozornosť a koncentráciu.
Podporuje správnu cirkuláciu krvi a prekrvenie.
Pôsobí protizápalovo.
Pomáha pri liečbe zápalov sedacieho nervu.
Upozornenie: Uvedené tipy neslúžia ako náhrada konvenčnej liečby. Ak pociťujete zdravotné ťažkosti, neváhajte navštíviť lekára!