Poznáte toto sladké ovocie? Moruše sú nielen veľmi chutné, ale sú doslova liečivým zázrakom, pretože majú nespočetne veľa prospešných vlastností. Dnes vás vďaka portálu curapelanatureza naučíme pripraviť si z ich listov domácu tinktúru!
Tinktúra je forma prípravku, do ktorého sa extrahujú aktívne zložky liečivej rastliny, najlepšie pomocou obilného destilátu. Alkohol slúži na vytiahnutie všetkých liečivých vlastností rastliny. Tinktúru možno pripraviť z mnohých liečivých bylín alebo čerstvých listov, ktoré sú nasekané a macerované po určitú dobu. Táto tinktúra je vyrobená z moruší a má mnoho zdravotných výhod.
Moruše sú známe hlavne ako regulátor hormónov a je vysoko účinná v boji proti prejavom klimaktéria. Je to preto, lebo obsahuje fytohormóny, ktoré majú funkciu podobnú estrogénu. Pôsobia protizápalovo a analgeticky.
Moruše majú vysoké množstvo minerálov, ako je draslík, vápnik, fosfor, železo, horčík, zinok a vitamíny A, C, E, K, B1, B2 a B5. Sú tiež bohaté na flavonoidy, aminokyseliny, karotény a triesloviny.
Čaj alebo tinktúra je vynikajúca pre tých, ktorí chcú schudnúť, pretože listy moruše obsahujú zložku, ktorá pomáha blokovať časť sacharidov, ktoré skonzumujeme. Samotné ovocie obsahuje veľmi málo kalórií.
Okrem toho pomáha bojovať proti voľným radikálom, pretože je to silný antioxidant. Týmto spôsobom bojuje proti predčasnému starnutiu a vzniku viacerých degeneratívnych chorôb.
Výhody moruší
– zlepšujú klimakterické príznaky
– regulujú menštruáciu
– liečia bolesti hrdla
– bojujú s problémami močových ciest
– zmierňujú koliku a PMS
– regulujú krvný tlak
– pomáhajú pri chudnutí
– pomáhajú pri liečbe osteoporózy
– čistia krv
– pomáhajú pri ochorení dýchacích ciest
– sú močopudné
– pomáhajú pri problémoch so štítnou žľazou
– pôsobia antioxidačne
– pomáhajú zvyšovať libido
– regulujú spánok
– zlepšujú pružnosť pokožky
– eliminujú pupienky
– pomáhajú pri cukrovke
– priaznivo pôsobia na reprodukčný systém
– mužom pomáhajú pri problémoch s prostatou
Tinktúra
Na prípravu tinktúry potrebujeme:
100 g sušených listov moruše
1/2 litra 70 % obilného destilátu
1 sklenenú nádobu s viečkom
tmavé sklenené fľašky s kvapkadlom
Postup:
Zmiešajte 300 ml prevarenej vody a 700 ml alkoholu. Listy moruše vložte do tmavej sterilizovanej fľaše, zalejte zriedeným alkoholom a pevne uzavrite.
Takto nechajte stáť pri izbovej teplote v skrinke po dobu 15 dní, pričom zmes 2-krát denne premiešajte. Po uplynutí tejto doby zmes preceďte a nalejte do tmavých fľaštičiek s kvapkadlom.
Užívanie: 20 kvapiek 2-krát denne do pol pohára vody.
Rada: Pri zbere listov dbajte na to, aby boli listy zdravé. Tinktúru uchovávajte mimo dosahu slnka, v tmavej skrinke alebo zásuvke. Nezabudnite každú fľaštičku označiť dátumom výroby. Pri správnom skladovaní vám tinktúra vydrží až 2 roky.
Tinktúra z čerstvých listov
V tomto prípade sa použije čistý destilát bez riedenia.
Potrebujeme:
125 g čerstvých listov
1/2 litra destilátu
Postup:
Umyte nasekané čerstvé listy, zalejte alkoholom a nechajte stáť 10 dní v tmavom pohári. Táto tinktúra vydrží 1 rok.
Tinktúra s vodkou
Je tiež možné vyrobiť tinktúru s vodkou.
Potrebujeme:
1 liter vodky
100 g sušených listov moruše
Postup:
Zmiešajte obe zložky vo fľaši z tmavého skla. Fľašu pevne uzavrite a uložte do chladničky. Nechajte lúhovať 15 dní a miešajte 2-krát denne. Po uplynutí tejto doby uchovávajte tinktúru v tmavej, dobre uzavretej nádobe mimo dosahu tepla a svetla.
Užívanie: Zrieďte 1 čajovú lyžičku vodou a užívajte 2 až 3-krát denne.
Recept mojej babičky na kŕčové žily
Moja starká nedala dopustiť na listy moruše v alpe. Tento liek používala zásadne na vonkajšie použitie – na kŕčové žily, boľavé a opuchnuté nohy. Ako ju vyrobiť? Na jej prípravu budete potrebovať čerstvé listy moruše, Alpu a sklenenú fľašu. Pri výrobe sa držíme pomeru 1:5, čiže na 100 gramov listov pripadá 500 ml pálenky a podobne.
Vďaka tomuto pomeru si ľahko pripravíte toľko tinktúry, koľko potrebujete. Morušové listy dôkladne umyjeme a pokrájame na menšie kúsky. Vo fľaši ich následne zalejeme alkoholom približne 1 cm nad úroveň listov. Nádobu uzavrieme, odložíme na tmavé miesto a zmes necháme macerovať dva týždne (moja teta dávala do okna v pivnici, kde bývala tma). Po uplynutí doby tinktúru scedíme a uskladníme v tmavej nádobe. Takto ju budete mať poruke vždy, keď budete potrebovať.
Prajeme veľa zdravia!