zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Liečivé vlastnosti obyčajnej bravčovej masti sú neodškriepiteľné: Na toto všetko pomáha!

Bravčová  mastná slanina nie je len tradičnou obľúbenou potravinou, ale obsahuje aj veľké množstvo výživných látok. Používa sa preto aj na liečbu rôznych chorôb. Jej liečivé účinky poznali už aj naše babičky a pomáha pri týchto zdravotných.

Čo obsahuje?

Surová slanina obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. V tomto mäsovom výrobku sa nachádza vitamín B1 (tiamín, aneurín), vitamín B2 (riboflavín), vitamín B6 (pyridoxín), vitamín E a tiež minerály – vápnik, železo, fosfor a pod. Spoločnou kombináciou dokazujú tieto zložky divy! Taktiež sa v nej skrývajú polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré telo nedokáže samé vyprodukovať a bez ktorých organizmus nefunguje správne. Ďalšou zaujímavou látkou je kyselina arachidonová, ktorá čiastočne rozloží cholesterol, ktorý konzumujeme s jedlom. Nechýba ani kyselina hyalurónová, ktorá pôsobí proti starnutiu pleti.

S čím všetkým vám môže pomôcť?

Na boľavé hrdlo

Možno vám vaša mama či stará mama v minulosti prízvukovala, že práve to, že slanina je mastná, je to najdôležitejšie. Práve masť má podľa nich fantastické účinky, a preto ste museli slaninu napríklad jesť pri bolesti hrdla. Argument znel – aby sa vám „premastilo hrdlo“. A skutočne je to tak. Napríklad pri angíne pomáha, ak si plátky bielej neúdenej slaniny priložíte na hrdlo, zaviažate a necháte pôsobiť.

Bolesti kolena

Plátky slaniny namočíme na deň do alkoholu či francovky, položíme na boľavé miesto, prikryjeme listom lopúcha obyčajného a previažeme obväzom. Takto sa vyspíme počas noci. Ak je ráno lopúch čiernej či tmavej farby, znamená to, že „vyťahal chorobu“. Ak nie je, skúste kúru zopakovať. Útlm bolesti vám prezradí, či bola liečba lopúchom a slaninou úspešná.

Proti vráskam

Samozrejme, slaninu môžete aj konzumovať, hoci ako pri všetkom, aj pri tejto mastnej pochúťke platí – s mierou. Obsahuje totiž vitamíny skupiny B, ktoré sú pre organizmus mimoriadne prospešné. Napríklad vitamín B3 má pozitívny vplyv na dĺžku života. A čo je ešte lepšie, v slanine sa nachádza aj kyselina hyalurónová, ktorá sa osvedčila v boji proti vráskam. Takže, vďaka pravidelnejšej konzumácii slaniny môžete žiť dlhšie a takisto dlhšie vyzerať lepšie, bez výrazných vrások. Skúste si kúskom slaniny masírovať miesta háklivé na tvorbu vrások. Pleť by mala byť hladšia a vypnutejšia.

Na tvrdé a popraskané päty

Prekrojíme citrón po dĺžke a vydlabeme dužinu. Vzniknú nám dve sedielka, ktoré obopnú pätu. Sedielka vystelieme tenkými plátkami slaniny, pritlačíme na päty a na vrch obujeme staré ponožky. Tiež používame v noci počas spánku. Ak sú päty popraskané, postupujeme rovnako, no ešte predtým sa snažíme do prasklín dostať bravčovú masť.

Bolesť zubov

Už starí Slovania používali slaninu na boľavé zuby. Kus bielej a neúdenej slaniny držte medzi ďasnom a lícom na postihnutej časti. Látky zo slaniny pôsobia upokojujúco na zuby, ďasná i paradontózu.

Boľavé kĺby na prstoch rúk

Slaninu musíme nakrájať na plátky dostatočne dlhé na to, aby sme nimi mohli postihnutý kĺb ovinúť. Keď to urobíme, oviažeme slaninu obväzom, aby sa nám plátky nezošmykli a necháme pôsobiť celú noc. Liečbu opakujeme v rade siedmich nocí. Potom by mala bolesť prejsť. Ak sú bolesti reumatického pôvodu, odporúča sa slaninu namočiť do francovky, alebo do octu po dobu minimálne 6 hodín a až potom použiť.

V druhom spôsobe sa požíva už len bravčová masť, ktorú je potrebné zmiešať v rovnakom pomere s pravým včelím medom a natrieť na kĺby, ktoré potom prekryjeme potravinárskou fóliou a oviažeme s obväzom. Rovnako ako v prvom spôsobe musí kúra prebiehať minimálne 7 nocí za sebou.

Pomôže pri opici

Podľa štúdie z Univerzity v Newcastle dokáže slanina pomôcť vyrovnať s nepríjemnou „opicou“. Ak ste to s alkohol prehnali a chcete sa rýchlo dostať do formy, dajte si sendvič so slaninou. Podľa výskumníčky Elin Robertsovej sa tajomstvo ukrýva v mixe chlebu a aminokyselín obsiahnutých práve v slanine. Navyše, po prehýrenej noci by ste mali niečo zjesť, aj keď si váš žalúdok myslí niečo iné. No ak sa donútite aspoň do chlebu so slaninou, môže sa vám uľaviť.

Nebojte sa priberania!

Ak slaninu konzumujete s mierou (odporúčaná dávka je približne 30 gramov), nemusíte sa obávať priberania. Negatívny vplyv má rovnako ako aj v prípade iných tukov len vtedy, ak sa konzumuje nadmerne. Ak netrpíte ochoreniami tráviaceho traktu alebo pečeňovými ťažkosťami, môžete si ju pokojne doprať. Navyše, štruktúra podkožného tuku, ktorý slaninu tvorí, je bohatá na vzácne kyseliny arachinodové, ktoré sú nevyhnutné pre imunitný systém a zohrávajú kľúčovú úlohu pri metabolizme cholesterolu.

Ďalšie málo známe spôsoby, akými vám surová slanina môže zlepšiť zdravotný stav

 

Ako prevenciu aterosklerózy mastnú slaninu so šalátom a čerstvou zeleninou (nezabúdajte, že odporúčaná dávka je maximálne 30 g).

Ostroha na päte môže spôsobovať naozaj silné bolesti. Aby ste ju utíšili, pripravte si obklad z masti. Ale musíte ho dobre upevniť a nechať pôsobiť najlepšie cez noc.

Pri bolestiach kĺbov je potrebné urobiť na noc zábal z slaniny s medom. Masť však treba mierne nahriať, potom zmiešať s medom, naniesť na obklad a priložiť na boľavé miesto.

Na kĺby tiež pomáha zmes 100 g slaniny a 1 lyžice soli. Túto zmes treba natrieť na boľavý kĺb a zabaliť do teplej deky.

Bradavice je možné odstrániť zmesou bravčovej slaniny a cesnaku v pomere 2:1. Aplikujte na bradavicu a obklad raz denne vymeňte.

Zápal v kŕčových žilách odstráni masáž a obklad z nesolenej slaniny.

Pri silnom kašli nahrejte trochu bravčovej slaniny, vytvorte dva obklady, jeden priložte na hrudník a jeden na chrbát. Zafixujte potravinárskou fóliou a na to si oblečte staršie tričko, prípadne ešte zafixujte obväzom. Masť pomôže lepšie vykašľať hlien.

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie